reseptittömät lääkkeet

eka kerta ;)

elikkä olen menossa ensimmäistä kertaa lentokoneen kyytiin, ja olen koittanut etsiä kaikkeen mieleen tulleisiin kysymyksiin vastauksia, mutten osaan ole löytänyt.

eli jos otan käsikauppalääkkeitä mukaan, esimerkiksi canesten-voiteen, tarvitseeko se laittaa käsimatkatavaroihin? Se voide ei ole kuitenkaan ihan pakko olla mukana, eli maailma ei kaadu jos se häviää laukun mukana. Mutta tarpeellinen se silti minulle on.

Eli. Pitääkö reseptivapaat lääkkeet laittaa käsimatkatavaroihin? Ja voiko moisia nestemmäisiä lääkkeitä pakata ruumaan meneväksi?

Ja tämä kysymys menee sitten tuonne ymmärtämättömyyteen, eikä tiedonpuuttumiseen netistä: eli käsimatkatavaroissa nesteet pakataan uudelleensuljettavaan pussiin, ja tuotteet ei saa olla suurempia kuin 100ml. Mutta onko muuta rajoitusta nestemmäisten tuotteiden määrästä, kuin sen yhden litran vetoisen pussin tilavuus? Ja jos kaksi ihmistä lähtee, ilmeisesti saa olla sitten molemmilla oma litran pussi? Mulla tosiaan on nenäsumute, käsidesi, esim se canesten-voide ym. eihän se pussi tietty täyteen tule, mutta ei ole esimerkiksi jotain rajoitusta tyyliin 3kpl max 100ml nestemmäisiä tuotteita /hlö..

anteeks ku meni vähän sekavaksi, mutta kiitos jos joku kiva ihminen vastaisi :)

2

2387

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun vain

      ottaa ja jos ei ole lääke nestettä niin paljon kuin tarvista on. Nesteet ei saa olla siis desiä isompia ja max 1 litra. Ja sääntö on per matkustaja.Nenäsumute on harvoin yli 1 desin mutta käsiaine voi olla eli ruumaan jos ylittää tuon desin tai jakaa sen useampaa purkkiin.
      Mutta lisää Finnair/info niin selviää lisää.

    • In

      Me olemme laittaneet käsidesit aina ruumaan meneviin laukkuihin. Käsidesiä saa kyllä ulkomailtakin. Mutta kaikki lääkkeiksi luokiteltavat ( myös ne reseptivapaat ) laitamme käsimatkatavaroihin alkuperäisissä pakkauksissa, ja myös reseptit mukaan. On muistettava huomioida että voiteet luokitellaan nesteiksi. Jos reseptilääke on voide tai geeli ja pakkaus isompi kuin 100 ml niin kyllä se menee läpi siinä läpinäkyvässä pussissa. Tutkivat kyllä tarkasti tuotteen ja sitäkin varten on hyvä olla se resepti mukana. En tiedä nestepurkkien rajoituksesta minäkään????
      Jossain lentoasemilla tuolla maailmalla ei välitetä mitään nesterajoituksista. Jossain ollaan tosi tarkkoina. Esimerkiksi Heathrow`n kentällä Lontoossa eivät kiinnittäneet mitään huomiota nesteisiin vaan heillä oli kauhea kiire saada kaikilta matkustajilta kengät läpivalaisuun. Eli kaikkeen tulee varautua. Ja lentolippujen kannat jne. kaikki kannattaa säilyttää visussa tallessa. Ja parasta npudattaa paikallisia määräyksiä vaikka ne kuinka hassuilta tuntuisi. Eikä kannata hötkyillä jonoissa. Lähdemme aina esim.viimeisten joukossa koneesta jne. Hyvin ollaan keretty kaikkialle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      315
      1283
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1267
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      999
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      978
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      920
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      909
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      762
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      694
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      611
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      597
    Aihe