Mitäs mieltä

21419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

meillä kun ei ole kuin toi paineilma ja kuumaliima pyssy :))))

Äänestä

Umalehtisen kannanottoa siihen kuinka kyseinen laki edistäisi luvattomien aseiden päätymistä pois ihmisiltä.
Hänhän hiljattain halusi kieltää luvattomien aseiden hallussapidon.

Äänestä
  • eiks noi luvattomat aseet oo jo ny kiellettyi, mites siihe umalehtisen lupaa tarvitaa ennää

    Äänestä

  • oukkidoukki kirjoitti:

    eiks noi luvattomat aseet oo jo ny kiellettyi, mites siihe umalehtisen lupaa tarvitaa ennää

    että luvattomat aseet on kiellettävä koska niillä tehdään rikoksia ja sattuu myös tapaturmia.

    Äänestä

nähen sopii hyvin..
Samalla tulisi varmaan tarkastettua että ihmiset säilyttävät aseitaan asianukaisesti etteivät ole helposti pitkäkyntisten ja esim lapsien saatavilla.

Äänestä

Kaksi pyssyä löytyy. Molemmat käsiaseita. Kuumaliimapistooleita!

Äänestä

mikäli menee läpi. Kannatan.

Äänestä
  • toteutuessaan poistaa sinun mielestäsi luvattomien aseiden muodostaman uhan?

    Äänestä

  • teidän ovikelloanne ja ilmoittavat tulevansa tekemään kotietsinnän?

    Äänestä

Ihan kybällä!!!

Äänestä

meillekkin ovat tervetulleita ;-)

Äänestä

ainakaan meidän ovia, elleivät sitten rynnäköllä sisään yritä.

Naurettavaa ja ihmisten yksityisyyttä loukkaavaa!!!

Äänestä

meidän kotirauha ei häiriinny, vaikka joka kuukausi poliisi kävisi syynäämässä. Saa penkoa vaatekaapitkin ja laittaa kuuntelulaitteetkin jos on tarpeen.

Palotarkastajalle esittelin joka huoneen ja erittäin mielelläni. Tarpeen oli sekin tarkastus, kattilahuoneen oven ripa piti uusia, kävi sitten hyväksymässä sen.

Pidän kovasti siitä, että valvotaan, koen sen turvallisuutta lisäävänä.
Vaikka näin yksinkertaisesti ajateltuna voihan luvattomat aseet piilottaa.

Äänestä

Oikein hyvä uudistus

Äänestä

tuota uudistusta vastaan. Mietin kyllä, mitä sillä sitten käytännössä saavutetaan. Yritetäänkö / pyritäänkö tällä hoitamaan seurauksia, kun syihin on liian vaikea puuttua? En usko, että uusi laki varsinaisesti tekisi tästä Suomen maasta yhtään sen turvallisempaa / turvattomampaa paikka kuin ennenkään. Näennäisesti kontrolli tiukkenee, käytännössä luvallisia ja luvattomia aseita löytää tiensä edelleen sellaisiin käsiin, missä ne saavat vahinkoa aikaan.

Äänestä

Alkaa haiskahtaa vähän stasi-meiningiltä, vaikka pohjallahan on ilmeisesti
hyvää tarkoittava suunnitelma. Ihmeellinen ajatus, että poliisit voisivat tuosta vaan
marssia sisään yksityisasuntoon ilman pienintä rikosepäilyäkään.

Äänestä

kertoa myös oma mielipiteesi asiaan.
Odotan sitä ennen omaa vastaustani.

Äänestä
  • mitenkä Virtuaalin mielipide vaikuttaa sinun mielipiteeseesi tästä asiasta ????

    Äänestä

  • en ole kovin korrekti ihminen.

    Kuten Jere tuossa edellä sanoi, alkaa kuulostamaan stasimeiningiltä, mielestäni jos kotietsinnän syyksi riittää että omistaa laillisen aseen, silloin ollaan kyllä melkoisesti hakoteillä.

    Edelleenkin olen sitä mieltä että noista noinkin tiukoista laista kärsii kaikkein eniten se tavallinen, rehellinen harrastaja, eivätkä mitkään lainsäädännöt niitä vinttivikaisia terveeksi tee.

    Äänestä

  • Virtuaalikoneistaja kirjoitti:

    en ole kovin korrekti ihminen.

    Kuten Jere tuossa edellä sanoi, alkaa kuulostamaan stasimeiningiltä, mielestäni jos kotietsinnän syyksi riittää että omistaa laillisen aseen, silloin ollaan kyllä melkoisesti hakoteillä.

    Edelleenkin olen sitä mieltä että noista noinkin tiukoista laista kärsii kaikkein eniten se tavallinen, rehellinen harrastaja, eivätkä mitkään lainsäädännöt niitä vinttivikaisia terveeksi tee.

    luvattomat aseet pois olisi laki tulkittava siten että kotietsinnät on tehtävä jokaiseen sellaiseen asuntoon jossa ei ole yhtään aseiden hallussapitolupaa.

    Äänestä

kertomatta ja huomaamatta asevarkauksista,niin olis joku keino tarkastaa onko idiooteilla tykit tallella ja mutka matkassa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Virtuaalikoneistaja kirjoitti:

palstalaiset ovat tästä uudistuksesta?


http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/08/933193

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu