tällä hetkellä 4000 eurosta menee 110e/kk.
1800e VISA 60e/kk
5 400 euron opintolainan maksu siintää tulevaisuudessa samoin loppuvelka...
Tarkoituksena maksaa toi loppuvelka 4000 euron lainan jälkeen.
Onko neuvoja? Tulot eivät ole kovinkaan suuret, alle 2000e ja menot on n. 1400 e/kk... ei oo oikeen enää mitään mistä voi pihistää. Ja uusia huonekalujakin pitäs ostaa ku entiset hajoo käsiin...
Yli 15 000 euroa velkaa - säästövinkkejä?
12
1235
Vastaukset
- Haet...
Kierrätyksestä. Kauppojen ilmoitustauluja kannattaa myös seurata ja lehti-ilmoituksia. Saa joskus jopa ilmaiseksi.
- Delusions
Kannattaa nyt vielä tarkistella ja listata niitä menojaan. Tuo on minusta aika kovan kuuloinen summa, kun itselläni ei mene kuukaudessa puoltakaan tuosta, vaikka autokin löytyy pihasta. Tietysti jos on lapsia ja/tai asuu kaupungin keskustassa niin kai se sitten on normaalia luokkaa.
- vastauksia
lapsiperhe olemme ja kaupugissa asumme ja mieskin syö aika paljon :)
ja kiitos aikaisemmalle vinkkaajalle; olen alkanut tarkemmin tiirailla kaikennäköisiä ilmoituksia ja kirppareita.
- Säästöopastaja
Yksinkertaisin säästövinkki on maksaa velkoja vähemmäksi nopeammin. Noin pienellä lyhennyksellä pääosa kuukausierästä on pelkkää korkoa eli tosiasiassa teillä on vain rahaa vuokralla. Noiden miinussaldojen ylläpitäminen teillä rahat vie eikä luxuselämä.
Mistäkö rahat? Kuudenkympin visalyhennys nousee sataseen sillä että jättää kerran viikossa kympin verran vermeitä kaupan hyllylle. Se neljänkympin lisä ei sitten menekään korkoihin vaan lyhentää todella kallista lainaa.- lisää vinkkejä kaipailisin!
eli mitä laittaa ruoaksi ym.
tuli lisämenoja entisistä opintotuista ym. parilla sadalla (ruokakuluissa) pitäs pärjätä loppukuukaus... vinkkejä!
esim. uusi kirjahylly ja sohva löytyivät, mitä kaivattiinkin kovasti aika nopeastikin, 100e yhteensä ja sukulaiselta pyykinpesukone. nyt on myös lapselle hankittu kaikki tarvittava, itselle ja miehellekin, mutta itse olen sortunut myös niihin kiusauksiin, valitettavasti. - fdsaf
lisää vinkkejä kaipailisin! kirjoitti:
eli mitä laittaa ruoaksi ym.
tuli lisämenoja entisistä opintotuista ym. parilla sadalla (ruokakuluissa) pitäs pärjätä loppukuukaus... vinkkejä!
esim. uusi kirjahylly ja sohva löytyivät, mitä kaivattiinkin kovasti aika nopeastikin, 100e yhteensä ja sukulaiselta pyykinpesukone. nyt on myös lapselle hankittu kaikki tarvittava, itselle ja miehellekin, mutta itse olen sortunut myös niihin kiusauksiin, valitettavasti.ruoaksi laatikoita (makaroonilaatikko, kinkkukiusaus), keittoja. ei eineksiä.
katsele kauppakuitit läpi ja mieti mistä voi luopua. esim. murot kannattaa jättää kauppaan.
ei kannata luovuttaa ja lyödä läskiksi raha-asioita vaikka välillä sortuisikin. Kannattaa säästää samalla, vaikka rahasta on tiukkaa, esim. 10-20 euroa kuukaudessa. Säästöjä nimittäin tarvitaan jos tulee yllättäviä menoja, silloin on parempi käyttää omaa rahaa kuin velkarahaa.
Miten asutte? Voisitteko muuttaa halvempaan asuntoon? Onko autoa? Kaksikin? harkitse tarkkaan niiden tarpeellisuutta.
tsemppiä! - vastaan
fdsaf kirjoitti:
ruoaksi laatikoita (makaroonilaatikko, kinkkukiusaus), keittoja. ei eineksiä.
katsele kauppakuitit läpi ja mieti mistä voi luopua. esim. murot kannattaa jättää kauppaan.
ei kannata luovuttaa ja lyödä läskiksi raha-asioita vaikka välillä sortuisikin. Kannattaa säästää samalla, vaikka rahasta on tiukkaa, esim. 10-20 euroa kuukaudessa. Säästöjä nimittäin tarvitaan jos tulee yllättäviä menoja, silloin on parempi käyttää omaa rahaa kuin velkarahaa.
Miten asutte? Voisitteko muuttaa halvempaan asuntoon? Onko autoa? Kaksikin? harkitse tarkkaan niiden tarpeellisuutta.
tsemppiä!kiitos vastauksesta ja vinkeistä :)
vakaassa harkinnassa on muuttaa halvempaan vuokra-asuntoon. Meillä on auto, mutta se on tilanteessamme välttämätön, mutta teemme sillä myöskin välttämättömimmät reissut, pääosin kaupungin ulkopuolelle emmekä keskustassa ajele.
- ei ne suuret tulot vaan taloudenpito
Suosittelisin ihan tavallisen ison A4 ruutuvihon ostoa.
Siitä teette perheen tilikirjan. merkkaa eri sarakkeisiin joka kk menot ja tulot. Esim asuminen, auto, ruoka, vapaa-aika, matkat, vaattet, lahjat jne jne.
Pian huomaatte, että oikeastaan kaikkea turhaa sitä tulee ostettua.
ja samoin suosittelisin kyllä hieman nopeampaa laskujen ja kk erien maksua. Voisitte yrittää tuplata nuo summat 110 ja 60. Näin velka lyhenisi nopeammin.
Jos perheessä vaan on pakastin, itse tehden ja leipoen säästää kyllä.
Perusruokaa, eli ei valmiita eineksiä. Jätski- ja nannapäivät vain kerran vkossa, esim joka lauantai.
Nyt syksyn tullen joku pvä metsään keräämään marjoja ja sieniä, omenoita saattaa saada joltain tuttavalta.
Asiat kyllä järjestyy kun ottaa sen hoitaakseen. Voitte vaikka ajatella, että kun pääsette lainoista, uutta ei enää oteta.
Hyvä idea olisi myös laittaa pieni summa joka kk säästöön. Vaikka se 5-20 euroa. Näin tulee pakosti pieni varatili, jos vaikka pesukone hajoaa, hammaslääkäriin pakko päästä tms.- vastausta
Kiitos :)
Exceliin laitankin aina tulot ja menot ylös. Vararahastoa on kertynyt parisen sataa, mutta ne menevät lainan maksuun.
Ruokaan menee noin 300euroa lapsenmenot mukaan luettuna...
Laskeskelin että missä sitä säästää, no jotain kuten vesi ja sähkö kuuluvat vuokraan, en juo enkä polta. olen myös päättänyt erota kirkosta... - tt
vastausta kirjoitti:
Kiitos :)
Exceliin laitankin aina tulot ja menot ylös. Vararahastoa on kertynyt parisen sataa, mutta ne menevät lainan maksuun.
Ruokaan menee noin 300euroa lapsenmenot mukaan luettuna...
Laskeskelin että missä sitä säästää, no jotain kuten vesi ja sähkö kuuluvat vuokraan, en juo enkä polta. olen myös päättänyt erota kirkosta...hei tästä voisi olla apua törmäsin aiemmin ja ajattelin kokeilla. www.balancion.com ilmaista hupia ainakin toistaiseksi...
- Salainen_Agentti
Kilpailuta lainasi. Jos ei mitään luottohäiriöitä ole, niin varmasti saat ainakin tuon Visa-laskun vaihdettua johonkin pankin kulutusluottoon jonka korko on huomattavasti inhimillisempi kuin luottokortin.
- yhy yhy
Tulot 2000 miinus menot 1400 = 600 kuussa ylimääräistä.
Mikä muka on ongelma?
Jos meinaat että toi oli 2000 oli brutto niin netto on sit jotai 1700, miinus 1400 ja edelleen jää tilille 300.
300 x 12 = 3600 egua säästöön / vuosi.
Jo meinaat että hassaat sen 300 e kuussa turhuuteen sen sijaan että maksaisit velkojasi tai säästäisit niin katso peiliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162516Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262284Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581973Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301803Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3221346- 601073
- 2591039
- 541007
- 146933
- 45888