sama ruoka isolle ja pienelle koiralla

Minulla on 30kg tyttö snautseri ja abaut 8kg cavalier uros. Mikäs olisi näille hyvä sama ruoka? :) kun nyt syövät eri ruokaa ja molemmat toistensa kupeilla, kun sillä toisella on vaan parempaa ;)

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoDoMi

      Ruokaa syövät nyt?Meillä kun on leonbergi 45kg,suursnautseri n.35kg ja snautseri 15kg ja kaikki syö pro pac large breed adulttia ongelmitta.

      • snautseri syö Nutra Goldin largee breed adultia, sekoitettuan royal cania. Ja tämä uusi tulokas syö Bento Kronen merkkistä ruokaa, täysin tuntematon merkki mulle! Siinä lihaa 16%, joten ei kovin hyvää.
        Kannattaako mielummin söyttää large breedia, kuin normaalia adultia?


      • NoDoMi
        Minogue kirjoitti:

        snautseri syö Nutra Goldin largee breed adultia, sekoitettuan royal cania. Ja tämä uusi tulokas syö Bento Kronen merkkistä ruokaa, täysin tuntematon merkki mulle! Siinä lihaa 16%, joten ei kovin hyvää.
        Kannattaako mielummin söyttää large breedia, kuin normaalia adultia?

        Vielä kysyn että onko tuo sinun snautserisi keskikoinen vai iso? ja toinen koira kaiketi on myös jo ns.aikuisiässä?
        Yleensä noissa tai ainakin meillä tuossa pro pac large breed adultissa ja ns.tavallisessa adultissa ei ole juurikaan muuta ero kun että largessa on nivelaineita joita itse pidän tärkeinä isoilla paljon liikkuvilla koirilla(edistävät ja yllä pitävät nivelten toimintaa) ja niistä ei ole mitään haittaa myöskään pienemmille koirille.Eli jos vain nappula koko on sopiva myös pienemmälle(eli saa syötyä hyvin) niin ihan hyvin voi antaa esim. tuota nutra goldin large breed sapuskaa pitää vaan katsoa annos sopivaksi.Meillä tuo 15kg(1v) snautseri syö 2dl/pvä tuota large breediä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      53
      1615
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1356
    3. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      10
      1315
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      76
      1274
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      284
      1202
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      17
      1150
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      928
    8. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      928
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      913
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      815
    Aihe