Yhdistelmämatka Holguin-Havanna-Guardalavaca

Cubatar

Hola,

Olemme suunnitelleet mieheni kanssa Aurinkomatkojen yhdistelmämatkaa Holguin-Havanna-Guardalavaca hotelleihin Parque Central ja Playa Pesquero. Onko joku käynyt näissä hotelleissa? Kertokaa kokemuksistanne!

Yhdistelmämatkan ohjelma vaikuttaa mielenkiintoiselta. Mitä piditte Havannan osuudesta? Hyvät vinkit matkaa varten ovat tervetulleita. Gracias!

8

1788

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokkeee

      Meillä on myös sama suunnitelma Joulukuuksi. Vinkkejä yms. tietoa odotellaan myös, varsinkin niiltä jotka ovat kyseisellä yhdistelmällä olleet!?

    • välikarjalainen

      mutta yhdistelmä lienee sama.
      Havannan osuus on tietenkin mielenkiintoinen. Se mitä näytetään ja sekin, minkä syrjäkaduilla kiertäessään itse kokee. Vallankumous ja sen seuraukset näkyy joka kulman takana

      Vähiten kiinostava mielestäni oli maaseuturetki bussilla saaren länsipäähän ja takaisin. Saniteettipalvelut eivät olleet helposti saavutettavissa eikä tiet sen enempää kuin bussitkaan ole huippuluokkaa. Nähtävyydet tällä retkellä eivät mitenkään poikenneet kaiken maailman seuramatkojen vastaavista.

      Itäpään Santiago de Cuban retkeläiset tuntuivat olleen tyytyväisempiä, itse en siellä ollut vaan makasin naapurihotellin rannalla (Playa costa verde).

    • sen tehnyt

      Oletteko harkinneet kiertomatkaa yhdistelmän sijaan? Itse olin reissussa viime talvena, ajomatkat kohtuullisia ja myös Havannaa ehti nähdä useamman päivän ajan. Havanna ja Guardalavaca ovat Kuuban ääripäät, kiertomatkalla pääsee tutustumaan paikalliseen elämänmenoon monipuolisemmin. Suosittelen!

      • Cubatar

        Hola,

        Kiertomatka oli myös yksi vaihtoehto mutta päädyimme yhdistelmään jotta voimme olla pidempään Havannassa.

        Varmasti kiertomatkalla näkee paljon ja huomasimme että etäisyydet olivat kohtuulliset. Eli ainakin tällä kertaa yhdistelmäloma.


      • kuubatar
        Cubatar kirjoitti:

        Hola,

        Kiertomatka oli myös yksi vaihtoehto mutta päädyimme yhdistelmään jotta voimme olla pidempään Havannassa.

        Varmasti kiertomatkalla näkee paljon ja huomasimme että etäisyydet olivat kohtuulliset. Eli ainakin tällä kertaa yhdistelmäloma.

        Olimme tammikuussa tänä vuonna kyseisellä matkalla. Hieno matka voittaa mielestäni suositun thaimaan mennen tullen.kerron kyllä mielelläni mitä haluatte minun kertovan????


      • Cubatar
        kuubatar kirjoitti:

        Olimme tammikuussa tänä vuonna kyseisellä matkalla. Hieno matka voittaa mielestäni suositun thaimaan mennen tullen.kerron kyllä mielelläni mitä haluatte minun kertovan????

        Hei,
        Kerrotko miten eka päivä/ilta Holguinissa meni ja millainen lento oli Havannaan? Millaiset lentokenttämuodollisuudet olivat?
        Oliko Havannan keskustassa hyvä liikkua kävellen?
        Mitä tykkäsit yhdistelmämatkojen hotelleista?
        Minkä maalaisia turisteja Guardalavacassa oli eniten?
        Oliko kalaa ja mereneläviä saatavana ruuaksi ja jos oli, olivatko herkullisia?

        Muchos gracias jo etukäteen


      • kerran käynyt
        Cubatar kirjoitti:

        Hei,
        Kerrotko miten eka päivä/ilta Holguinissa meni ja millainen lento oli Havannaan? Millaiset lentokenttämuodollisuudet olivat?
        Oliko Havannan keskustassa hyvä liikkua kävellen?
        Mitä tykkäsit yhdistelmämatkojen hotelleista?
        Minkä maalaisia turisteja Guardalavacassa oli eniten?
        Oliko kalaa ja mereneläviä saatavana ruuaksi ja jos oli, olivatko herkullisia?

        Muchos gracias jo etukäteen

        Eka ilta holguinissa, saavuttuamme hotelliin oli iltapäivä. Matkustus tunteja takana vuorokauden verran, joten oikaisimme vähäksi aikaa sängylle ja niin siinä kävi että heräsimme seuraavana aamuna noin klo 4 paikallista aikaa.Että näin kävi meille.mutta siellä oli ruokailu järjestetty noin klo 18 paikallista aikaa mutta nukuimme sen yli.Seuraavana aamuna oli aamupalan jälkeen lähtö kentälle josta lento Havannaan aikataulut siellä on vähän sinneppäin ei niin tarkkoja.Lento kesti noin tunnin kenttämuodollisuudet ihan normaalit oli passin ja kassin tarkastus. Sitten kävelystä Havanassa ,onnistuu kyllä mutta hotellin edustalla on hevoskuljetusta edullisesti . Ainakin meille osui kuljettaja joka puhui melko hyvää englantia ja esitteli meille paikkoja joihin ei olisi itse ehkä osannut mennä. Yhdistelmä matkalla Havannassa on lähes joka päiväksi järjestetty ohjelmaa joihin monena päivänä kuului myös ateriat.Me ei joka päivä oltu niissä mukana vaan liikuimme siellä omin päin.Sitten hotellit olivat hienot ei mitään valittamista.eniten turisteja oli varmaan koko amerikan alueelta ,Kanadasta kuulemma käy ihmiset paljon siellä lyhyen lennon takia.Ruoka siellä on niin hyvää että sitä ei kannata surra ja sitä on paljon kun pääsette Guardalavacaan siellä on kalaa ja mereneläviä ja vaikka mitä .Oikein ihanaa matkaa teille ette varmasti kadu.Vastaan mielelläni jos tulee vielä jotain mieleen.


    • Kuubahuuma

      Holá,
      tulimme mieheni kanssa kiertomatkalta johon kuuluivat myös kyseiset hotellit. Parque Central oli näpsäkkä hotelli ja sijainti hyvä. Playa Pesquero oli valtava hotellialue jossa ei paikallisia henkilökunnan lisäksi näkynyt, senkin edestä rälläämässä kanadalaisnuoria. (Onneksi lähdimme kahden päivän Santiago de Cuban retkelle viikonloppuna.)

      Meillä oli hankittuna paljon palasaippuoita, hammasharjoja, -tahnoja, kuulakärkikyniä, mainoslippiksiä ym. jaettavaksi paikallisille. Myös paljon (kokeiltuja ja kokeilemattomia) meikkejä, hajuvesiä, koruja (rihkama- ja hopea-), purkkaa, karkkia. Annoimme myös joitain vaatteita ja jalkineita esim. siivoojille ja myös pihatyöntekijöille (jotka eivät yleensä tippiä saa). Tippiä jätimme yleensä kaikille joiden kanssa olimme tekemisissä. Vessamummoille kynät kolikoiden lisäksi ym. Huonesiivoojien tipit ja shampoot, hammasharjat ym kätkimme sellaisiin paikkoihin joista vain siivooja ne löytää. Osa tipistä pöydälle jos joku pomo käy ensin keräämässä, niin ei epäile että lisääkin on.

      Ja vessapaperia itselle reilusti mukaan, sitä on nuukasti tarjolla muualla kuin hotelleissa. Loput rullat viimeisen hotellin siivoojille sotkuisiin petivaatteisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      50
      578
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe