Auttakkee hulluksi tulevaa!

goingmad

Eli toimin porrassiivoojana. Alueellani on 2 aivan v**** mahdotonta saunaa! Ne on rakennettu aivan pirun hankaliksi, lattiat on jotenkin typerästi, että vesi valuu pukuhuoneen penkkien alle, eikä kauniisti viemäriin pesuhuoneen puolelle, kuten normaalisti. Pukuhuoneet on siis letkutettavia. Kaunistelematta, molemmat 2 taloakin ovat aivan siivoojan helvetiksi suunniteltu.

Saunoihin:
Nissä on mustat kivilattiat, ja laatoissa on niitä "nyppylöitä", joten lastalla kuivauskin on jo hankalaa. No, suurin ongelma on se, että niihin lattioihin jää pesun jälkeen sellaista valkoista, ihan kuin kalkkeutumaa, mutta se ei ole? Luultiin kauan, että vesi on liian kalkkipitoista, mutta sitten tajuttiin, että joku tuuraaja on pessyt väärällä aineella, ja nyt en saa näitä valkosia kammotuksia hangattua millään irti. Huuhtelen lattiat 3 kertaa runsaalla vedellä ja kuivaan pyyhkeillä, ettei vaan jäisi vettä saatika pesuainetta lillumaan. Valkoiset osiot ei ole lisääntynyt, mutta ei ne sieltä lähdekkään.

Joten kysymys kuuluu: kellään muulla siivoojalla samaa ongelmaa? Tiedättekö millä poppakonsteilla saisin nämä valkoiset kamaluudet katoamaan? Oon valmis vaikka hankaamaan hammasharjalla niitä 6 tuntia, kunhan saisin ne kadotettua.

Kiitos.

5

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulla on.

      En ole kuullut vastaavanlaisesta lattiasta? Saisitko selville vaikka talon huoltofirmasta mitä materiaaleja saunassa on, ja löytyykö jotain
      talon huoltokirjaa tms mistä voisi nähdä materiaalit.

      Sillä pohjalla voisi löytyä vaik googlettamalla lattiamateriaalin ja hoito-ohjeen että mikä olisi paras aine.
      Toivottavsti löydät tietoa.

    • Osaisin jos näkisin

      Onpas sulla hankala lattia, pitäis ihan nähdä muuten ei osaa sanoa, väärät aineet voi pilata
      entisestään.
      Vesi-imurilla tulee kuivaus helponmaksi.

    • Kannattaa aina tuuraajalle tiedottaa oikeiden pesuaineiden käytöstä. Olen kyllä itse nähnyt suihkuhuoneita, joissa on sellaisia valkeita jälkiä, mutta ne eivät ole mustan värisiä laattoja, mutta yhdessä on samanlaiset laatat varmaan, jotka ovat Sinulla siivottavana. Mutta itse en ole niitä pessyt harjalla kuin mopannut asiakkaan pyynnöstä. Kannattaisi varmaan keskustella isännöitsijän kanssa, miten tässä on näin käynyt.

    • siivonnut teknikko

      Pukuhuoneita ei pidä letkuttaa, koska niitä ei ole suunniteltu saumauksiltaan ja vesieristyksiltään jatkuvasti väljällä vedellä pestäviksi.

      Kummastuttaa että jollain aineella saisi kivilaattoihin vaaleita jälkiä. Voisko kyseessä olla kalkki? Sitä olen nähnyt nousevan saumauslaastista monissakin paikoissa. Ovat olleet vanhoja kiinteistöjä.

      Yleensä noissa tiloissa suositellaan heikosti emäksistä ja hapantakin perusteellisempaan siivoukseen.

    • turhaa huolta

      konepesu ehkä auttais, mutta sen jälkeen lattia pitäis käsitellä jollain suoja-aineella. Pesutiloihin ei se taas käy. Eikä ole sinun ongelmasi yleensäkään. Joten turhaan kannat huolta. Kalkkia, peruainejäämiä ym. tuohon lattiaan jää tosi helposti. Mutta kuten sanoit, syynä todennäköisimmin on pesuaine, ehkä hapan tai vahva valkaisu/desinf. aine

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe