Taimen!!

haukiuistin

En koskaan ole saanut järvitaimenta mutta olen aina halunnut sellaisen saada onkos teillä vinkkejä mihin kannattaa mennä mihin aikaan päivästä mihin vuodenaikaan ja millä säällä

2

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaisko tämä

      voi saada uistattelemalla vaapulla tai uistimella. Jos on kylmä vesi taimen on yleensä lähellä pintavesiä, helteellä syvemmällä. Paremmin saa taimenta alkukesällä ja syksyllä silloin taimenet nousevat pintaan vesi on kylmää ja ottavat paremmin.

      Myrskyssä saa taimenta rannoilla heittelemällä, olen huomannut taimenet villiintyvät kun alkaa tuuli puhaltamaan kovasti.

      • haukiuistin

        Kiitos neuvoista. Kiitän ja kumarran


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      51
      2385
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      53
      1970
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1968
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      131
      1654
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1230
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1211
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      146
      998
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      911
    Aihe