Minulla on alpinen mrp-m500 -mono vahvistin ja tällänen Alpinen subi: http://www.powerset.fi/audio/index.htm paikoillaan. Laitteissa ei ole ollut mitään vikaa mutta painetta ja äänenlaatua tahtoisin vielä enemmän..ja silmiin on nyt sattunut alpinen: http://www.powerset.fi/audio/index.htm .Aloin nyt pohtimaan että mitenköhän tämä minun monovaffe, joka siis antaa 300w 4 ohmiin ja 500w 2 ohmiin jaksaa soittaa tuota bassoa. Vahvistin kun antaa parhaan tehonsa 14,4 voltin jännitteellä.. taitaa olla ainakin konkan osto edessä?
Miten sopii yhteen
/////Alpine = laatu .
5375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
perkeleen linkit eivät toimineet joten kerron mistä kamppeista on kyse. Eli basso joka mulla on kontissa on tämä (Alpine Type-E SWE-1243E) ja vahvistin (Alpine MRP-M500 Mono).. JA tämmöistä subia olen ajatellut (Alpine Type-R SWR-1242D).
tuon SWE-1243E:n samaa mallia refleksikoteloituna? Voisi ehkä parantaa toistoa, ellei sulla oo jo sama tuote.. Minkälaisessa kotelossa se on sulla nykyään? Refleksillä saat hieman herkemmän toiston suljettuun nähden.
on tuo SWE-1243E noin 40litran refleksi lootassa ja tiivis on :)
jaksaisiko alpinen 500w 2 ohmiin muka soittaa 12" type-r:ää? itellä on mrp-m-1000...
kohtalaisilla volymeilla ei varmaan ole ongelmaa..