polo 1,4classic vm98, viitosvaihde hakkaa itsensä pois päältä

miksi ostin polon, miksi

terve
Vaihdatin polooni juuri vaihdelaatikon, toimi noin 700 - 1000 km normaalisti kunnes viitosvaihde alkoi hakkaamaan itseään pois. Siis, kun laitoin vitosen silmään se alkoi hakata ja hetken päästä löi itsensä vapaalle. Muut vaihteet toimivat kuin unelma.
Laatikko on purkaamolta haettu. Onko korjattavissa? Vai onko laatikko rikki?

2

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VW - hyvä auto?

      Olisiko mennyt kirjoittajan polon vaihteistosta viitosen pyörä pääakselin päästä palasiksi. Tai synkronointi vitosessa. Kannattaa irroittaa vaihteiston kopan pääty osa pois ja kattoa, mitä löytyy. Voi ehkä onnistua irrottamatta vaihteistoa autosta, jos on tilaa tarpeeksi. Mutta on varottava ettei vedä niitä metallitankoja ulos vaihteistosta. Silloin tippuu vaihteen valitsijat ja joutuu ottamaan koko laatikon irti ja aukomaan. Siinä joutuu tekemään paljon työtä.

      Voi olla että on jo hajottamolla vaihtaneet vitospyörän toisinpäin tai yrittäneet hitsata sen paikalleen? Olisiko mahdollista? Sen näkee sisältä. Itselläni on vastaava projekti menossa, mutta epäilen että hitsaukset ei pidä. Yleensä akseli saattaa olla niin kulunut ettei edes uusi pyörä pysy. Kannattaa ehkä ostaa laatikko aukaista se yläosa ennenkuin laittaa paikalleen ja jos on aikaa ja mahdollisuuksia niin vaikka laakeroida koko laatikko uusiksi. Tarvitaan kyllä korjaamoopas. Itse löysin golfin englanninkielisen sellaisen kirjastosta.

      Vitosvaihde ei kestä missään autossa niinkään revittelemistä eikä jurruttamista eli nelosella kannattaa ajella hittaammin kiihdyttää ja vaihtaa vasta kun on saavuttanut todellisen matkanopeuden eli väh. 80km/h.

      • Ei kovin hyvä auto

        "Vitosvaihde ei kestä missään autossa niinkään revittelemistä eikä jurruttamista eli nelosella kannattaa ajella hittaammin kiihdyttää ja vaihtaa vasta kun on saavuttanut todellisen matkanopeuden eli väh. 80km/h. "

        Kyllähän monella nyky(bensa) autoilla voi ajaa jo huoletta jopa 6-vaihteella 50km nopeudella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22432
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      83
      9641
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      46
      7612
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6408
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6103
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5102
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      117
      4755
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4484
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      96
      2204
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      86
      1489
    Aihe