Lama tulee. Pakko säästää. Kun vaihtoehdot ovat: 1) virkamiesten palkkoja lasketaan, tai 2) työttömien etuisuuksia karsitaan, niin kumman sinä työttömänä valitset?
Gallup: mistä säästetään?
Työttömien suuri gallup
41992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
pummina valitsen työttömien etuisuuksien karsimisen, ettei vaan virkamiesten lompsa laihdu! Asenteet on kovat työttömiä kohtaan, tuntuu ettei tässä olisi enää edes elämisenoikeutta.
Kansalaispalkka tarkoittaa että virastot (TYP, KELA, TE-keskukset, opintoutuki tst, sosiaali tst jne) lakkautetaan ja virkalijoille annetaan kenkää. Verovirasto maksaa kansalaispalkkaa joka ei ole tarveharkinnainen tuki.
"pummina valitsen työttömien etuisuuksien karsimisen, ettei vaan virkamiesten lompsa laihdu!"
Oletko valmis uhraamaan elintasosi ja kunniasi lisäksi myös jopa henkesi ahneen ja mukavuuden haluisen virkalijan takia? Virkalijan joka kusettaa sinua.
Vai olisiko sittenkin parempi jos virastoja aletaan karsia oikein rankalla kädellä.
Siitä aktivoiduin eli hommasin pimeän työn joten säästän veroissa melkoisen summan vuodessa eikä tarvitse vaivata työkkärin ja sossun eukkoja.
Aiemmin minulla ei ollut varaa matkustaa ulkomaille, mutta nyt on.
Ja kaltaisteni määrä lisääntyy koko ajan. Kohta joudutaan toden teolla miettimään, mitä julkisia työpaikkoja kannattaa veronmaksajien rahoilla ylläpitää.
Oma mielipide on, että työvoimahallinnon yksityistämisen voisi ottaa ensimmäisenä käsittelyyn, on se niin joutava laitos.
Ensi vaaleissa äänestän mieluiten työttömien auttajaa joka on mielellään itsekin työtön, ja joka ajaa virkamiesten palkkojen alentamista.
Me jotka olemme tehneet aina työtä ja hankkineet asemamme sitä kautta emme välitä työttömistä laisinkaan. Joku almu niille pitää heittää, jotta pysyvät koloissaan pois näkyvistä.
ettei häiritä teitä työtätekeviä. Itse aikanaan tein 20 v. töitä,joten kyl tiedän,mitä työnteko on. Toivottavasti et joudu itse työttömäkisi!
Mun puolesta virkailijoiden palkkoja vois alentaa!
Tyrväinen ennustaa irtautumista lamasta muutaman kuukauden päästä...
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2009/08/14/tyrvainen-bkt-luvut-nyt-tosi-rumat-mutta-pian-helpottaa/200918210/12?pos=5
Tyrväinen on ennustanut päin seiniä ennenkin.
Tyrväisen kannattaisi ehkä keskittyä Taljankassa lauleluun.
etuuksista tietysti pitää säästää... työttömät on tottuneet tulemaan toimeen vähällä.. jos lasketaa virkamiesten palkkoja nii hehän voivat joutua myymään mökkinsä ja purjeveneensä.. eihän se sovi :))
Jokainen työttömän karenssi merkitsee vähemmän kuluja kunnalle. Jokainen työssäoloehto merkitsee vähemmän kuluja kunnalle.
Mielummin virkailijat pistävät työttömiä karenssiin, kuin joutuisivat itse säästötoimien kohdalle.
Kyllä virkalija pistää työttömän vaikka työleirille, että saisi pitää virkansa.
En ihmettele yhtään jos ensi vuonna alkaa satelemaan karensseja tiheämpään tahtiin. Jokainen karenssi pelastaa yhden virkailijan työpaikan.
"Jokainen työttömän karenssi merkitsee vähemmän kuluja kunnalle."
Miten niin silloinhan kunta/kaupunki joutuu maksamaan herkästi toimeentulotukea ja Kela lisää asumistukea varsinkin tavis työttömien osalla. Harvalla tavis työttömällä kun on isoja omaisuuksia ja muita pääomia tai/ja sieltä pääomatuloja.
Ei karenssissa menetettyä rahaa saa takaisin soskusta.
Virkalijat haluavat säästää työttömien kustannuksella että saisivat pitää virkansa. Muutenhan koko sosiaaliturvajärjrestelmä uusittaisiin (kansalaispalkka). Kansalaispalkka tarkoittaa että virastot lakkautetaan ja virkalijat irtisanotaan.
"
Jokainen työttömän karenssi merkitsee vähemmän kuluja kunnalle. Jokainen työssäoloehto merkitsee vähemmän kuluja kunnalle.
"
Jos joutuu karenssiin, niin kunnan sossun tulee maksaa ainakin 60% osuus toimeentulotuen normista. Eli kunnan menot kasvavat mitä enemmän karensseja tehtaillaan. Työkkärillä ei ole intressejä kuntia kohtaan koska työkkäri on valtion virasto. Sossu on kunnan virasto.
Säästetään mielummin virkailijoiden palkasta ja virkailijoiden määrästä kuin työttömien vähäisestä peruspäivärahasta.
Tietysti virkailijat ovat eri mieltä, mutta kyllä työttömiem pitäisi saada enemmän ääniä kun meitä on niin monta
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/08/936570
Useimmilla kunnilla on jo nyt kova rahapula ja ensi vuonna tulot laskevat roimasti. Alijäämä uhkaa paisua jopa miljardiin euroon. Työnantaja haluaa sopia palkat pitkäksi aikaa ja mieluiten ilman korotuksia. Sopimusneuvottelut alkavat loppusyksyllä keskellä kuntien paisuvaa lomautusaaltoa. Lomautusten vaikutuksia pelätään varsinkin kouluissa ja hoitoalalla
Superin puheenjohtaja Juhani Palomäki on huolissaan vanhusten asemasta.
Kunta-ala toivoo valtiolta tietenkin lisää rahaa. Opettajien laskujen mukaan tarve on ainakin 200 miljoonaa. Kuntien palkkasopimukset päättyvät Tehyä lukuun ottamatta tammikuussa.
Jos virkailijoiden määrää ei vähennetä, työttömät joutuvat kärsimään
Rahaa ei riitä kaikille
Kyllä mä vähän luulen, että kärsimään joutuvat niin monet muutkin kuin vain työttömät.
Työttömät ovat suurin ryhmä
Työttömiä on enemään kuin mitä virallisessa propagandassa ilmoitetaan. Esim monet työttömät on pakotettu opiskelijoiksi.
Hyinvointivaltion perusidea on että rahanahneet virkailijat kuppaavat yrittäjien ja veronmaksajien rahat muka 'auttamisen' nimessä. Se on siis ahneiden virkailijoiden organisoimaa veron kiskontaa ja veroriistoa.
Kyllä ahne virkailija puhuu työttömälle "auttamisesta" kun itse vetää 2500 eur/kk.
Kauppalehti
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/08/25111
'Unohda lemmikkisi. Tämä voi kuulostaa sydämettömältä, mutta lemmikin pitäminen voi olla yllättävän kallista puuhaa. Pikku Mustin ylläpito voi maksaa yli tuhat euroa vuodessa. Haluatko todella käyttää varasi juuri tähän?'
Kaikki muu on jo mennyt pitkittyneen työttömyyden vuoksi. Kissoistani pidän huolta ja kiinni viimeiseen asti. Olen itse syömättä, jotta voin taata kissoille parasta.
Onneksi tuli laitettua työssä käydessä sukanvarteen eikä surutta törsättyä kaikkea.. on nyt millä elellä kun työt otti ja loppui. Ja jos ei uutta ala löytyä niin ei muuta kuin reissun päälle, saa lamasta jotain "hyötyäkin"...
Älä pistä sukan varteen sosku voi vähentää tukiasi.
Sossu ei tiedä sukanvarsimiljoonista..
kaikilla työttömillä on miljoonaomaisuuksia sukanvarressa
Työttömänä olen sitä mieltä työttömyyspäivärahaa leikataan, mutta virkailijat saavat palkan korotuksen.
Kyllä virkailijoilla näkyy olevan rahaa. Naapurissamme asuu sosionomi jonka mies on opettaja ja heillä on omakotitalo (tiilinen) ja aika kallis Volvo.
Talentia ja Suomen Sosionomit ovat ammmattiliittoja joihin rahankuuluvat ahneet sosionomit, janämä liitot vastustavat kaikkia muutoksia koska niiden jäsenet haluavat rahaa kuntaveronmaksajilta, mukamas "auttamisen" tekosyyllä
Työttömien on toimittava virkailijoita vastaan, oman etunsa puolesta
köyhät pannaan maksamaan YLE:n demari-sikojen juhlinta verovaroilla
köyhille pannaan taas uusi pakkovero mutta YLE:n ahne demarisika jatkaa juhlintaansa ja nauraa paskaisen demari-naurun
Tuskinpa työttömät haluavat että heidän saamiaan tukia vähennetään. Silloin ei jää muuta vaihtoehtoa kuin virkalijoiden irtisanominen ja heidän palkkojensa laskeminen.
Luuletko että virkalijat vapaaehtoisesti luopuvat viroistaan ja etuisuuksistaan? Ei, he tulevat pitämään kynsin hampain kiinni verorahoista, mutta työttömien lukumäärä kasvaa ja työttömät voivat ottaa vallan yhteiskunnassa ja lakkauttaa virastot
Vielä voidaan ottaa velkaa virkalijoiden palkan maksamiseksi, mutta lopulta on pakko alkaa säästö, ja kehenköhän säästö silloinm kodennetaan? Työttömiin vai virkalijoihin?
Työttömien tulee käyttää joukkovoimaa ja poliittista vaikutusvaltaansa ja lakkauttaa virastot.
Kansalaispalkka on parempi vaihtoehto kuin nykyinen, sillä siinä virastot lakkautetaan
Ilman virastoa ja virkailijoita jää kansalasipalkka jakamatta.
tietysti työttömiltä.
Eihän työttömiä tarvise kukan, mutta järjestelmä tarvitsee virkamiehiä.
Ai niin, mutta jos ei ole työttömiä, niin mitäs sitten tehdään TE-toimistojen luuseri-hitlereille.
Joutuvatko ne joukon jatkokosi kortistoon, vai saavatko ne jonkun uuden palkintoviran jostain muusta virastosta.
Onkohan missään muualla länsimaisessa yhteiskunnassa näin paljon turhaa byrokratiaa ja valtion hallintotyöntekijöitä ?
Minun elämäni on ehtoo puolella ikää 55 vuotta, ihan sama vaikka viranomaiset vie kaikki rahat. minä olen oppinut tulemaan vähällä toimeen eli paikkaa vaatteet, pyykin pesen käsin, ei ole kännykkää, telkkaria polkupyörää. ruoka on on edullista kaurahiutaleita, makaronia, ja tongin ruokani biojäteastioista. terveyden huoltokuluja en maksa hampaat märkäneet. olen pitkäaikaistyötön yli 30 vuotta näitä aikoina on vain työllistänyt työelämävalmennus ja kuntouttva työtoiminta siitä saa vähän liksaa ku tekee työalkeita