Meillä on paljon erirotuisia hienoja rotukukkoja. Nyt kysyisinkin että olisiko niiden ylimääräisten kukkojen niskoilla mitään käyttöä perhoharrastajien keskuudessa? Millainen on hyvä niska? Onko sen sulat esim pehmeät vai jäykät jne? Minkä väriset on haluttuja?
Eli olen nyt ihan uusi ja kokematon tässä asiassa ja vinkit olisivat tarpeeseen, en haluaisi heittää hienoja poikiemme nahkoja kompostiinkaan.
Meillä paljon kukkoja
3
1464
Vastaukset
- kukkoemo
Missä tästä asiasta kannattaisi kysellä kun täällä ei tule vastauksia? Eikö suomalaisia niskoja käytetä? Nämä kukothan ovat kuitenkin niitä mitä ulkomailtakin tuodaan, eli ei maatiaisia.
- *sitoja*
Käyppä ite vilkaisemassa miltä ne kukonniskat kaupassa näyttävät, sitä on vähän hankala selittää. Perhokalastajia varten kyllä kasvatetaan ihan jalostettuja kukkoja se niskanahka maksaa sitten muutaman kympin kaupassa. Tätä taidetaan tehdä Intiassa ja luulen sen kukkoparan päätyvän muilta ruhon osilta pataan.
Lyhyesti sanottuna niskahöyhen on pitkä ja kapea, tasalevyinen mahdollisimman pitkälle. Siikaset ( ne ruodossa kiinni olevat karvat) ovat pääosan höyhenen pituudella lyhyitä, sellainen 3 - 8 mm on mukava pituus tai sitten ne ovat jo liian pitkiä.
Mutta tämän ihmeen näkee kyllä itse kun käy perhonsidontamateriaali myyvässä kaupassa. - Myötävirran kiiski
Voit suolakuivata nyljetyt niskanahat,puhdista nahat levitä ne vaikkapa nuppineuloilla liikaa venyttämättä ,hatex tai styrox levylle.
Päälle reilusti karkeaa merisuolaa(teollisuuslaatu halvinta) karistele kastunut suola pois.
Täysin kuiva nahka muovipussiin pois mahd. ötököiden hyökkäyksiltä näin ne säilyy hyvin.
Niskat ovat käyttökepoista tavaraa sitojille kaikenlaiset värimuunnokse sopii sidontaan.
Niskojen markkinointi onkin sitten oma juttunsa ,ilmoittele alan harrastuslehdissä,Urheilukalastaja Metsästys ja Kalastus,Erä jne..
Laitappa osoitteesi alan harrastajille.
Terv Perhostelija vuodesta 1974
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867