Tyttöystäväni sanoi: kun hänen vanhempansa olivat hänen asunnollaan käymässä, hänen isänsä oli laittanut kätensä hänen perseelle. Kuinkakohan yleistä tällainen perhepiirissä tapahtuva hyväksikäyttö on?
Isän käsi tyttärensä perseellä
Hämmentynyt mies
307638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
tarvitse olla kyse mistään hyväksikäytöstä.
Korjaan sanamuodon: kyse on ainakin seksuaalisesta häirinnästä, ja asian merkitystä korostaa se, että tekijä on oma isä. Nyt ei puhuta mistään yökerhotoilailusta. Isän ja tyttären suhteeseen ei seksuaalisuus kuulu.
eihän tuossa tarvitsekaan olla yhtään mitään seksuaalista.
Entäpä jos taputtaja olisi tytön äiti. Silloinhan kyse olisi vielä lesboudestakin????
Kyse ei ollut taputtamisesta. Käden pitäminen oli koskettelua. Kuvittele, jos töissä pomo pitelisi kättään alaisensa takapuolella vastoin alaisen tahtoa. Kuka tahansa työsuojeluviranomainen sanoisi, että kyseessä on seksuaalinen häirintä työpaikalla.
Valitettavasti häirintä perhesuhteessa on vakavampaa kuin työpaikalla.
sen tekisikin. Ja saisi tehdä paljon enemmänkin. Monesti olen moisesta haaveillut, vaan haaveeksi taitaakin jäädä.
Oliko se käsi liian kauan perseellä? puristeliko, silittelikö?
Mikä siitä teki hyväksikäytön?
Tyttöystäväni koki koskettelun seksuaalisena ja häiritsevänä. Se teki siitä seksuaalista häirintää. Tämä ei ollut yksittäistapaus, vaan koskettelua on tapahtunut viimeisten 15 vuoden aikana. Aloitusviestissäni en kertonut tätä pitkää historiaa, koska halusin nähdä, miten palstan lukijat suhtautuvat hälyttäviin signaaleihin.
Meillä on nuori tyttökissa jota taputtelin pyllylle viikko sitten. Olenko syyllistynyt rikokseen? Pelottaa nyt jos poliisit on kohta ovella. Kannattaiskohan minun itse ilmottautua poliisille? Miten pitkän tuomion tästä saa?
Tiedän näin muuallakin tapahtuvan ja se on todella kuvottavaa.. surullista että asia on tyttärelle niin häpeällistä ettei halua asian tulevan julki. On tapahtunut muutakin "pientä" mutta perhettä ei halua rikkoa sen takia. Nyt onneksi muutanut kotoa pois eikä samaa ongelmaa enää samassa mittakaavassa ole. Heillä ongelma oli kun isä oli humalassa.. selvinpäin vain katteli ja vihjaili..
Onkohan oma isä parempi kun sinä?
Kyllä meikäläisen äiti läpsii minua pepulle aina joskus ohimennen :D En pistä asiasta pahakseni, se liittyy yleensä keskinäiseen huumoriin ja herjan heittoon.
ei varmaan ollut kyse tästä..
Se että isä piti kättä naisen pepulla ei nyt mitenkään vielä liity seksuaaliseen hyväksi käyttään. Kyllä minun äitini esim. saattaa läimäistä veljeäni pepulle tms eikä siihen liity mitään seksuaalista. Ehkä isä piti kättä tytön ympärillä eikä edes huomannut että käsi olikin pepulla. Kyllä minunkin isäni, jos olen hänen tiellään tms, saattaa läimästä takapuolelle ja sanoa että "menes nyt siitä" tai vastaavaa. Ei siinä mitään seksuaalista ole.
Joo, hysterian paikka. Soittakaa nyt ihmeessä kaikki sosiaaliviranomaiset paikalle ja myös palokunta. Tiesikö isä edes, että se käsi oli pepulla? Joskus voi huomaattakin käydä niin. Ei tekoon välttämättä liity mitään seksuaalista. Onko tässä hysteerisessa maailmassa, niin että jos isä koskettaa tytärtään, niin pitää paniikissa varoa koskeeko nyt johonkin sellaiseen kohtaan, että joku voi vetää siitä pultit. Apua, apua. Palokunta, poliisi!
Jos kyseessä oli kuitenkin selvästi seksuaalinen koskettelu, niin se on totta kai tuomittavaa!
>Tiesikö isä edes, että se käsi oli pepulla?
Kyllä hän on viimeisten 15 vuoden aikana tiennyt, minne kätensä laittaa. Myönnän, että aloitusviestissäni oli tietoa erittäin suppeasti, ja siksi kaikki epäilevät viestit ovat oikeutettuja. Mutta sehän onkin suuri ongelma, että ihmiset saattavat havaita pieniä hälyttäviä signaaleja esim. pienten lasten elämässä, mutta asioille ei tehdä mitään, kun ei ole tarpeeksi todisteita. Minulla ei ole esittää tähän mitään ratkaisua. Kunhan pohdiskelen elämän vaikeita puolia.
Sulla taitaa hiukan viirata.Tuntuu että suomi on pullollaan näitä ääliö jeejustelijoita..tuntuu että kohta ei uskalla ajatellakkaan mitään seksiin viittavaa ettei nämä pikkupoliisit ole aukomassa päätään ja syyttämässä ties mistä.Ovat saaneet viranoimaisetkin peloteltua että jos ette puutu niin saatte potkut.
Kait tyttö on itse tajunnut missä mennään.. ei ihmiset oikeesti oo niin tyhmiä. Meillä isä kosketellut minua vuosikausia äidiltä salaa, kaikilta salaa.. tullut yöllä kännissä nukkumaan sänkyyni ja silitellyt sieltä täältä. Aina sai pelätä. Meilläkin kaikki alkoi todella viattomasti ja olin oikeesti silloin vasta pentu. Ikinä ei varsinaisesti "mitään" käynyt, mutta se ettei voi pukeutua kun oma isä tulee kattelemaan ja kännissä kopeloimaan. Kehuu kuinka seksikäs olen ja (kännissä kertoi) että toivoisi voivansa hampaillaan riisua stringini. Todellista henkistä kidutusta. Hyi helvetti, onneksi ei tarvitse enää kärsiä..
isäsi vastuuseen tekosistaan lain edessä? Enään et luultavasti ole hänen kanssaan tekemisissä? Onneksi olet hyvin tuntunut selviävän kokemuksistasi.
>Kait tyttö on itse tajunnut missä mennään
Kyllä, juuri näin.
Ajatelkaa: jos kyseessä olisi ollut ei-seksuaalinen taputtelu tai muu arkinen ei-seksuaalinen läheisyyden ele, miksi tyttöystäväni olisi erikseen sanonut asiasta minulle? Miksi joku nostaisi esille asian, jossa ei olisi mitään erikoista? Jos kyseessä olisi pelkkä small talk -maininta, kyllä tyttöystäväni olisi tehnyt selväksi, ettei asiassa ole mitään ongelmaa. Tuskin on kovin yleistä, että tytär kokee seksuaalisesti häiritsevänä sellaisen toiminnan, joka vilpittömästi on tarkoitettu ei-seksuaaliseksi. Ainakin jos puhutaan koskettelusta, ei vaikkapa saunomisesta.
Tässä nyt on toisen käden tietoa ja voi hyvin olla, että on tapahtunut jotain sopimatonta. Mutta nykyään on myös hyvin mahdollista, että jopa viattomatkin eleet tulkintaan suoranaiseksi ahdisteluksi. Nykyään ihmiset on niin pahasti hysterioisoitu yhteiskunnan ja median toimesta, että en ihmettelisi myös tätä mahdollisuutta.
Toivottavasti asia selviää.
Isä ei koskaan ole vastannut teoistaan.. ei kait edes koe tekevänsä väärin. Ollaan kyllä ihan ok väleissä. Ei me näistä asioista olla koskaan puhuttu..
Vieläkin ahdistaa ajatella niitä aikoja. Usein piti lähes ilman vaatteita pyöriä isän edessä näytillä ja kuunnella huohotuksia. Ja monesti pyysi kävelemään luokseen kun oli muka jotain asiaa. Kun tulin luo, isä vain kuiskasi hymyillen korvaani ettei ollut mitään asiaa, halusi vain katsella persettäni kun kävelen pois.
No, olen yrittänyt kaiken unohtaa ja elää omaa elämääni. Joskus kun isä on kuollut voin kertoa katkeralle veljelleni miksi olin niin isän suosiossa..
Nykyään kun olen selvinnyt anorekisasta, masennuksesta ja itsetuhoisista ajatuksista pystyn elämään "normaalia" elämää. En enää koskaan anna isälleni sitä valtaa mikä hänellä joskus oli.
Nyt olen jo muutaman vuoden elänyt ja voinut hyvin vaikka silloin tällöin isääni näenkin. Tuntuu niin väärältä mutta joskus vain odotan että hänestä aika jättää.. silloin vasta todella olen vapaa.
isän peenis ei kuitenkaan osunut naisen päärsauokkoon?0
Minä näin nyt tänä kesänä bussissa, miten (käsittääkseni ulkomaalainen) isä (ainakin oletan että kyseessä oli isä) ihan julkisesti piti kättään nuoren tytön pepulla ja taputteli. Tytöllä ei varmaan ollut vielä kymmentäkään vuotta ikää. Samalla mies halaili ja veti tyttöä kainaloonsa bussin keskilattialta (mies istui). Oli todella hätkähdyttävää nähtävää, jopa tyrmistyttävää.
Olen ollut mukana tyttäreni synnytyksessä, vaihtanut vaipat ja siis kosketellut peppua aikoinaan. Halaaminen on ollut meillä aina tapana, vieläkin, kun tytär on 26. Saunassa on käytiin koko kolmihenkinen perhe aina yhtä aikaa, kunnes tytär muutti kotoa ja meni naimisiin. Käymässä ollut sukulainen kauhistui, kun tyttäreni luki sohvalla selällään sarjakuvalehteä ja samalla hieroi kantapäillään kipeitä hartioitani. Eikä asiassa ollut totisesti mistään seksistä kysymys.
Inhoan insestiä ja muitakin perversioita. Nykyään kuitekin tuntuu - tällaisten juttujen perusteella - ettei mies/nainen voisi edes koskea lapseensa olematta perverssi. Kuitenkin lapsen tasapainoisen kehityksen kannalta on tärkeintä läheisyys ja sylissäpito aivan elämän alkutaipaleella.
Todellisesta insestin määrästä on varmaa vaikea saada tietoa. Hieman vivahtaa kuitenkin siltä, että epäonnistuneen kasvatuksen saaneet lapset joskus - tällaisesta kuultuaan - keksivät hyvän muka-motiivin henkiselle pahoinvoinnileen. En väitä, että tässä tapauksessa kysymys olisi siitä. Surullista, olipa niin tai näin.
Joo. Mutta se ei kuitenkaan ole normaalia, että aikuinen tytär ja isä saunovat yhdessä alasti, hyi helvetti. Ei tulisi mieleenkään olla alasti oman isän edessä. Tämä siis edelliselle kirjoittajalle.
Mä en ikinä voisi kuvitellakaan meneväni saunaan isäni kanssa (vaikka meillä olisi paremmat välit), mutta en mä kuitenkaan niitä perheitä mitekään kieroon katso, jotka harrastavat perhe-saunontaa. Kyllähän se vähän pistää hätkähtämään, mutta jos he kokevat sen normaaliksi, niin senkus menevät perheen kesken saunaan. Kyllä mun mielestä saunominen kuitenkin on ihan tavallinen tapa, vaikka pitäisikin perheen kesken alasti olla, niin kyllä se silti mun mielestä normaalia on. Perheitäkin on niin erillaisia ja ei mikään saunominen kerro, että onko perhe jotenkin perverssi tai epänormaali.
tämä tyttö pitää "isän" loitolla elinpiiristään, ei todellakaan tarvitse olla missään tekemisissä. Ihmetelköön äiti rauhassa vain, on kumminkin sellainen, joka ei halua nähdä totuutta.
paljon tapahtuu seinien sisäpuolella sellaista mistä ei muualle puhuta. niiden joilla ei ole omakohtaista kokemusta tai ei lähipiirille ole vastaavaa tapahtunut, niin varmasti vaikeampaa uskoa todeksi. varmasti yllä paljon lietsotaan turhaakin. se vaan että kaikilla ei ole kanttia tuoda asioita julkisuuteen että isät/enot/sedät/muut joutuisivat vastuuseen teoistaan.. minulla ei ainakaan.
Vihaan sukurutsausta! Mun suvussakin sellaista paljon tapahtuu, mua harmittaa tosi paljon ku mua kohdellaan sellaisena "huorana" vaik oon 15v. :/
"Kuinkakohan yleistä tällainen perhepiirissä tapahtuva hyväksikäyttö on?"
Tuopa onkin mielenkiintoinen kysymys, uhritkaan eivät kai aina tajua olevansa uhreja, jos nuoria ovat varsinkin. Tai uskalla puhua siitä.
Mun isä esim. kerran hieroi mun hartioita ja sitten yht'äkkiä kouraisikin rintoja (jotka ei kummoiset tietenkään olleet, olin silloin 12 tai 13 v.). Ollessani 14 sai raivokohtauksen ja repi multa vaatteet päältä ja työnsi mut lattialle, siis REPI niin että housut ratkesi saumoistaan koko lahkeen matkalta. Ei kuitenkaan tehnyt mitään sitten, seksuaalista ainakaan. Hakkasi vaan mustelmille.
En oikein tiedä millaisen jäljen tuollaiset jätti, vaikka seksuaalisuuteeni. Muistan että silloin pelotti. Itse asiassa luin lapsuuden aikaista päiväkirjaani, johon olin kirjoittanut kymmenenvuotiaana äitini kuoltua "pelottaa vähän jäädä asumaan kahden miehen kanssa". Nyt aikuisena miettii, miten 10-v. lapsella on voinut olla tuollaisia ajatuksia. Mikä lie tuollaiset laukaissut...?
No okei totuus taitaa olla, että pelkään miehiä edelleenkin. Ainakin jos jokin miehen käytöksessä tuo isäni mieleeni.