Meillä paljon kukkoja

kukkoemo

Meillä on paljon erirotuisia hienoja rotukukkoja. Nyt kysyisinkin että olisiko niiden ylimääräisten kukkojen niskoilla mitään käyttöä perhoharrastajien keskuudessa? Millainen on hyvä niska? Onko sen sulat esim pehmeät vai jäykät jne? Minkä väriset on haluttuja?

Eli olen nyt ihan uusi ja kokematon tässä asiassa ja vinkit olisivat tarpeeseen, en haluaisi heittää hienoja poikiemme nahkoja kompostiinkaan.

3

1613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkoemo

      Missä tästä asiasta kannattaisi kysellä kun täällä ei tule vastauksia? Eikö suomalaisia niskoja käytetä? Nämä kukothan ovat kuitenkin niitä mitä ulkomailtakin tuodaan, eli ei maatiaisia.

    • *sitoja*

      Käyppä ite vilkaisemassa miltä ne kukonniskat kaupassa näyttävät, sitä on vähän hankala selittää. Perhokalastajia varten kyllä kasvatetaan ihan jalostettuja kukkoja se niskanahka maksaa sitten muutaman kympin kaupassa. Tätä taidetaan tehdä Intiassa ja luulen sen kukkoparan päätyvän muilta ruhon osilta pataan.

      Lyhyesti sanottuna niskahöyhen on pitkä ja kapea, tasalevyinen mahdollisimman pitkälle. Siikaset ( ne ruodossa kiinni olevat karvat) ovat pääosan höyhenen pituudella lyhyitä, sellainen 3 - 8 mm on mukava pituus tai sitten ne ovat jo liian pitkiä.

      Mutta tämän ihmeen näkee kyllä itse kun käy perhonsidontamateriaali myyvässä kaupassa.

    • Myötävirran kiiski

      Voit suolakuivata nyljetyt niskanahat,puhdista nahat levitä ne vaikkapa nuppineuloilla liikaa venyttämättä ,hatex tai styrox levylle.
      Päälle reilusti karkeaa merisuolaa(teollisuuslaatu halvinta) karistele kastunut suola pois.
      Täysin kuiva nahka muovipussiin pois mahd. ötököiden hyökkäyksiltä näin ne säilyy hyvin.
      Niskat ovat käyttökepoista tavaraa sitojille kaikenlaiset värimuunnokse sopii sidontaan.
      Niskojen markkinointi onkin sitten oma juttunsa ,ilmoittele alan harrastuslehdissä,Urheilukalastaja Metsästys ja Kalastus,Erä jne..

      Laitappa osoitteesi alan harrastajille.

      Terv Perhostelija vuodesta 1974

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3898
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      74
      3500
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      145
      2506
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2286
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1902
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1727
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      30
      1278
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      33
      1265
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      48
      1189
    10. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      23
      1156
    Aihe