ystäväni ehdotti että lennettäis ruotsista thaikkumaahan,kun sieltä kautta saa halvemmat hinnat...pitääkö väite paikkaansa ja minkälaisia kokemuksia??mistä alan lentoja esim bongaamaan??
ruotsin kautta halvemmat lennot????
napero06
71286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Finnairilla usein Tukholma-Bangkok tarjoksessa.
Finnairin www -sivuilta katselet ja vertaat hintoja. Muutama vuosi sitten mokomassa kiertelyssä säästi ja paljon suoraan yhteyteen verrattuna. Jotenkin käsittämätöntä, kun lentojakin tuli enemmän, mutta näin se oli. (eli lensimme silloin menossa Hki-Sto-Hki-Bkk)
Ja tokihan Tukholmasta muitakin vaihtoehtoja on kuin Finnair.
Ja taas jos esim. matkaatte Ryanairilla vaikka Lontooseen tai Frankfurtiin niin näistä kaupungeista löytyy jo mukavasti vaihtoestoja Bangkokiin päin. Tosin lentokentän vaihto on silloin edessä.
Tarkistele hintoja vaikka lentoyhtiöitten sivuilta tai vaikka Ebookersilta.
Finnairin periaate on että rahat pois suomalaisilta. Siksi Tallinnasta tai Tukholmasta pääsee monesti halvemmalla esim. Bangkokiin kuin Helsingistä. Toisaalta tuleehan siitä ylimääräistä kulua ja ajanhukkaa mutta monesti saattaa säästää satasia...
Erityisesti kalliimmissa lentolipuissa hintasäästöä Tallinnasta tai Tukholmasta lähdettäessä voi tulla paljonkin, jopa tuhat euroa. Toki eroa voi olla halvemmissakin lipuissa. Toisaalta "ylimääräinen" Tukholman tai Tallinnan reissu voi olla ihan hauskakin osa lomaa.
Hintoja voi kätevästi vertailla netistä löytyvillä lentohakupalveluilla. Pistät lähtöasemaksi ARN tai TLL ja vertaat hintoja.
sillä nytkin pääsee Thaimaahan alle 5oo euroa niin mistä se 1000 euroa saadaan läjään? Ja jos menossa Thaimaahan niin kyllä on liikaa lähteä Tallinnaan tai Tulholmaan matkatavaroiden kanssa ja jos siitä hyöty on satanen niin hui hai.
Ja oikeasti ei voi 1000 euron lipussa säästää tuhat euroa...vai paljonko sinulla oli matikka?
Kaikki kun eivät halua matkustaa siellä sikaosaston puolella. Kalliimmissakin lipuissa kun on noita erihintaisia, niin myös ne kannattaa kilpailuttaa.
Esimerkiksi HEL-BKK, lähtö 7.9. ja paluu 14.9. bisnesluokassa maksaa edullisimmillaan 2345 euroa (Turkish Airlines) ja Finnairilla suoralla lennolla 3511 euroa (hintatiedot katsottu äsken).
Vastaaavasti ARN-BKK, lähtö 7.9. ja paluu 14.9. bisnesluokassa maksaa edullisimmillaan 1520 euroa, tällä kertaa lentoyhtiönä Finnair.
Eroa Suomesta lähtevään Finnairin lippuun on siis noin pari tonnia, ja tuohon Turkin kautta tehtävään kierrokseenkin melkein tonni.
menee matkoihin ja hirveä homma raahata matkatavarat esim. Ruotsiin jne.
Halvimmilla pääsee esim. Lontoosta kuten kesällä näin että Thaimaahan pääsi 340 eurolla. Mutta ei siinä mitään järkeä ole ja kerran olen jopa kokeillut Pariisin kautta ja tulomatka oli ihan hirveä ja kerta riitti.