Vaikuttaako sää tai vuodenaika mielialaanne?
Entä arjen soljuvuuteen?
Jos on pieniä lapsia, vastuttaako ulkoleikit huonolla kelillä?
Väheneekö yhdessä vietetty aika vai lisääntyykö vai muuttaako vain muotoaan?
Sataa, sataa, ropisee
2
314
Vastaukset
- 4:n äiti
Meillä on pieniä koululaisia ja yksi alle kouluikäinen. Sadekelillä koululaiset eivät mielellään lähde ulos, mutta jos sitä sadetta kestää monta päivää peräkkäin, alkaa tytöt jo ihan mielellään kaivella sadevaatteita esille ja lähtevät ulos. Hyvällä säällä heitä ei paljon sisällä näy, ja kotikin pysyy siistimpänä.
Minä olen itse tällä hetkellä siinä kunnossa, etten juurikaan pysty tuota 3 vuotiasta ulkoiluttamaan, joten hän ulkoilee kotipäivinä vain jos isot siskot ottavat hänet mukaansa. Sadekelillä se ei onnistu, koska sadevarusteet ovat päiväkodissa.
Syksymmällä, kun raskauteni on edennyt niin pitkälle että vauva voi jo turvallisesti syntyä, saatan ehkä ulkoilla vähän enemmänkin pojan kanssa. Tai viimeistään sitten kun vauva on jo syntynyt. Inhoan kaamosta. Syksykään ei oikein kolahda, mutta siihen liittyy niin paljon mukavia traditioita ja tapahtumia että jouluun asti pääsen kunnialla.
Tammi- ja helmikuun sen sijaan voisin hyvinkin nukkua talviunta.
Arjessa huomaan yhden muutoksen pikkulasten osalta näin syksyn tullen.
Kun sää rajoittaa väliin ulkonaoloa, niin pienet askartelevat selkeästi taas enemmän kuin kesäisin; Taikataikina, kollaasit, helmityöt jne ovat back in business.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2517101SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2603732Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293546"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2492458SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1511914Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401877Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1261728Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa231267Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151234- 1311201