Crack-korttipeli

Phoottoplay

Onko sille photoplayn Crack korttipelille mitään muuta nimeä?Kun ei googlekaan antanut minkäänlaista sivua ko.pelistä.. toiveissa olisi saada tarkka selvyys siitä pistelaskusysteemistä jotta voisi kotona oikeilla korteilla pelata?

3

982

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TokanPelinBrandoni

      Nimimerkki ”KirkA” yrittää vastata sinulle vuorokauden sisään jos turnaustohinaltaan ja muulta moderoinniltaan ehtii.

    • Anonyymi

      Koitin etsiä samaa heti 10 vuotta myöhemmin, mutta onneksi ollaan pelattu tätä Crackia aika usein niin säännöt ovat lihasmuistissa.

      Pakka jaetaan seiskasta ylöspäin. Jokaiselle pelaajalle jaetaan kolme korttia ja pöytään kolme korttia kuvapuoli ylöspäin. Jokainen saa vuorollaan joko vaihtaa pöydästä yhden kortin tai kaikki kolme (ei kahta), sanoa ohi, jolloin vuoro siirtyy seuraavalle, tai passata, jolloin kierroksen lopussa peli loppuu. Pelin voittaa luonnollisesti se joka saa kerättyä eniten pisteitä.

      10 tai kuvakortit ovat kädessä 10 arvoisia, sitä pienemmät kortit kortin arvon mukaisia (7 on 7 jne.). Ässä on arvoltaan 11.

      Vain samaa maata olevien korttien arvo lasketaan yhteen. Eli kaksi samaa maata olevaa kuvakorttia ja kuvakorttien kanssa samaa maata oleva ässä on yhteensä 31 pistettä (jyräys). Kolme samaa maata olevaa kuvakorttia tai kaksi kuvakorttia ja 10 ovat siis 30 pistettä.

      Poikkeuksena on kolme samaa korttia, jotka ovat arvoltaan 30,5 pistettä tai kome ässää. Kolme ässää pelaajan kädessä lopettaa pelin heti kun kortit saatu pelaajan käteen eikä seuraavaa kierrosta pelata.

      Jos kaikki pelaajat sanovat ohi yhden kierroksen aikana, jaetaan pöytään pakasta uudet kolme korttia ja pöydässä olleet kolme poistuvat.

      Yleensä pelaamme Photoplayn sääntöjen mukaan niin, että kaikilla pelaajilla on kolme krediittiä ja yksi nollakierros, eli jokainen pelaaja on vähintään neljällä kierroksella mukana. Vain kierroksella viimeiseksi jäänyt pelaaja menettää krediitin, paitsi salaman kohdalla jolloin kaikki muut pelaajat paitsi salaman pelannut pelaaja menettävät krediitin.

      • Anonyymi

        Pelailtiin tätä aikoinaan paljon mutta sittemmin on säännöt unohtunu. Eli tarkoittiko tuo kierros loppuun että jos kierroksen viimeinen passaa niin peli loppuu siihen? Ja oliko 3 ässää tuo salama? Ja muistanko oikein että ensimmäisellä kierroksella ei saanut passata?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      130
      1264
    2. 73
      1213
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      99
      978
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      905
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      791
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      778
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe