FSX kääntymis ongelma

lewka

Eli pelaan flight simulatoria ratilla ja polkimilla ja ongelma on, että miten saisin peräsimen ja ailerons akselit laitettua rattiin?
Jos laitan peräsimen ratin X-akselille,niin rullaaminen onnistuu hyvin, mutta en pysty kääntymään ilmassa.
Ja jos laitan Ailerons axin ratin X-akselille, niin kääntyminen ilmassa onnistuu, mutta rullatessa ei pysty kääntymään.

7

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysty

      lentämään. Hommaa vaan se joikkari, esim. logitegh 3D on ihan hyvä ja edullinenkin. Pitää olla kiertokahva ja kaasuvipu. ÄLÄ osta attack 3 mallia, sillä ei tee mitään.

      • sddssdds

        Tarkoitatko ratilla auton ratin tyyppistä vai ihan tuohon tarkoitettua lentokoneenohjainta? Jos auton rattia, hommaa suosiolla joystick, vaikkapa logitech extreme 3D pro käy ihan hyvin ja on edullinen. Jos taas siihen tarkoitettu yoke, sitten varmaan asetuksissa jtn säätämistä, en tiedä...


    • gold1

      Minäkin pelaan flight simulatororia samoilla ratilla ja polkimilla ja mullon sama kääntymis ongelma pitäis tulla noit vastauksia enemmän.

    • Siis miten älyvapaasti tota on alunperin edes laitettu? Aileronsit tottakai ratille ja polkimille peräsin. Sitä auton rattia vaan ei pysty kiskomaan sisään / ulos.

      Voithan joikkarin lisäks toki ottaa ratista polkimet peräsimeks, mutta kyllä se joystick on pakollinen..

    • onpnonnl

      No niin selvitetäänpä tämä homma nyt juurta jaksaen.

      1.

      Ratissa on vain yksi akseli, eli x-akseli, jolla käännytään vain oikealle ja vasemmalle. Se sopii auton eturenkaille, sillä auton eturenkaita ei tarvitse kääntää kuin oikealle ja vasemmalle.

      Lentokoneen siivissä on molemmilla puolilla siivekkeet joilla koneen siipeä saa KALLISTETTUA oikealle ja vasemmalle.

      Tuo ei vielä käännä konetta kuitenkaan mihinkään, se vain kallistaa sitä.

      2.

      Ratissa tulee yleensä mukana kaasu ja jarrupoljin.

      Niillä siis autoa voidaan kaasuttaa kulkemaan kovempaa, tai jarruttaa pysähtymään. Tuo on y-akseli.

      Lentokoneessa y-akselia hoitelee korkeusperäsin.

      3.

      Sivuperäsin ei kuitenkaan näin vähäisillä akseleilla käänny, ja sivuperäsin on tärkeä väline.

      Sivuperäsin on ehdottoman tärkeä lentoon lähdössä koska moottori vetää tiettyyn suuntaan.

      Laskeutumisessa se on myös ehdottoman tärkeä sillä sillä koneen pituusakselin (eli akseli pyrstöstä nokkaan) saa samaan linjaan kiitoradan kanssa (eli oikea/vasen -linja).

      4.

      Kaasu puuttuu!

      Tietenkin kaasua voi käyttää myös näppäimistöltä, mutta kaasu on ehdottoman tärkeä laskeutumisessa, koska kaasuvivulla säädetään pituusakselin ylös/alas kallistuskulmaa.

      xxxx

      Kun nyt yhdistetään nuo tiedot ja verrataan sitä joikkariin, joikkarissa on eteen/taakse ja oikealle/vasemmalle liikeradat. Ratissa ei ole kuin oikealle/vasemmalle liikerata. Toisinsanoen lentokonetta ei saa nostettua ylös tai työnnettyä alas, sillä sille ei ole omaa akselia!!!

      Lisäksi jo halvemmissa joikkareissa on myös sivuperäsimelle tarkoitettu vipu joka antaa vielä kolmannen akselin, eli oikealle/vasemmalle KIERTOakselin.

      Tuota akselia ei löydy mistään rattipoljin yhdistelmästä ellei jotakin tärkeää akselia ota pois.

      Mitä tämä sitten tarkoittaa? Tietenkin sitä että jos sinulla on joikkari, sinä voit yhdistää joikkarin kanssa ratista otetut polkimet ja määrittää polkimille sivuperäsimen liikkeen!

      Lisäksi joikkari sisältää käytännössä nykyään aina kaasuvivun, jolle on aivan oma akselinsa. Tuota akselia ei löydy mistään rattiyhdistelmästä, vaan se pitäisi määrittää näppäimistölle, ja se vaan ei kannata.

      Joikkarissa on siis vähintään neljä akselia joita käyttää lentokonesimulaattorissa, kun ratissa on vain kaksi.

      Siitä syystä ratti-poljin yhdistelmää ei yksinkertaisesti voi käyttää lentosimulaattorissa.

      Pelkkä joikkari käy hyvin lentämiseen, mutta kannattaa jos on jo ratin hommannut, liittää yhteen joikkari ja polkimet.

      • "Tietenkin kaasua voi käyttää myös näppäimistöltä, mutta kaasu on ehdottoman tärkeä laskeutumisessa, koska kaasuvivulla säädetään pituusakselin ylös/alas kallistuskulmaa."

        FSX- lentoihin matkustajakoneilla käsikaasu on kyl periaatteessa melko minimaalisessa tarpeessa. Tehot voi laittaa näppikseltä kuten sanoit ja nopeuttahan säätelee AP / AT.
        Meinaat kaasulla säätää kulmaa, siis attitude? Kyllä minä olen aina joko FD/AP:llä säätänyt kulman toivotuksi tai sitten ihan normaalisti vetämällä ylös / alas. Manuaalisesti melkein aina laskut. Noh, siviililentoveteraani en tosin ole, joten tapani ei välttämättä ole oikeaoppinen.

        Jos ei halua rahallisesti panostaa, mutta silti saada jotain irti, niin voin suositella aloittelijoille Thrustmaster T.Flight Hotas-X ohjainta. Halpa ja kaikki tarvittava löytyy.


    • fsdgfhj

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      113
      10543
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      130
      4261
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      116
      4007
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      443
      3869
    5. Mones päivä kaivattusi on syntynyt?

      😁
      Ikävä
      61
      3546
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      53
      2801
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2326
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2009
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1592
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      8
      1429
    Aihe