Vaikuttaako sää tai vuodenaika mielialaanne?
Entä arjen soljuvuuteen?
Jos on pieniä lapsia, vastuttaako ulkoleikit huonolla kelillä?
Väheneekö yhdessä vietetty aika vai lisääntyykö vai muuttaako vain muotoaan?
Sataa, sataa, ropisee
2
304
Vastaukset
- 4:n äiti
Meillä on pieniä koululaisia ja yksi alle kouluikäinen. Sadekelillä koululaiset eivät mielellään lähde ulos, mutta jos sitä sadetta kestää monta päivää peräkkäin, alkaa tytöt jo ihan mielellään kaivella sadevaatteita esille ja lähtevät ulos. Hyvällä säällä heitä ei paljon sisällä näy, ja kotikin pysyy siistimpänä.
Minä olen itse tällä hetkellä siinä kunnossa, etten juurikaan pysty tuota 3 vuotiasta ulkoiluttamaan, joten hän ulkoilee kotipäivinä vain jos isot siskot ottavat hänet mukaansa. Sadekelillä se ei onnistu, koska sadevarusteet ovat päiväkodissa.
Syksymmällä, kun raskauteni on edennyt niin pitkälle että vauva voi jo turvallisesti syntyä, saatan ehkä ulkoilla vähän enemmänkin pojan kanssa. Tai viimeistään sitten kun vauva on jo syntynyt. Inhoan kaamosta. Syksykään ei oikein kolahda, mutta siihen liittyy niin paljon mukavia traditioita ja tapahtumia että jouluun asti pääsen kunnialla.
Tammi- ja helmikuun sen sijaan voisin hyvinkin nukkua talviunta.
Arjessa huomaan yhden muutoksen pikkulasten osalta näin syksyn tullen.
Kun sää rajoittaa väliin ulkonaoloa, niin pienet askartelevat selkeästi taas enemmän kuin kesäisin; Taikataikina, kollaasit, helmityöt jne ovat back in business.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73853
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104708- 35577
- 40575
- 29572
- 46570
- 33559
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35464