reseptittömät lääkkeet

eka kerta ;)

elikkä olen menossa ensimmäistä kertaa lentokoneen kyytiin, ja olen koittanut etsiä kaikkeen mieleen tulleisiin kysymyksiin vastauksia, mutten osaan ole löytänyt.

eli jos otan käsikauppalääkkeitä mukaan, esimerkiksi canesten-voiteen, tarvitseeko se laittaa käsimatkatavaroihin? Se voide ei ole kuitenkaan ihan pakko olla mukana, eli maailma ei kaadu jos se häviää laukun mukana. Mutta tarpeellinen se silti minulle on.

Eli. Pitääkö reseptivapaat lääkkeet laittaa käsimatkatavaroihin? Ja voiko moisia nestemmäisiä lääkkeitä pakata ruumaan meneväksi?

Ja tämä kysymys menee sitten tuonne ymmärtämättömyyteen, eikä tiedonpuuttumiseen netistä: eli käsimatkatavaroissa nesteet pakataan uudelleensuljettavaan pussiin, ja tuotteet ei saa olla suurempia kuin 100ml. Mutta onko muuta rajoitusta nestemmäisten tuotteiden määrästä, kuin sen yhden litran vetoisen pussin tilavuus? Ja jos kaksi ihmistä lähtee, ilmeisesti saa olla sitten molemmilla oma litran pussi? Mulla tosiaan on nenäsumute, käsidesi, esim se canesten-voide ym. eihän se pussi tietty täyteen tule, mutta ei ole esimerkiksi jotain rajoitusta tyyliin 3kpl max 100ml nestemmäisiä tuotteita /hlö..

anteeks ku meni vähän sekavaksi, mutta kiitos jos joku kiva ihminen vastaisi :)

2

2374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun vain

      ottaa ja jos ei ole lääke nestettä niin paljon kuin tarvista on. Nesteet ei saa olla siis desiä isompia ja max 1 litra. Ja sääntö on per matkustaja.Nenäsumute on harvoin yli 1 desin mutta käsiaine voi olla eli ruumaan jos ylittää tuon desin tai jakaa sen useampaa purkkiin.
      Mutta lisää Finnair/info niin selviää lisää.

    • In

      Me olemme laittaneet käsidesit aina ruumaan meneviin laukkuihin. Käsidesiä saa kyllä ulkomailtakin. Mutta kaikki lääkkeiksi luokiteltavat ( myös ne reseptivapaat ) laitamme käsimatkatavaroihin alkuperäisissä pakkauksissa, ja myös reseptit mukaan. On muistettava huomioida että voiteet luokitellaan nesteiksi. Jos reseptilääke on voide tai geeli ja pakkaus isompi kuin 100 ml niin kyllä se menee läpi siinä läpinäkyvässä pussissa. Tutkivat kyllä tarkasti tuotteen ja sitäkin varten on hyvä olla se resepti mukana. En tiedä nestepurkkien rajoituksesta minäkään????
      Jossain lentoasemilla tuolla maailmalla ei välitetä mitään nesterajoituksista. Jossain ollaan tosi tarkkoina. Esimerkiksi Heathrow`n kentällä Lontoossa eivät kiinnittäneet mitään huomiota nesteisiin vaan heillä oli kauhea kiire saada kaikilta matkustajilta kengät läpivalaisuun. Eli kaikkeen tulee varautua. Ja lentolippujen kannat jne. kaikki kannattaa säilyttää visussa tallessa. Ja parasta npudattaa paikallisia määräyksiä vaikka ne kuinka hassuilta tuntuisi. Eikä kannata hötkyillä jonoissa. Lähdemme aina esim.viimeisten joukossa koneesta jne. Hyvin ollaan keretty kaikkialle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2634
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      821
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      720
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      708
    Aihe