Meillä paljon kukkoja

kukkoemo

Meillä on paljon erirotuisia hienoja rotukukkoja. Nyt kysyisinkin että olisiko niiden ylimääräisten kukkojen niskoilla mitään käyttöä perhoharrastajien keskuudessa? Millainen on hyvä niska? Onko sen sulat esim pehmeät vai jäykät jne? Minkä väriset on haluttuja?

Eli olen nyt ihan uusi ja kokematon tässä asiassa ja vinkit olisivat tarpeeseen, en haluaisi heittää hienoja poikiemme nahkoja kompostiinkaan.

3

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkoemo

      Missä tästä asiasta kannattaisi kysellä kun täällä ei tule vastauksia? Eikö suomalaisia niskoja käytetä? Nämä kukothan ovat kuitenkin niitä mitä ulkomailtakin tuodaan, eli ei maatiaisia.

    • *sitoja*

      Käyppä ite vilkaisemassa miltä ne kukonniskat kaupassa näyttävät, sitä on vähän hankala selittää. Perhokalastajia varten kyllä kasvatetaan ihan jalostettuja kukkoja se niskanahka maksaa sitten muutaman kympin kaupassa. Tätä taidetaan tehdä Intiassa ja luulen sen kukkoparan päätyvän muilta ruhon osilta pataan.

      Lyhyesti sanottuna niskahöyhen on pitkä ja kapea, tasalevyinen mahdollisimman pitkälle. Siikaset ( ne ruodossa kiinni olevat karvat) ovat pääosan höyhenen pituudella lyhyitä, sellainen 3 - 8 mm on mukava pituus tai sitten ne ovat jo liian pitkiä.

      Mutta tämän ihmeen näkee kyllä itse kun käy perhonsidontamateriaali myyvässä kaupassa.

    • Myötävirran kiiski

      Voit suolakuivata nyljetyt niskanahat,puhdista nahat levitä ne vaikkapa nuppineuloilla liikaa venyttämättä ,hatex tai styrox levylle.
      Päälle reilusti karkeaa merisuolaa(teollisuuslaatu halvinta) karistele kastunut suola pois.
      Täysin kuiva nahka muovipussiin pois mahd. ötököiden hyökkäyksiltä näin ne säilyy hyvin.
      Niskat ovat käyttökepoista tavaraa sitojille kaikenlaiset värimuunnokse sopii sidontaan.
      Niskojen markkinointi onkin sitten oma juttunsa ,ilmoittele alan harrastuslehdissä,Urheilukalastaja Metsästys ja Kalastus,Erä jne..

      Laitappa osoitteesi alan harrastajille.

      Terv Perhostelija vuodesta 1974

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18104
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      4982
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4627
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4540
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4350
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      59
      4230
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3823
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3475
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      37
      2749
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2479
    Aihe