Eilen sammuttaessani Vistaani, se jäi pyörimään"kirjaudutaan ulos"-kohtaan. Onneksi palaisin takaisin, ja huomasin , että kone ei ollutkaan sammunut. Tietääkö kukaan, mistä tämä voisi johtua. Kerta oli ensimmäinen. Otin virrat pois, ja käynnistin uudellen , ja lopetus toimi ok. Sammutan koneen vain yöksi, lepotilaa käytän päivisin. Mitkä seikat voivat vaikuttaa , jos kone jää sammutustilanteessa jumiin?
Ulos kirjautuminen
pietu2
571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pöytäkoneessa (XP) sama ongelma, että jumahtaa kohtaan "windows suljetaan" tosin ei usein mutta joskus käy noin. Se pysyy siinä vaikka viikon jos ei vedä töpseliä seinästä, virtanapista ei sammu. Mistään näppäimestä ei tapahdu mitään. Syytä en moiseen tiedä mutta odotellaan jos joku tietäisi.
Sammuu myös virtanappullasta kun pidät sitä noin 3-4 sekuntia alaspainettuna niin ei tartte töpseliä irroittaa.
koneeni sammu koskaan virtanapista vaikka pitelisi kuinka kauan pohjassa. Entinen pöytäkone kyllä sammui.
Onko haittaa, jos sammutuksen jumiutuessa tosiaan näpsäisee virrat pois. Joku on sanonut, että Vista ei siitä vahingoitu. Aikaisemmin on joku ollut muuta mieltä, että aina käynnistysnappulan kautta. Vaikuttaako, mikä on kj. Oma on myös pöytäkone.
tapauksessa on hiukkasen pakko ottaa virrat pois kun muu ei auta. Uudelleen käynnistettäessä herjailee aina jotain joten ei kai kone siitä tykkää, että virta katkaistaan. En tiedä onko suurempaa haittaa koneelle, käyttäjälle harmaita hiuksia kyllä.