Tinnitukseen apua kaivataan

Hei

Mulla on nyt pari viikkoa ollut tinnitusta molemmissa korvissa vaihtelvasti. Kävin yksityisellä korvalääkärillä ja hän määräsi Betacerciä 8mg 3xpvä ja nyt olen muutaman päivän syönyt.
Sain myös lääkäriltä nukahtamislääkettä, joka auttaa.

Olen niin ahdistunut, että itsetuhoiset ajatukset pyörivät mielessä.
Miten selviän tämän asian kanssa. Mulla oli kesällä lähes oireeton korvatulehdus, jonka hoidin kuntoon. Pari viikkoa tulehduksen jälkeen, alkoi hetkellinen tinnitus ja muutaman viikon jälkeen uudelleen, mutta hetkellisesti.

Nyt on soinut siis kaksi viikkoa ja meinaan ihan oikeesti seota. Työskentelen päiväkodissa, joka tuskin on eduksi tälle vaivalle. Huomenna pääsen työterveyslääkärille.

Toivon sydämmestäni asiallisia neuvoja ja vinkkejä!
6288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lue vastaukseni tuolle Cipralexista kysyneelle. Älä panikoi, relax, elämä jatkuu!

Äänestä

Oon lukennu jostain et jos on paivakodis toissa pitais kayttaa korva suojaimia..

Äänestä

Mulla on soinut jo vuosia. Lääkkeet eivät auttaneet tuolloin, eivätkä kyllä auta nytkään. Sain tinnitusmaskerin lahjaksi ja se onkin ainoa, mistä on ollut apua. Vaivaa se ei vie pois, mutta helpottaa elämistä. Hommaa tyynykaiuttimet maskerin kaveriksi ja nukut paaaaljon paremmin.

Äänestä

Olen vuosia kärsinyt yhä pahenevasta tinnitusvaivasta ja kokemusta eri hoidoista ja lääkkeistä on kertynyt iaka tavalla. Tuo Betaserc ei ole tinnitukseen tarkoitettu, eikä sillä ole todettu vaikutusta kuin ehkä huimaukseen tai Menieren tautiin joissakin tapauksissa. Tuo valmiste on erikoislääkärien eka suositus, jotta pääsevät eteenpäin tuossa vaivan "hoidossa"
Mikäli kyseessä ei ole meluvamma, on mahdollista, että sen hallinta on helpompaa.
Perinteisesti kannattaa tutkia niskajännitystilat ja poislukea kaikki elimelliset viat.
Uni on tärkeä ja stressi pois, hiljaisuus ja kova ääni ovat pahasta. Mitä vähemmän mietit sitä vähemmän se vaivaa. Tämä on tietysti helpompi sanoa, kuin toteuttaa.

Mutta kannattaa tutustua netissä tinnitusta koskeviin artikkeleihin, niissä on tietoa, mitä kannattaa tehdä..
Voimia..

Äänestä

Minulla soinut vasen korva huhtikuusta asti. Sain sen melusta eli todennköisesti tulen siitä kärsimään koko elämäni. Alussa olin todella ahdistunut ja epätoivoinen. Aloin saamaan paniikkikohtauksia ym. Siihen piti aloittaa lääkitys joka on minulla vieläkin. Lääkkeistä on ollu apua uskon niin. Vaikka tinni ei ole lähtenyt pois sitä ehkä sietää paremmin. Minusta tuntui kanssa alussa että en selviä tästä ja tulen hulluksi ym. Eihän tämä mukavaa ole mutta kyllä tätä on jo oppinut sietämään. Oma asenne vaikuttaa ratkaisevasti. Välillä tulee edelleen ahdistus päälle varsinkin jos on tressiä ja väsymys. Muttaa sitten on myös kausia että ei juuri huomaa tinniä ja vaikka sen huomaisi se ei ahdista. Eli uskon että pikku hiljaa siihen tottuu. Olen lukenutkin jostain että tottuminen menee juuri noin kuin minulla. Yritetään jaksaa eteenpäin.

Äänestä
  • Minulla ovat korvat soineet jo vuosia. Uuden melualtistuksen jälkeen ahdistus ja hermostuneisuus on suurta, ja vinkumisen kuulee ihan koko ajan.

    Minulla olo kuitenkin helpottaa viikoissa (3-5 vko), ja kuukausien (6-9 kk) kuluessa olo alkaa jo seestyä. Mieli tottuu vinkunaan, eikä se enää aiheuta ahdistusta samalla lailla kun vinkunan pahentuessa.

    Jos on oikein ahdistava olo, laitan kuulokkeista tulemaan aaltojen loisketta ja linnunlaulua, jolla vinkunan saa melkein peitettyä. Kun korvilla on muuta kuunneltavaa, ei vinkunaa tarvitse "kuunnella" ja voi keskittyä muihin askareisiin.

    Kun ajatukset saa pois tinnituksesta, alkaa elämä taas maistua ja tinnituksen häiritsevyys pienenee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markit kirjoitti:

Hei

Mulla on nyt pari viikkoa ollut tinnitusta molemmissa korvissa vaihtelvasti. Kävin yksityisellä korvalääkärillä ja hän määräsi Betacerciä 8mg 3xpvä ja nyt olen muutaman päivän syönyt.
Sain myös lääkäriltä nukahtamislääkettä, joka auttaa.

Olen niin ahdistunut, että itsetuhoiset ajatukset pyörivät mielessä.
Miten selviän tämän asian kanssa. Mulla oli kesällä lähes oireeton korvatulehdus, jonka hoidin kuntoon. Pari viikkoa tulehduksen jälkeen, alkoi hetkellinen tinnitus ja muutaman viikon jälkeen uudelleen, mutta hetkellisesti.

Nyt on soinut siis kaksi viikkoa ja meinaan ihan oikeesti seota. Työskentelen päiväkodissa, joka tuskin on eduksi tälle vaivalle. Huomenna pääsen työterveyslääkärille.

Toivon sydämmestäni asiallisia neuvoja ja vinkkejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu