Verohärdelli

Jos perustamme yhdistyksen, jossa pyörii rahaa esimerkiksi 4000 euroa vuosi (lahjoitukset, jäsentulot, yhdistyksen t-paitojen myynti...) niin pitääkö yhdistyksen tehdä veroilmoitus tai yleensä "miettiä" veroasioita? Miten paljon voi myydä jäsentuotteita ilman seuraamuksia vai voiko myydä ollenkaan?
5801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

rekisteröity yhdistys (r.y.) vai vapaamuotoisempi? Kysyppä esim. kirjastosta yhdistystoimintalakia, josta selviää jo aika paljon.
Jos yhdistyksellenne tulee Ly-tunnus (liikeyritys),silloin ainakin täytyy antaa veroilmoitus vuosittain.
Lieneekö yhdistyksenne päätoiminta kerätä rahaa, vai kulutatteko sitä myös?
On järkevää tehdä sellainen tilinpäätös, jossa ei ole paljon voittoa.
Jos tuloja on huomattavasti enemmän kuin menoja, voi tehdä varauksen
tuotosta seuraavan vuoden toimintaa, hanketta tms.varten.
Ja aivan reilusti voi käydä kysymässä asiaa verotoimistosta!

Äänestä

härdelli härdelli

Äänestä

Kyllä harrastus avustuksien rasittavin vaihe on verottajan kanssa riitrly selvistä asioista

Äänestä

Tämä on selkeä. Jos perustat yhdistyksen saadaksesi itselle tai jollekin muulle jotain hyötyä (ihan mitä vaan), toiminta on verollista kuten yritystoiminta. Sama juttu jos yhdistystä ei rekisteröidä. Silloin KAIKKI toiminta on omissa nimissäsi ja tulosta maksetaan verot.
Jos kaikki tulo menee yleishyödylliseen tarkoitukseen rekisteröidyn yhdistyksen sääntöjen mukaisella tavalla, kokoukset pidetään ja tilit tarkastetaan, ei tule hankaluuksia.
Ei kannata leikkiä, sillä takuulla joku vihjaa verottajalle ja sitten tulee tarkastus, jonka jälkeen makselet korotettua jälkiveroa.

Äänestä

Kyllä se byrokratia on aina kintereillä, mutta on sen opiskelu hyödyksi muussakin elämässä.
Ei veroa mene muusta kuin ylijäämästä ja siitäkin vain prosentteja. Se on osoitettava onko kuluja vai tuloja, kirjanpito on sitä varten.
Alkeellisin kirjanpito syntyy kun raha kiertää pankin kautta, syntyy tiliotteet nostoista kuin panoistakin ja jäsenmaksuista....
evp.pienyrittäjä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tomppeli22 kirjoitti:

Jos perustamme yhdistyksen, jossa pyörii rahaa esimerkiksi 4000 euroa vuosi (lahjoitukset, jäsentulot, yhdistyksen t-paitojen myynti...) niin pitääkö yhdistyksen tehdä veroilmoitus tai yleensä "miettiä" veroasioita? Miten paljon voi myydä jäsentuotteita ilman seuraamuksia vai voiko myydä ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu