Verohärdelli

Tomppeli22

Jos perustamme yhdistyksen, jossa pyörii rahaa esimerkiksi 4000 euroa vuosi (lahjoitukset, jäsentulot, yhdistyksen t-paitojen myynti...) niin pitääkö yhdistyksen tehdä veroilmoitus tai yleensä "miettiä" veroasioita? Miten paljon voi myydä jäsentuotteita ilman seuraamuksia vai voiko myydä ollenkaan?

5

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se

      rekisteröity yhdistys (r.y.) vai vapaamuotoisempi? Kysyppä esim. kirjastosta yhdistystoimintalakia, josta selviää jo aika paljon.
      Jos yhdistyksellenne tulee Ly-tunnus (liikeyritys),silloin ainakin täytyy antaa veroilmoitus vuosittain.
      Lieneekö yhdistyksenne päätoiminta kerätä rahaa, vai kulutatteko sitä myös?
      On järkevää tehdä sellainen tilinpäätös, jossa ei ole paljon voittoa.
      Jos tuloja on huomattavasti enemmän kuin menoja, voi tehdä varauksen
      tuotosta seuraavan vuoden toimintaa, hanketta tms.varten.
      Ja aivan reilusti voi käydä kysymässä asiaa verotoimistosta!

    • härdelli

      härdelli härdelli

    • Anonyymi

      Kyllä harrastus avustuksien rasittavin vaihe on verottajan kanssa riitrly selvistä asioista

    • Anonyymi

      Tämä on selkeä. Jos perustat yhdistyksen saadaksesi itselle tai jollekin muulle jotain hyötyä (ihan mitä vaan), toiminta on verollista kuten yritystoiminta. Sama juttu jos yhdistystä ei rekisteröidä. Silloin KAIKKI toiminta on omissa nimissäsi ja tulosta maksetaan verot.
      Jos kaikki tulo menee yleishyödylliseen tarkoitukseen rekisteröidyn yhdistyksen sääntöjen mukaisella tavalla, kokoukset pidetään ja tilit tarkastetaan, ei tule hankaluuksia.
      Ei kannata leikkiä, sillä takuulla joku vihjaa verottajalle ja sitten tulee tarkastus, jonka jälkeen makselet korotettua jälkiveroa.

    • Anonyymi

      Kyllä se byrokratia on aina kintereillä, mutta on sen opiskelu hyödyksi muussakin elämässä.
      Ei veroa mene muusta kuin ylijäämästä ja siitäkin vain prosentteja. Se on osoitettava onko kuluja vai tuloja, kirjanpito on sitä varten.
      Alkeellisin kirjanpito syntyy kun raha kiertää pankin kautta, syntyy tiliotteet nostoista kuin panoistakin ja jäsenmaksuista....
      evp.pienyrittäjä

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3141
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1690
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe