Olen hoitamassa tuttuni Russelia ja olin kuullut jo ennen tänne tuloa, että se nuolee ja raapii itseään aika paljon. Nyt olen seuraillut sitä viikon ja sen toiminta ei tosiaan ole normaalia. Mitään kirppuja, loisia tai muita ökölöörejä sillä ei ole, joten olen alkanut epäillä ruoka-allergiaa, sillä sen turkki on mun mielestä tosi huonossa kunnossa ja iho punertaa. Se hankaa kuonoaan ja koko kroppaansa usein mattoon ja nuolee erityisesti tassujaan ja vatsanalustaan. Vatsassa ei ole oikeastaan lainkaan karvaa (rintakehän kohdalla on, mutta alavatsassa ei) ja tassujen "sisäsääret" kuultavat vaaleanpunaisina. Myös kyljistä valkoisen karvan alta näkee ihan selvästi sen ihossa olevat pigmenttilaikut, joita tulee kesällä auringon vuoksi vielä enemmän. Jotenkin tuntuu, että koiralla ei ole sitä pohjavillaa lainkaan. Minä kun en Russeleista tiedä, niin kuuluisko sillä aluskarva olla? Mun omalla mäykyllä sellainen on ja mielestäni molemmilla roduilla on samansorttinen karkea karva.
Ostin nyt kaupasta hypoallergisen koiran ruokaa ja kokeilen tällä, mutta luuletteko, että olisin oikeilla jäljillä, vai huolestunko vain turhaan, kun tämä koiruus on niin eri oloinen kuin omani?
Ostin nyt kaupasta hypoallergisen koiran ruokaa ja kokeilen tällä, mutta luuletteko, että olisin oikeilla jäljillä, vai huolestunko vain turhaan, kun tämä koiruus on niin eri oloinen kuin omani?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Outoa, ettei omistaja ole nähnyt vaivaa tuon asian eteen !!??!
Se on allerginen ja kutina on ihan hirveä vaiva ylipäätään. Ajattelepä itseäsi, miltä tuntuisi olla, jos kutiaisit koko ajan.
Nuo allergiat ovat joskus vaikeita selvittää, mutta aloita tuosta hypoallergia ruuasta, niin saat ehkä osviittaa. Mutta, sitä pitää syöttää väh. 2-3 vkoa, ennen kuin pystyy sanomaan mitään. Pidä tarkkaa kirjaa, mitä se syö. Yl. vehnä on yksi aiheuttaja, muut viljat, nauta... nää tulee nyt mieleen. Etenkin halvoissa, tavall. ruokakaupoista saatavissa nappuloissa voi olla lisäaineita, jotka aiheuttavat hirveitä allergiakohtauksia. Itselläni oli kerran koira, jonka olisin voinut vaikka tappaa syöttämällä Luppa-nimistä ruokaa.
Mutta, jos haluaa jotakin helpotusta koiralleen nopeammin antaa, lääkäristä korttisoni kuuri ja ehkä tulehduskuuri voivat olla paikallaan. Samalla alkaa ottaa selvää allergian syyt pikku hiljaa.
Outoa, ettei omistaja ole nähnyt vaivaa tuon asian eteen !!??!
Se on allerginen ja kutina on ihan hirveä vaiva ylipäätään. Ajattelepä itseäsi, miltä tuntuisi olla, jos kutiaisit koko ajan.
Nuo allergiat ovat joskus vaikeita selvittää, mutta aloita tuosta hypoallergia ruuasta, niin saat ehkä osviittaa. Mutta, sitä pitää syöttää väh. 2-3 vkoa, ennen kuin pystyy sanomaan mitään. Pidä tarkkaa kirjaa, mitä se syö. Yl. vehnä on yksi iso allergian aiheuttaja, muut viljat, nauta... nää tulee nyt mieleen. Etenkin halvoissa, tavall. ruokakaupoista saatavissa nappuloissa voi olla lisäaineita, jotka aiheuttavat hirveitä allergiakohtauksia. Itselläni oli kerran koira, jonka olisin voinut vaikka tappaa syöttämällä Luppa-nimistä ruokaa. Toinen vaihtoehto on syöttää ihan sille tehtyä ruokaa; raakaa lihaa yms. muuta. Jotkut ovat sanoneet, että naudan nahasta tehdyt puruluut aiheuttaa allergiaa.
Mutta, jos haluaa jotakin helpotusta koiralleen nopeammin antaa, lääkäristä korttisoni kuuri ja ehkä tulehduskuuri voivat olla paikallaan. Samalla alkaa ottaa selvää allergian syyt pikku hiljaa. Jos näistä ei löydy apua, voihan olla et on ns. atooppinen iho, jolloin kosteus aiheuttaa reaktion.
Mut, auta kaveria ja hoida iho kuntoon.
Kyllä tämä allergisen koiran ruokavalio tuntuu tehoavan. Raapiminen ja nuoleminen on vähentynyt. Iho punoittaa tosin vielä, mutta eiköhän se tässä muutaman viikon aikana korjaannu. Ehkä mun kaveri ei vaan ole oikein tajunnut, mistä kenkä puristaa tai että pitäis olla yleensä huolissaan, kun on sen eka koira. Toisaalta, jos ihminen raapis niin paljon, kun toi koira raapi, niin kyllähän se olis lääkäriin aikasemmin viety tai tehty jotain.
Mietin edelleen tota karvaa, Eikö Russelilla pitäisi olla ihan paksu karva? Olen ainakin aikaisemmin sellaisia nähnyt ja niistä ei tosiaankaan ole paistanut ihon pigmenntiläiskät läpi, vaikka vaaleita ovat olleetkin. Ja eiks jaloissa ja mahan alla kuuluis kumminkin olla enemmän karvaa? Ohutta se on tottakai, mutta pitäishän sitä siellä olla, eikä vaan lähes pelkkää paljasta ihoa? Vai onkohan tää koira vaan "huonoturkkinen" syntyjään, ettei sen karvan vähyydellä ole mitään tekemistä allergian kanssa, kutinalla vaan?