Olen hoitamassa tuttuni Russelia ja olin kuullut jo ennen tänne tuloa, että se nuolee ja raapii itseään aika paljon. Nyt olen seuraillut sitä viikon ja sen toiminta ei tosiaan ole normaalia. Mitään kirppuja, loisia tai muita ökölöörejä sillä ei ole, joten olen alkanut epäillä ruoka-allergiaa, sillä sen turkki on mun mielestä tosi huonossa kunnossa ja iho punertaa. Se hankaa kuonoaan ja koko kroppaansa usein mattoon ja nuolee erityisesti tassujaan ja vatsanalustaan. Vatsassa ei ole oikeastaan lainkaan karvaa (rintakehän kohdalla on, mutta alavatsassa ei) ja tassujen "sisäsääret" kuultavat vaaleanpunaisina. Myös kyljistä valkoisen karvan alta näkee ihan selvästi sen ihossa olevat pigmenttilaikut, joita tulee kesällä auringon vuoksi vielä enemmän. Jotenkin tuntuu, että koiralla ei ole sitä pohjavillaa lainkaan. Minä kun en Russeleista tiedä, niin kuuluisko sillä aluskarva olla? Mun omalla mäykyllä sellainen on ja mielestäni molemmilla roduilla on samansorttinen karkea karva.
Ostin nyt kaupasta hypoallergisen koiran ruokaa ja kokeilen tällä, mutta luuletteko, että olisin oikeilla jäljillä, vai huolestunko vain turhaan, kun tämä koiruus on niin eri oloinen kuin omani?
Jack Russelin (puuttuva) karva
3
420
Vastaukset
- X--X
Outoa, ettei omistaja ole nähnyt vaivaa tuon asian eteen !!??!
Se on allerginen ja kutina on ihan hirveä vaiva ylipäätään. Ajattelepä itseäsi, miltä tuntuisi olla, jos kutiaisit koko ajan.
Nuo allergiat ovat joskus vaikeita selvittää, mutta aloita tuosta hypoallergia ruuasta, niin saat ehkä osviittaa. Mutta, sitä pitää syöttää väh. 2-3 vkoa, ennen kuin pystyy sanomaan mitään. Pidä tarkkaa kirjaa, mitä se syö. Yl. vehnä on yksi aiheuttaja, muut viljat, nauta... nää tulee nyt mieleen. Etenkin halvoissa, tavall. ruokakaupoista saatavissa nappuloissa voi olla lisäaineita, jotka aiheuttavat hirveitä allergiakohtauksia. Itselläni oli kerran koira, jonka olisin voinut vaikka tappaa syöttämällä Luppa-nimistä ruokaa.
Mutta, jos haluaa jotakin helpotusta koiralleen nopeammin antaa, lääkäristä korttisoni kuuri ja ehkä tulehduskuuri voivat olla paikallaan. Samalla alkaa ottaa selvää allergian syyt pikku hiljaa. - X--X
Outoa, ettei omistaja ole nähnyt vaivaa tuon asian eteen !!??!
Se on allerginen ja kutina on ihan hirveä vaiva ylipäätään. Ajattelepä itseäsi, miltä tuntuisi olla, jos kutiaisit koko ajan.
Nuo allergiat ovat joskus vaikeita selvittää, mutta aloita tuosta hypoallergia ruuasta, niin saat ehkä osviittaa. Mutta, sitä pitää syöttää väh. 2-3 vkoa, ennen kuin pystyy sanomaan mitään. Pidä tarkkaa kirjaa, mitä se syö. Yl. vehnä on yksi iso allergian aiheuttaja, muut viljat, nauta... nää tulee nyt mieleen. Etenkin halvoissa, tavall. ruokakaupoista saatavissa nappuloissa voi olla lisäaineita, jotka aiheuttavat hirveitä allergiakohtauksia. Itselläni oli kerran koira, jonka olisin voinut vaikka tappaa syöttämällä Luppa-nimistä ruokaa. Toinen vaihtoehto on syöttää ihan sille tehtyä ruokaa; raakaa lihaa yms. muuta. Jotkut ovat sanoneet, että naudan nahasta tehdyt puruluut aiheuttaa allergiaa.
Mutta, jos haluaa jotakin helpotusta koiralleen nopeammin antaa, lääkäristä korttisoni kuuri ja ehkä tulehduskuuri voivat olla paikallaan. Samalla alkaa ottaa selvää allergian syyt pikku hiljaa. Jos näistä ei löydy apua, voihan olla et on ns. atooppinen iho, jolloin kosteus aiheuttaa reaktion.
Mut, auta kaveria ja hoida iho kuntoon.- auttavan
Kyllä tämä allergisen koiran ruokavalio tuntuu tehoavan. Raapiminen ja nuoleminen on vähentynyt. Iho punoittaa tosin vielä, mutta eiköhän se tässä muutaman viikon aikana korjaannu. Ehkä mun kaveri ei vaan ole oikein tajunnut, mistä kenkä puristaa tai että pitäis olla yleensä huolissaan, kun on sen eka koira. Toisaalta, jos ihminen raapis niin paljon, kun toi koira raapi, niin kyllähän se olis lääkäriin aikasemmin viety tai tehty jotain.
Mietin edelleen tota karvaa, Eikö Russelilla pitäisi olla ihan paksu karva? Olen ainakin aikaisemmin sellaisia nähnyt ja niistä ei tosiaankaan ole paistanut ihon pigmenntiläiskät läpi, vaikka vaaleita ovat olleetkin. Ja eiks jaloissa ja mahan alla kuuluis kumminkin olla enemmän karvaa? Ohutta se on tottakai, mutta pitäishän sitä siellä olla, eikä vaan lähes pelkkää paljasta ihoa? Vai onkohan tää koira vaan "huonoturkkinen" syntyjään, ettei sen karvan vähyydellä ole mitään tekemistä allergian kanssa, kutinalla vaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741410Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13957Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79882Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.90818Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51704- 53654
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv45605Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs47603Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134598Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.50564