Crack-korttipeli

Phoottoplay

Onko sille photoplayn Crack korttipelille mitään muuta nimeä?Kun ei googlekaan antanut minkäänlaista sivua ko.pelistä.. toiveissa olisi saada tarkka selvyys siitä pistelaskusysteemistä jotta voisi kotona oikeilla korteilla pelata?

3

950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TokanPelinBrandoni

      Nimimerkki ”KirkA” yrittää vastata sinulle vuorokauden sisään jos turnaustohinaltaan ja muulta moderoinniltaan ehtii.

    • Anonyymi

      Koitin etsiä samaa heti 10 vuotta myöhemmin, mutta onneksi ollaan pelattu tätä Crackia aika usein niin säännöt ovat lihasmuistissa.

      Pakka jaetaan seiskasta ylöspäin. Jokaiselle pelaajalle jaetaan kolme korttia ja pöytään kolme korttia kuvapuoli ylöspäin. Jokainen saa vuorollaan joko vaihtaa pöydästä yhden kortin tai kaikki kolme (ei kahta), sanoa ohi, jolloin vuoro siirtyy seuraavalle, tai passata, jolloin kierroksen lopussa peli loppuu. Pelin voittaa luonnollisesti se joka saa kerättyä eniten pisteitä.

      10 tai kuvakortit ovat kädessä 10 arvoisia, sitä pienemmät kortit kortin arvon mukaisia (7 on 7 jne.). Ässä on arvoltaan 11.

      Vain samaa maata olevien korttien arvo lasketaan yhteen. Eli kaksi samaa maata olevaa kuvakorttia ja kuvakorttien kanssa samaa maata oleva ässä on yhteensä 31 pistettä (jyräys). Kolme samaa maata olevaa kuvakorttia tai kaksi kuvakorttia ja 10 ovat siis 30 pistettä.

      Poikkeuksena on kolme samaa korttia, jotka ovat arvoltaan 30,5 pistettä tai kome ässää. Kolme ässää pelaajan kädessä lopettaa pelin heti kun kortit saatu pelaajan käteen eikä seuraavaa kierrosta pelata.

      Jos kaikki pelaajat sanovat ohi yhden kierroksen aikana, jaetaan pöytään pakasta uudet kolme korttia ja pöydässä olleet kolme poistuvat.

      Yleensä pelaamme Photoplayn sääntöjen mukaan niin, että kaikilla pelaajilla on kolme krediittiä ja yksi nollakierros, eli jokainen pelaaja on vähintään neljällä kierroksella mukana. Vain kierroksella viimeiseksi jäänyt pelaaja menettää krediitin, paitsi salaman kohdalla jolloin kaikki muut pelaajat paitsi salaman pelannut pelaaja menettävät krediitin.

      • Anonyymi

        Pelailtiin tätä aikoinaan paljon mutta sittemmin on säännöt unohtunu. Eli tarkoittiko tuo kierros loppuun että jos kierroksen viimeinen passaa niin peli loppuu siihen? Ja oliko 3 ässää tuo salama? Ja muistanko oikein että ensimmäisellä kierroksella ei saanut passata?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe