Moi!
Mun ongelma, ei oo iso, ja oon saanu sitä vähennettyä huomattavasti. Omistan pk collieita kaksi kappaletta, toinen haukkuu, toinen ei juurikaan.
Uros innostuu agilityradalla niin kamalasti, että haukkumisesta ei meinaa tulla välillä loppua. Muutoin rauhallinen koira, innostuu vain niin kamalasti. Samoin kun leikin sen kanssa. Olen sanonut EI napakasti, ja palkinnut koiran kun on edes hetken hiljaa. Ei vaan pidemmän päälle tunnu toimivan. On kokeiltu haukkupantaa, koira vaan alkaa leikkimään suihkeen kanssa, ei siis hyötyä. Olen koittanut opettaa koirani käskyst' haukkumaan, muttei se koiran innostuksissaan onnistu. Se haukkuu silkasta innostuksesta. Neuvoja? :)
Mun ongelma, ei oo iso, ja oon saanu sitä vähennettyä huomattavasti. Omistan pk collieita kaksi kappaletta, toinen haukkuu, toinen ei juurikaan.
Uros innostuu agilityradalla niin kamalasti, että haukkumisesta ei meinaa tulla välillä loppua. Muutoin rauhallinen koira, innostuu vain niin kamalasti. Samoin kun leikin sen kanssa. Olen sanonut EI napakasti, ja palkinnut koiran kun on edes hetken hiljaa. Ei vaan pidemmän päälle tunnu toimivan. On kokeiltu haukkupantaa, koira vaan alkaa leikkimään suihkeen kanssa, ei siis hyötyä. Olen koittanut opettaa koirani käskyst' haukkumaan, muttei se koiran innostuksissaan onnistu. Se haukkuu silkasta innostuksesta. Neuvoja? :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Unohtui merkittävä asia, miksi täytyy koiran haukuntaa täytyisi vähentää.
Naapuri kävi valittavassa että koirani haukkuu innoissaan kun treenaan sitä. Sanoi että lähdetään käräjille ellei lopu. Enkä voi lopettaa koiran treenaamista, sillä tämä rakastaa agilityä, kisannut paljon, hyvillä tuloksilla. Täytyisi siis saada koira edes HIEMAN hiljenemään. Olemme päässeet jo alkuun. :) Mutta haluaisin muidenkin mielipiteitä. :)
No on kyllä naapuri. Kerrostalo? Jos koira haukkuu päiväseltään, ei pitäisi olla noin iso juttu..
Itsellä on samantyypinen, mutta sheltti ja asun kerrostalossa :P Noh. Tämä kun ei päästä niin kumeita ääniä ja naapuritkin on tosi lepposia, niin ongelmaa ei ole tullut..
Tykkääkö koira riepotella lakanaa tai muuta vastaavaa? Itsella kun koira menee jo ihan sekaisin innokkuudessa, annan sille pienen pyyhkeen, joka on ollut sillä pennusta asti. Se suussa on vähän vaikea haukkua ja myöskin meni rauhoittuu samalla :P. Joskus jossain ohjelmassa oli kyllä tuosta innostushaukunnasta, muttan enää muista mitä siinä neuvottiin :(
Miten te kämpillä sitä agilityä harjoittelette? Itse olen agility ryhmässä mukana, jolla on oma kenttä vähän kauempana asuinalueita. Kun ryhmässä on mukana, voi käydä omalla ajalla harjoittelemassa, kunhan ei mene muiden reenien aikaan.
Höpötätkö koiralle koko ajan kun reenaat agilityä? Itsellä haukkuminen väheni (muttei loppunut kokonaan) kun en hosunut koko ajan ja aloin olla määrätietoisempi radalla. Eli kokeile äänensävyä, joka on rauhallisempi (joskus omistajat ääntävät vähän kimeämmin huomaamattaan, jolloin koira haukkuu vastaukseksi.. Tai jotain :D).
En nyt ihan colliesta tiedä, mutta sheltti yrittää paimentaa haukunnalla, joten sitä on aika vaikea karsia poies, jos ei ole pentu.. Lapsuudenajan collie ei juuri koskaan haukkunut...
Että kysypäs siltä että onko hän mahdollisesti miten halukas sitten maksamaan käräjäoikeuskäsittelystä sen mahdollisesti yli 10000€, jonka käsittely mahdollisesti tulee maksamaan. Kerro että omat kulusi hoitaa sossu(eli jokatapauksessa hän itse me muut). Tämä tieto voi hiukan hillitä hinkua käräjille. Käräjien voittaminen vaatii kyllä jonkin verran todisteita ja valmistautumista rahan lisäksi, joten ihan helppoa se ei naapurillasi tule olemaan.
Mutta silti, yritä kouluttaa koiraasi hiljaisemmaksi hänen päätöstään odotellessa...
sekoaa niistä enemmän eli unohda se ja kaikki vastaavat vempaimet. Onko haukkunut aina?
Valtavasti työtä tulee vaatimaan, aikaa ja hermoja. Innostuessaan meidänkin collie haukkuu, kun on niin täpinöissään esim. kun palloa potkitaan tms. Olen tehnyt aina niin, että kun haukku alkaa, jähmetyn paikoilleni liikkumattomaksi, olen sitten missä tahansa, ojassa ulkona, sisällä, ihan missä vain. Olen liikkumatta, en katso edes koiraan päin vaikka miten pomppisi ja hyppisi, olen liikkumatta ja katson kokoajan vain yhteen suuntaan hieman yläviistoon, aina sama ilme kasvoilla. Vasta kun koira on rauhoittunut, aivan selvästi rauhoittunut ja tajunnut, että leikki loppui, liikun uudelleen hänen luokseen, rapsutan vähän "miedosti", en yli-innosta koiraa. Vielä leikitään pieni hetki, mutta ei ihan niin täysillä.
Aluksi jouduin tekemään tuota sata kertaa leikin aikana, nykyään harvoin, jos teen, niin koira tajuaa muutamassa sekunnissa rauhoittua eli tajuaa miksi jähmetyn ja leikki loppuu. Ja tosi harvoin koira enää edes innostuu yli-haukkumaan, koska tietää, että leikki loppuu silloin.
Valituissa paikoissa annana kyllä koiran joskus haukkua sydämensä kyllyydestä, koiran kuuluu haukkua ja se on yksi tärkeä asia, joka pitää osaltaan koiran mielen kunnossa. Kaikkea ei voi kieltää.
Kiinnostaisi tarkemmin kuulla miten usein ja kauan kerrallaan se koira oikein haukkuu, jos oikein käräjille pitää mennä? Ja onko haukkunut vuosia vai 2 kk? Eikö muut naapurit häiriinny?
Moi!
Halusitte lisätietoja.
Asun maalla, noin 20km keskustasta. Agilityä treenaamme useita kertoja viikossa, huomioon ottaen lepopäivät. Pihallamme on itse tilatut kilpaesteet, turvalliset sellaiset. Täysin samanlaiset kuin radalla oikeasti.
Tuosta haukunnan määrästä. Olen treenannut koiraa aiemmin kun itselläni ei ollut esteitä, ihan harjoittelupaikalla, ei siis kotona. Haukkui silloinkin. Mutta nyt puhutaan naapurista, eli siis kuinka kauan collieni on haukkunut omalla pihallani, jolloin naapuri on häiriintynyt. Noin kuuakuden päivät. Koirani hiljenee kun sanon HILJAA napakasti, palkitsen sen aina. Mutta kun jatkamme touhuja, haukkuminen alkaa taas. Luen eläintenhoitajaksi, mutta jostain syystä mitkään koulussa opetelluista asioista, ei tunnu pätevän tähän urokseen. Mitä teen kun koirani hiljenee edes hetkeksi, kun sanon "hiljaa"? Olen palkinnut, kehunut, rapsutellut, pitänyt hyvänä kiitokseksi. Mutta nyt lähipäivinä uros on suorittanut koko radan ilman haukahduksen haukahdusta. Tosin se on vain hetkellistä, ja kun alan juoksemaan, siis varsinkin juoksemaan, koira aloittaa räksyttämisen. Mitä teen väärin? EN mielestäni mitään, toisten nouvoja kiitos!
PS: Halusit tietää kauanko koirani haukkuu kerralla, näin arvioiden 20min, joissa voi olla jopa viiden minuutin taukoja.
Olen tarkkaillut koiraani, haukunta ei johdu kivusta yms. vaan silkasta ilosta. Miten hillitä tätä koiralle ihanaa tunteenpurkausta?
ilmeisesti ei ole omaa elämää, voit jättää omaan arvoonsa. Jos koira ei tuon enempää hauku, niin voi j...sus, jo on ukkelilla vähän tekemistä, säälisin, jos ei olisi noin omahyväinen. Ukkeli ei tiedäkkään mikä ON haukkumista, jos tuollaisesta valittaa. Yhtälailla voit sanoa, että ukkeli haisee, kun liikkuu lähellä.
Jos tuo on vasta 1 kk ollut ongelma, niin sanoisin, että jatka vaan harjoituksia, ei kai nyt sentään noin lyhyessä ajassa voi odottaa täys-tulosta. Ja koirahan on jo joitakin aikoja hiljaa, jatka vain kuten olet aloittanut. Aikaa se vaatii. Collie on fiksu, kyllä se oppii, kun jaksat :)
Moi!
Juu okei, en meinannutkaan lopettaa treenejä. Ja onhan tänä koira kisannut agilityssä jo viitisen vuotta. :)
Jatkan harjoituksia, ja siinä samalla opetan koirani hiljaiseksi. :) Tai edes hiljaisemmaksi. :) Onko neuvoja, mikä keino olisi paras opettaa koira olemaan haukkumatta? Tai siis vähemmällä haukunnalla? :)