Onko sille photoplayn Crack korttipelille mitään muuta nimeä?Kun ei googlekaan antanut minkäänlaista sivua ko.pelistä.. toiveissa olisi saada tarkka selvyys siitä pistelaskusysteemistä jotta voisi kotona oikeilla korteilla pelata?
Crack-korttipeli
3
849
Vastaukset
- TokanPelinBrandoni
Nimimerkki ”KirkA” yrittää vastata sinulle vuorokauden sisään jos turnaustohinaltaan ja muulta moderoinniltaan ehtii.
- Anonyymi
Koitin etsiä samaa heti 10 vuotta myöhemmin, mutta onneksi ollaan pelattu tätä Crackia aika usein niin säännöt ovat lihasmuistissa.
Pakka jaetaan seiskasta ylöspäin. Jokaiselle pelaajalle jaetaan kolme korttia ja pöytään kolme korttia kuvapuoli ylöspäin. Jokainen saa vuorollaan joko vaihtaa pöydästä yhden kortin tai kaikki kolme (ei kahta), sanoa ohi, jolloin vuoro siirtyy seuraavalle, tai passata, jolloin kierroksen lopussa peli loppuu. Pelin voittaa luonnollisesti se joka saa kerättyä eniten pisteitä.
10 tai kuvakortit ovat kädessä 10 arvoisia, sitä pienemmät kortit kortin arvon mukaisia (7 on 7 jne.). Ässä on arvoltaan 11.
Vain samaa maata olevien korttien arvo lasketaan yhteen. Eli kaksi samaa maata olevaa kuvakorttia ja kuvakorttien kanssa samaa maata oleva ässä on yhteensä 31 pistettä (jyräys). Kolme samaa maata olevaa kuvakorttia tai kaksi kuvakorttia ja 10 ovat siis 30 pistettä.
Poikkeuksena on kolme samaa korttia, jotka ovat arvoltaan 30,5 pistettä tai kome ässää. Kolme ässää pelaajan kädessä lopettaa pelin heti kun kortit saatu pelaajan käteen eikä seuraavaa kierrosta pelata.
Jos kaikki pelaajat sanovat ohi yhden kierroksen aikana, jaetaan pöytään pakasta uudet kolme korttia ja pöydässä olleet kolme poistuvat.
Yleensä pelaamme Photoplayn sääntöjen mukaan niin, että kaikilla pelaajilla on kolme krediittiä ja yksi nollakierros, eli jokainen pelaaja on vähintään neljällä kierroksella mukana. Vain kierroksella viimeiseksi jäänyt pelaaja menettää krediitin, paitsi salaman kohdalla jolloin kaikki muut pelaajat paitsi salaman pelannut pelaaja menettävät krediitin.- Anonyymi
Pelailtiin tätä aikoinaan paljon mutta sittemmin on säännöt unohtunu. Eli tarkoittiko tuo kierros loppuun että jos kierroksen viimeinen passaa niin peli loppuu siihen? Ja oliko 3 ässää tuo salama? Ja muistanko oikein että ensimmäisellä kierroksella ei saanut passata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2036801SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963501Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263269"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1842239Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401767SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?881720Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161462Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141066- 1241058
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18924