Jos lähtee aamulla Montevideosta Coloniaan,millä pääsee parhaiten ja ehtiikö päivässä käymään sieltä lautalla Buenos Airesissa ja takas illaksi MV?
Minkälaiset rajamuodollisuudet ja minkälainen laiva/lautta,kulkeeko kuinka tiheään? Matkaa ei taida tulla ku jotain 50-80km??
lautalla BA
3
1374
Vastaukset
- mutta onnistuu
En ole katsonut ikinä miten lautat noin päin kulkevat. Menin itse Argentiinasta Uruguayn Coloniaan, en Montevideoon asti. Melkoinen kiire tuossa kyllä tulee koska lauttamatka kestää ainakin 3 tuntia per suunta. Mutta meneehän ihmiset hitaalla lautalla Helsingistä Tallinnaankin päiväretkelle.
Katso aikataulut osoitteesta Buquebus.com. Sieltä selviää myös hinnat ja voi varata liputkin. Yleensä siellä on jotain tarjouksiakin.
Rajalla joudut lähtöpäässä jonottamaan. Esim Buenos Airesissa pitää mennä rantaan ainakin 1,5 tuntia aikaisemmin. Siinä sitten samalla tehdään tulliselvitys ulos Argentiinasta ja sisään Uruguayn. Eli toisessa päässä voi sitten suoraan vaan kävellä ulos paatista. Näin ainakin tuossa Colonian matkassa.
Lentäen Montevideosta pääsee nopeasti ja Buenos Airesiin. Joskus lennot ovat jopa ihan saman hintaiset kuin tuo paatti. Ja ainakin yksi lentoyhtiö lentää BA:n kotimaan kentälle joka on aivan kaupungin keskutassa, ei mene siis matkoihin aikaa.
Samoin nuo paatit tulee ihan kaupungin keskustaan.
Buenos Airesissa kyllä helposti vierähtää montakin päivää.- grogi
lautta COLONIASTA BA:han kestää n 55min, Montevideosta 3 tuntia. Lauttoja kulkee n.2tunnin välein alkaen aamu 6:sta viimeisen tullessa n. klo 23. eli kerkeät. Montesta coloniaan pääsee melkein koko matkan vetämään motaria tuhatta ja sataa, joten siihenkään matkaan ei kulu kuin vähän toista tuntia.
- risail
sinuna menisin MV:sta bussilla coloniaan,Uruguayssa linkkarilla liikkuminen on aika edullista ja kyyti halpaa ja pitkänmatkan busseissa on vessat ja autot ei pysähdy joka kylään.
voit myös vuokrata auton mutta se ei kauhean halpaa ole.
menin itse buguebusin lautalla BA:iin ja kesti noin tunnin.
hyvää matkaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1222396- 1341895
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631236Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051216En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771101Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311070Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241006Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942