Sataa, sataa, ropisee

satu50

Vaikuttaako sää tai vuodenaika mielialaanne?
Entä arjen soljuvuuteen?
Jos on pieniä lapsia, vastuttaako ulkoleikit huonolla kelillä?
Väheneekö yhdessä vietetty aika vai lisääntyykö vai muuttaako vain muotoaan?

2

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4:n äiti

      Meillä on pieniä koululaisia ja yksi alle kouluikäinen. Sadekelillä koululaiset eivät mielellään lähde ulos, mutta jos sitä sadetta kestää monta päivää peräkkäin, alkaa tytöt jo ihan mielellään kaivella sadevaatteita esille ja lähtevät ulos. Hyvällä säällä heitä ei paljon sisällä näy, ja kotikin pysyy siistimpänä.

      Minä olen itse tällä hetkellä siinä kunnossa, etten juurikaan pysty tuota 3 vuotiasta ulkoiluttamaan, joten hän ulkoilee kotipäivinä vain jos isot siskot ottavat hänet mukaansa. Sadekelillä se ei onnistu, koska sadevarusteet ovat päiväkodissa.

      Syksymmällä, kun raskauteni on edennyt niin pitkälle että vauva voi jo turvallisesti syntyä, saatan ehkä ulkoilla vähän enemmänkin pojan kanssa. Tai viimeistään sitten kun vauva on jo syntynyt.

    • Inhoan kaamosta. Syksykään ei oikein kolahda, mutta siihen liittyy niin paljon mukavia traditioita ja tapahtumia että jouluun asti pääsen kunnialla.
      Tammi- ja helmikuun sen sijaan voisin hyvinkin nukkua talviunta.

      Arjessa huomaan yhden muutoksen pikkulasten osalta näin syksyn tullen.
      Kun sää rajoittaa väliin ulkonaoloa, niin pienet askartelevat selkeästi taas enemmän kuin kesäisin; Taikataikina, kollaasit, helmityöt jne ovat back in business.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      853
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      708
    3. 35
      577
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      570
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      33
      559
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      464
    Aihe