Nykimistä

pintakaasulla

Bensa farkku 1.6-99 alkoi nykiä kiihdytettäessä, mutta vain pintakaasulla. Jos kaasua painaa enemmän, niin nykiminen loppuu. Tekee saman kylmänä ja kuumana.
Nykiminen on voimakkaampaa jos ajaa liian isolla vaihteella kierroksiin nähden, siis jotenkin kierroksista riippuvainen. Olisiko kaasuläpän asentoanturissa häikkää. Onko kyseistä vikaa ilmennyt toisilla?

10

4154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hevoskaulus

      Itsellä oli samantyyppinen tilanne , tasaista ajoa maantiellä, nykäisi kerran pari aina joskus, sen jälkeen meno normaalia. Kaasuläpän asentoanturin vaihdon jälkeen sitä ei ole esiintynyt. Vaihdoin kyllä sen anturin siitä syystä, että kierrokset eivät tippuneet muutaman sekunnin päästä tyhjäkäynnille, kun kytkimen painoi pohjaan, vaan ne laskivat tosi hitaasti alas vaihtaessa. Siihen se vaihto auttoi, ja siinä samalla näyttää tuo nykiminenkin häipyneen, oli kai sitten sekin tuossa samasta"pätkivästä " potentiometristä tulevassa signaalissa.

      • 4321

        Minkä hintainen se kaasuläpän asentoanturi mahtaa olla?


      • kljkhhjkoiu
        4321 kirjoitti:

        Minkä hintainen se kaasuläpän asentoanturi mahtaa olla?

        Jossain 80-100€ tuntumassa, riippuu mistä liikkeestä kysyy. Käytettyjä varaosiakin saa vaikka huuto.net issä , siellä näkyi yksi olevan ehkä jokusen kympin. Parilla storck ruuvilla kiinni, se on itse vaihdettavissa.


      • nykii

        Tosiaan nykimisen lisäksi minullakin tuota hidasta kierrosten laskua silloin tällöin,
        joten viittaa vahvasti tuohon asento-anturiin. Näkyikö se vikakoodina boksissa ?


      • klljjkkiihjk
        nykii kirjoitti:

        Tosiaan nykimisen lisäksi minullakin tuota hidasta kierrosten laskua silloin tällöin,
        joten viittaa vahvasti tuohon asento-anturiin. Näkyikö se vikakoodina boksissa ?

        Ei siellä aina näy kunnon koodia, jonka osaisi tulkita halvemmilla vehkeillä . Jotain 12.0 ja 02:0 lukuja, mutta ei niitä P0xxx alkuisia "yleis" koodeja, joiden järkevät selitykset löytyy netistä. Nollaamaan ne kyllä pystyi.Fordilla voi olla paremmat lukijat ja selvennykset.Minä en sellaisia mistään saanut käsiini.Se kyllä näkyi näytöllä , että sen läpän asennon signaali meni välillä ajaessa nollaan. Siitä ei silloin ollut pitkä matka päätellä, että jotain kannattaa tehdä anturin kanssa.

        Anturin sisällä on kaksi liukua, joiden paine vastuskalvoon selvästi ajan kuluessa heikentyy ja niihin ilmestyy nokea. Anturin saa avattua ja kuntoon, mutta se vaatii tuuria . Anturissa ei ole omaa laakerointia, vaan se kiinnittyy läpän akseliin, vain anturin laipan runkoruuvien kautta. Vastusta siinä on jotain 2,45kohm, singaali vaihtelee noin karkeasti ottaen 0.5.....3.5V kun läppä kääntyy.

        Ei tuo anturi varmaan kaikkea häikkää autosta korjaa, mutta minulla sen vaihto auttoi siihen, ettei kierrokset menneet kytkimen painamisen jälkeen enään juuri koskaan 800 kierrokseen, vaan jäivät seilaamaan ylös.Nykiminenkin häipyi samaan aikaan, joko sattumalta tai sitten anturin myötä.

        Kylmänä liikkelle lähtö ja jarrun painaminen nostaa vielä kierrokset, vaiva lainja ähtee muutan kilsan jälkeen. Kai saa jostain ilmaa, oma epäilys on läpän akselin kuluminen, siitä menee ilmaamutta se on vain päättelyä. Miksi sitten ei mene koko ajan.


    • Anonyymi

      Missä sijaitsee focuksessa mk2 vm2006, 1,6, kaasuläpän asento tunnistin.

    • Anonyymi

      Focus p 2121 vikakoodin, mikä vika.

      • Anonyymi

        Paali kutsuu on vikakoodin merkitys. Tarkemmin aja suoraan paaliin kulkematta lähtöruudun kautta


      • Anonyymi

        etkö osaa googlettaa?


    • Anonyymi

      En.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      150
      5435
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      114
      5391
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4344
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3821
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      79
      3791
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3650
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      205
      2535
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2393
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1289
    Aihe