Ubuntu on pelkkä kulissi?

Menin Ubuntun etusivulle ja avasin heksaeditorissa kuvan
http://www.ubuntu.com/files/u1/Laptop.jpg
Sieltä paljastuu yhteys Adobeen, luultavasti Photoshopiin, joka ei tue Linuxia, mutta toimii hyvin Windowsissa.

Ubuntun etusivutkin tehdään siis Windowsilla. Menikö luottamus?
692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Toimii se Winellä ihan nätisti. Et siis todistanut mitään.

Holmes sentään ymmärsi tutkia perusteellisesti ennen syytöksiä. Pääkoppa on etsivän tärkein työkalu, ei suuri suu.

Äänestä

Windows sisältää avointa koodia, BSD:stä. Menikö luottamus?

Äänestä
  • Se oli avointa koodia, mutta se koodi muuttui heti suljetuksi, kun se ympättiin Windowsiin. BSD-lisenssiä meinaan.

    Äänestä

Määki avasin sen etusivun:






Ubuntu Suomi


















.column-in {

margin:0;
padding: 0 1em;

}
.column-in2 {
margin:0;
padding: 0 1em;
border-top: 1px solid black;
}

#center ul, #right ul {
margin: 0; padding: 0;
padding-left: 1em;
}
.cleaner {

clear:both;

border:none;

margin:0; padding:0;

background:transparent;

}



function redirectpage(dest){
if (window.location.replace)
window.location.replace(dest)
else
window.location=dest
}
var languageinfo=navigator.language ? navigator.language : navigator.userLanguage
if (languageinfo.substr(0,2)=="sv"){
if (document.referrer != "http://wiki.ubuntu-fi.org/Huvudsida") {
redirectpage("http://wiki.ubuntu-fi.org/Huvudsida")
}
}



/* IE6 fix */

startList = function() {

/* news ticker */
DisplayNews();

/* utilize this function also to preload XML */

/* preload finished */
if (document.all&&document.getElementById) {
navRoot = document.getElementById("nav");
navRoot2 = navRoot.childNodes[0];
for (i=0; i























»Esittely

Äänestä
  • ensinnäkään sivu ei le ubuntu.com:issa ja toiseksi avasin sillä heksaeditorilla linkittämäni kuvan

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    ensinnäkään sivu ei le ubuntu.com:issa ja toiseksi avasin sillä heksaeditorilla linkittämäni kuvan

    > Sieltä paljastuu yhteys Adobeen, luultavasti Photoshopiin, joka ei tue Linuxia, mutta toimii hyvin Windowsissa.

    > Ubuntun etusivutkin tehdään siis Windowsilla. Menikö luottamus?

    Tuo päättelyketju paljastaa selvästi Pentin älyllisen vajavaisuuden ja epärehellisen luonteen - jälleen kerran.

    Siihen aikaan kun minä olin lehtitöissä, suurin osa vakavammasta kuvankäsittelystä tehtiin Maceillä käyttäen Adoben ohjelmia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

Menin Ubuntun etusivulle ja avasin heksaeditorissa kuvan
http://www.ubuntu.com/files/u1/Laptop.jpg
Sieltä paljastuu yhteys Adobeen, luultavasti Photoshopiin, joka ei tue Linuxia, mutta toimii hyvin Windowsissa.

Ubuntun etusivutkin tehdään siis Windowsilla. Menikö luottamus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu