Virolaisten käsittämättömän huono

kielipää

95% Viron turisteista on suomalaisia ja silti jotkut virolaiset eivät osaa suomea!!! Käsittämätöntä! Suomihan on sukulaiskieli. Ovatko virolaiset todella oikeasti niin tyhmiä etteivät opi edes sukulaiskieltä? Etelän lomakohteissakin baareissa ja ravintoloissa ymmärretään suomea. Virolaisten erittäin huonon englannin taidon kyllä ymmärrän, kun ei ole sukulaiskieli, mutta että ei opita suomea on käsittämätöntä ja loukkaavaa suomalaisia turisteja kohtaan.

20

1497

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      kielipää, suurin osa suomalaista matkailee eniten juuri Virossa eikä silti osaa maan kielestä edes alkeita vaikka se on sukulaiskieli ja naurettavan helppo oppia.

      Kaiken lisäksi Viron kielen opettelu on naurettavan hauskaa, lukematon määrä tutun tuntoisia sanoja jotka tarkoittavat aivan päinvastaista.

      Käsittämätöntä silti tosiaan on että edes opasteissa tai oppaissa ei juuri ole suomea vaikka suomalaiset on se suurin turistilauma.

    • kielipää ei ole minulla

      "...jotkut virolaiset eivät osaa suomea!!!..."
      Eiköhän suurin osa noista "jotkut" ole venäläisiä, joiden ei ole mitään tarvetta opetella suomen kieltä. Jos sinua häiritsee, ettet saa ulkomailla suomen kielellä palvelua, kannattaisiko harkita kielten opiskelua tai liikkua vain kotimaassa.

      • poikenneet

        ei tartte osatakkaan venäläisten suomea, eikä kyllä osaa virolaisestakaan kun noin 20% välttävästi suomea, eikä tartte heidänkään opiskella sitä vain sen takia että me suomalaiset olemme keskimääräisesti niin tyhmiä ja osaamattomia, ettemme ossa edes muutamaa sanaa viroa tai venäjää, ja englantikin tuottaa suurelle osalle suomalaisia suuria vaikeuksia.


      • Brezhnevi
        poikenneet kirjoitti:

        ei tartte osatakkaan venäläisten suomea, eikä kyllä osaa virolaisestakaan kun noin 20% välttävästi suomea, eikä tartte heidänkään opiskella sitä vain sen takia että me suomalaiset olemme keskimääräisesti niin tyhmiä ja osaamattomia, ettemme ossa edes muutamaa sanaa viroa tai venäjää, ja englantikin tuottaa suurelle osalle suomalaisia suuria vaikeuksia.

        Suomalaiset yritykset kuule ylläpitävät Viroa joten pidä turpasi kiinni siitä "suomalaisten tyhmyydestä" jos et halua, että raha-hanat Suomesta Viroon menevät kiinni.

        Miksi suomalaisen pitäisi osata venäjää? Karjalan tasavalta pysyy pystyssä suomalaisten yrityksien ja turistie avulla, koska Kremliä sen tukeminen ei kiinnosta. Kostamus rakennettu suomalaisella työvoimalla ja osaamisella.


    • Xeccy

      Olet oikeassa, virolaiset ovat tyhmiä. Edes Neuvostoliiton aikana he eivät opetelleet puhumaan maan virallista kieltä eli venäjää. Esimerkiksi Moskovan Olympialaisissa vuonna 1980 eivät edes venäläiset kisaturistit saaneet palvelua Viron SNT:n virallisella kielellä. Tyhmä kansa uhoaa nyt Venäjälle ja on niin itsenäistä, niin itsenäistä. Virolaiset lähettelevät nootejaan ja tekevät muuta ulkopuolisesta huvittavaa. On tainnut tyhmältä kansalta unohtua presidentti Paasikiven opit: "Maantieteelle emme voi mitään." Natot, Euroopan unionit ja jopa Yhdysvallat tulevat ja menevät, mutta ikuinen Venäjä on ja pysyy Viron rajanaapurina.

      Virolaisten pitäisi olla kiitollisia venäläisille, jotka nostivat Viron alkeellisesta ja fasistisesta agraarivaltiosta vuosina 1944-1991 nykyaikaisten modernien valtioiden tasolle. Venäläiset rakensivat Viroon tiestön, infrastruktuurin, sähköverkoston, sairaalat, yliopistot, koulut. Lista on loputon. Mutta miten tämä typerä pienoiskansa kiittää suurta hyväntekijäänsä? Se vain uhoaa Venäjälle ja sortaa entisiä auttajiaan eli nykyistä venäläisvähemmistöään. Kiittämättömyys on maailman palkka! Mutta olen varma, että Venäjä muistaa virolaisten kiittämättömyyden ja vielä näemme sen päivän, jolloin tyhmät virolaiset joutuvat tilille typeryyksistään. Venäjä ei ole unohtanut - katsokaahan!

      • nyt sinä

        Bäckström takaisin niiden ryssiesi luo nuolemaan niiden p****ttä!


      • kurikoer
        nyt sinä kirjoitti:

        Bäckström takaisin niiden ryssiesi luo nuolemaan niiden p****ttä!

        Tarkoitat kai tätä umpihullua kommunistien nuolijaa Bäckmania, mutta olen tietenkin samaa mieltä kanssasi.Miksi tää provokaattori ei muuta sinne idän eldoradoon?Siellähän on kautta aikojen ollut niin saatanan hyvä asua, jos ei nyt sitte sattunut joutumaan hirteen, vankileirille tms.Hyvän tekijät, voi prkl...


      • Puhdistus!

        Virolaiset ovat hiljaisia, rauhallisia ja fiksuja ihmisiä. Ne, ketkä sieltä tulevat tänne resuamaan ovat venäläisiä. Kyllä joka sanoo virolaisia tyhmäksi ei tunne heitä ja on itse tyhmä! Historia puhuu puolestaan - totta!


    • Satunnainen matkailija

      Suomalaisten osuus Viron matkailijoista on 40 prosenttia.

    • ...,

      provo mutta vastaan nyt kuitenkin. minä olen suomalainen vähintäänkin normaaliälyinen nainen enkä silti osaa Suomen toista virallista kieltä ruotsia kuin noin 6 lausetta ja yksittäisiä sanoja.. ja täällä sitä opetetaan pakollisena koulussa. miksi eestiläisen oilisi opeteltava suomea, vaikka ei edes kiinnostaisi? itse olen oppinut englantia koska kieli on kiinnostanut mua, ja pärjäisin sillä vaikka muuttaisin englanninkieliseen maahan. ruotsin kieli taas ei ole motivoinut oppimaan, enkä siis sillä osaisi pyytää hotellihuonetta :)
      sillä perusteella että suomalaisia käy paljon Eestissä eli heidän tulisi opetella palvelemaan suomeksi kaikki Suomen asiakaspalvelijat tulisi opettaa puhumaan ruotsia, venäjää, japania ja saksaa vähintäänkin. tosiasiahan on ettei kaikissa paikoissa Suomessa saa palvelua ruotsiksi eikä englanniksikaan. eikä edes suomen rajojen sisällä saa välttämättä palvelua suomeksi (ruotsinkieliset alueet (joissa ei ole kouluissa suomen kielen opetusta)).
      opettele itse eestiä jos se on kerran niin vitun helppoa että tyhmempikin oppii tai valitse matkakohteiksesi esim. hotelleja joissa on suomenkielinen opas, voit siellä aulassa shoppailla kivasti matkamuistot eikä tarvi tutustua paikalliseen kulttuuriin tai kieleen. mene kesällä niin saat lomarusketuksen uima-altaalla :D

    • eikä osaa suomea!

      Suomalaisia käy ihan hirveästi Ameriikassa eikä ne ameriikkalaiset ole edes työttömänä ollessaan opetelleet suomen kieltä, että osaisivat antaa meille sen kaljatuopin tällä kotisuomella! Hoh-hoijaa taas!

    • harasoo

      vai on 95 prossaa suomalaisia... heh heh
      joo mut ei se mitään
      kyl turistin pitäisi itse opetella jotain paikallista
      vaikkapa kiitos ja vähän ruokalistaa missä sitten ollaankin
      tai englantia edes
      virolaiset osaa kiitettävästi suomea
      ja jos on vähänkin mielikuvitusta niin siel pärjää
      viron kieli on muuten yksi helpoimpia meille
      jos ei ulkomailla pärjää niin parempi pysyä kotimaassa

      • palun

        kauan olet opiskellut viron kieltä?

        Sano tässä vaikka viroksi

        "saanko kuitin"


      • harasoo
        palun kirjoitti:

        kauan olet opiskellut viron kieltä?

        Sano tässä vaikka viroksi

        "saanko kuitin"

        Ootko tyytyväinen?


    • mrdream

      Nemad eivat ehk saa aru, kuidas Soomlased rääkivad nii pahast Eesti keelt, kuigi nii sageast reisivad Eestis.

      Markku Suomesta.

    • anni.

      just, tällä (ilmeisesti miehen) logiikalla kaikkien lapissa auvien täytyisi opiskella japania/kiinaa/mikä onkaan, koska siellä käy niin paljon kyseisen maan turisteja!

      opettele itse englantia niin pääset paljon helpommalla.

      • ....,,,,

        Jo kohteliaisuuteen kuuluu opetella kohdemaan kielellä yksinkertaiset sanat, kuten kiitos, tervehdykset,
        näkemiin yms. Meidän työpaikalle tuli tänä syksynä ryhmä puolalaisia, jotka eka aamuna tullessaan
        kaikki sanoivat "huomenta". Siitä tuli heti kiva fiilis.


    • Ihme ja kumma

      Joo kyllä Virossa huomaa, että kehitysmaa on kehitysmaa myös älyllisesti. Eivät vaan opi ja ymmärrä.

      • dggtdsss

        Voi että.. Naurattaa ja itkettää tämä keksustelu samaan aikaan..
        First of all, virolaiset eivät halua puhua hirveästi venäjää, koska yhteinen historia ei ole mistään kauniimmasta päästä, ja ymmärrän sen kyllä. Lisäksi Tallinnassa noin puolet ovat vironkielisiä ja puolet venäjänkielisiä, ymmärrän että virolaiset koittavat pitää puoliaan ja suojella omaa kieltään.
        Mitä suomalaisturisteihin tulee: Ei kannata matkustaa pois suomesta jos haluaa suoriutua matkasta vain ja ainoastaan suomenkielellä. Itse asun Tallinnassa ja harvinaisen moni mielstäni osaa puhu suomenkieltä ja jopa virolaiset poliisit ovat joutuneet ottamaan suomenkielenkursseja koska joutuvat harmittavan usein hakemaan suomalaisturisteja putkaan:D Suomalaisena, minusta olisi ERITTÄIN mukava kuulla ulkomaiselta suomessa"huomenta,kiitos,terve,ole hyvä".
        En ymmärrä miksi itse ei voi opiskella muutamaa sanaa viroksi jos aikoo matkustaa tänne? (Jos se kerran on niin hel***** helppoa). Muutenkaan, en suosittele matkustamaan minnekkään ellei osaa maan kohdekieltä, saatikaan englantia! Moni virolainen on ottanut suomenkielen kursseja ja itse kun tuon esim. vanhempani tänne virolaiset palvelevat heitä moitteettomasti suomeksi. Miksi ihmeessä virolaisten pitäisi pakollisena opiskella suomenkieltä, jos heidän on jo pakko opiskella venäjää kouluissa?
        Toivonkin että suomalaisturistit eivät jättäisi aivojaan narikkaa Helsingin puolelle aina kun matkustavat Viroon, ja muualle maailmaan!

        (Ps. olen SUOMALAINEN (ja ylpeä siitä, mutta en niinkään turistien puolesta), minulla on virolaisia ystäviä ja venäläinen mies.. En ole siis ketään vastaan. Pyydän vain miettimään kaksi kertaa ennenkuin alkaa vaatimaan tuollaisia naurettavia asioita.)


      • itsetietoinen matkai
        dggtdsss kirjoitti:

        Voi että.. Naurattaa ja itkettää tämä keksustelu samaan aikaan..
        First of all, virolaiset eivät halua puhua hirveästi venäjää, koska yhteinen historia ei ole mistään kauniimmasta päästä, ja ymmärrän sen kyllä. Lisäksi Tallinnassa noin puolet ovat vironkielisiä ja puolet venäjänkielisiä, ymmärrän että virolaiset koittavat pitää puoliaan ja suojella omaa kieltään.
        Mitä suomalaisturisteihin tulee: Ei kannata matkustaa pois suomesta jos haluaa suoriutua matkasta vain ja ainoastaan suomenkielellä. Itse asun Tallinnassa ja harvinaisen moni mielstäni osaa puhu suomenkieltä ja jopa virolaiset poliisit ovat joutuneet ottamaan suomenkielenkursseja koska joutuvat harmittavan usein hakemaan suomalaisturisteja putkaan:D Suomalaisena, minusta olisi ERITTÄIN mukava kuulla ulkomaiselta suomessa"huomenta,kiitos,terve,ole hyvä".
        En ymmärrä miksi itse ei voi opiskella muutamaa sanaa viroksi jos aikoo matkustaa tänne? (Jos se kerran on niin hel***** helppoa). Muutenkaan, en suosittele matkustamaan minnekkään ellei osaa maan kohdekieltä, saatikaan englantia! Moni virolainen on ottanut suomenkielen kursseja ja itse kun tuon esim. vanhempani tänne virolaiset palvelevat heitä moitteettomasti suomeksi. Miksi ihmeessä virolaisten pitäisi pakollisena opiskella suomenkieltä, jos heidän on jo pakko opiskella venäjää kouluissa?
        Toivonkin että suomalaisturistit eivät jättäisi aivojaan narikkaa Helsingin puolelle aina kun matkustavat Viroon, ja muualle maailmaan!

        (Ps. olen SUOMALAINEN (ja ylpeä siitä, mutta en niinkään turistien puolesta), minulla on virolaisia ystäviä ja venäläinen mies.. En ole siis ketään vastaan. Pyydän vain miettimään kaksi kertaa ennenkuin alkaa vaatimaan tuollaisia naurettavia asioita.)

        Palvellaanko suomalaisia matkailijoita Suomeksi Ruotsissakaan?

        Suomalaisten alhainen itsetunto aiheuttaa sen,että asiakas ei ole kuningas, vaikka kyseessä on asiakkaan rahat,jotka siirtyvät palvelun tuottajan, esim. ruotsalaisten, taskuihin.

        Suomalainen tyytyy mukisematta rooliinsa. Jos ei tyydy kanssasuomalaiset moittivat kuten tällä palstalla nähdään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe