Meillä on paljon erirotuisia hienoja rotukukkoja. Nyt kysyisinkin että olisiko niiden ylimääräisten kukkojen niskoilla mitään käyttöä perhoharrastajien keskuudessa? Millainen on hyvä niska? Onko sen sulat esim pehmeät vai jäykät jne? Minkä väriset on haluttuja?
Eli olen nyt ihan uusi ja kokematon tässä asiassa ja vinkit olisivat tarpeeseen, en haluaisi heittää hienoja poikiemme nahkoja kompostiinkaan.
Meillä paljon kukkoja
3
1650
Vastaukset 3
- kukkoemo
Missä tästä asiasta kannattaisi kysellä kun täällä ei tule vastauksia? Eikö suomalaisia niskoja käytetä? Nämä kukothan ovat kuitenkin niitä mitä ulkomailtakin tuodaan, eli ei maatiaisia.
- *sitoja*
Käyppä ite vilkaisemassa miltä ne kukonniskat kaupassa näyttävät, sitä on vähän hankala selittää. Perhokalastajia varten kyllä kasvatetaan ihan jalostettuja kukkoja se niskanahka maksaa sitten muutaman kympin kaupassa. Tätä taidetaan tehdä Intiassa ja luulen sen kukkoparan päätyvän muilta ruhon osilta pataan.
Lyhyesti sanottuna niskahöyhen on pitkä ja kapea, tasalevyinen mahdollisimman pitkälle. Siikaset ( ne ruodossa kiinni olevat karvat) ovat pääosan höyhenen pituudella lyhyitä, sellainen 3 - 8 mm on mukava pituus tai sitten ne ovat jo liian pitkiä.
Mutta tämän ihmeen näkee kyllä itse kun käy perhonsidontamateriaali myyvässä kaupassa. - Myötävirran kiiski
Voit suolakuivata nyljetyt niskanahat,puhdista nahat levitä ne vaikkapa nuppineuloilla liikaa venyttämättä ,hatex tai styrox levylle.
Päälle reilusti karkeaa merisuolaa(teollisuuslaatu halvinta) karistele kastunut suola pois.
Täysin kuiva nahka muovipussiin pois mahd. ötököiden hyökkäyksiltä näin ne säilyy hyvin.
Niskat ovat käyttökepoista tavaraa sitojille kaikenlaiset värimuunnokse sopii sidontaan.
Niskojen markkinointi onkin sitten oma juttunsa ,ilmoittele alan harrastuslehdissä,Urheilukalastaja Metsästys ja Kalastus,Erä jne..
Laitappa osoitteesi alan harrastajille.
Terv Perhostelija vuodesta 1974
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302206
- 511009
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160897Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50766- 83737
- 67636
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.153634- 53627
- 59626
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e136586- 4549
- 6534
- 52523
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20520Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32508Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.157498- 34497
- 55488
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118486Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142463