Näkeekö kaikuluotaimella...

...tanan tunari

...jos 15-20 m syvyisessä vedessä on pohjalla katiska, jossa on noin 10 m narun päässä melkein pään kokoinen styroksipallo? Eli se styroksipallo on siis kymmenkunta metriä pohjan yläpuolella (mutta melkein yhtä kaukana pinnasta :).

Ostin just uuden weke-katiskan ja vein sen syvänteen reunalle kuhan toivossa. Eka kerta meni ihan hyvin, maltoin mennä hiljaa tuulen mukana kohti syvännettä ja päästää narusta irti niin että styroksipollero jäi vielä pintaan.

Noooh, seuraavana päivänä kävin sitten kokemassa katiskan. Arvatkaa ketuttiko kun heitin katiskan veteen ja uppoaminen ei pysähtynytkään niin kuin piti. Katselin naama valkoisena kun styroksipallero painui veden alle ja sinne hävisi mun noin 130 e weke! Pallero meni niin syvään ettei siitä näy jälkeäkään pintaan! Tuuli oli siis siirtänyt venettä syvänteeseen päin sillä aikaa kun katiska oli veneessä.

Oon käynyt naaramassa jo kolmisen tuntia naaralla, painouistimilla ja kaikella mahdollisella, mutta katiskasta ei näy jälkeäkään. Eli kysymys kuuluu näkisikö sen kaikuluotaimella? Mulla kun ei ole kokemusta sellaisesta härvelistä.

3

1551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkyä.

      se pallero näkyy varmasti.
      katiska ei välttämättä näy,mutta sehän riittää,että se koho näkyy.

    • wekekattiska

      Joko löysit? Luulisi näkyvän kaiulla.

      • Näkyy

        takuulla kaiussa, ja hyvin. Toivottavasti olet paikantanut katiskasi, ylöshän sen "onkii" helposti. Merkitsemätön katiska köysineen vedessä on muuten aikamoinen haitta uistelijoille ja verkkopyydyksille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5811
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe