Onko sille photoplayn Crack korttipelille mitään muuta nimeä?Kun ei googlekaan antanut minkäänlaista sivua ko.pelistä.. toiveissa olisi saada tarkka selvyys siitä pistelaskusysteemistä jotta voisi kotona oikeilla korteilla pelata?
Vastaukset 3
- TokanPelinBrandoni
Nimimerkki ”KirkA” yrittää vastata sinulle vuorokauden sisään jos turnaustohinaltaan ja muulta moderoinniltaan ehtii.
- Anonyymi
Koitin etsiä samaa heti 10 vuotta myöhemmin, mutta onneksi ollaan pelattu tätä Crackia aika usein niin säännöt ovat lihasmuistissa.
Pakka jaetaan seiskasta ylöspäin. Jokaiselle pelaajalle jaetaan kolme korttia ja pöytään kolme korttia kuvapuoli ylöspäin. Jokainen saa vuorollaan joko vaihtaa pöydästä yhden kortin tai kaikki kolme (ei kahta), sanoa ohi, jolloin vuoro siirtyy seuraavalle, tai passata, jolloin kierroksen lopussa peli loppuu. Pelin voittaa luonnollisesti se joka saa kerättyä eniten pisteitä.
10 tai kuvakortit ovat kädessä 10 arvoisia, sitä pienemmät kortit kortin arvon mukaisia (7 on 7 jne.). Ässä on arvoltaan 11.
Vain samaa maata olevien korttien arvo lasketaan yhteen. Eli kaksi samaa maata olevaa kuvakorttia ja kuvakorttien kanssa samaa maata oleva ässä on yhteensä 31 pistettä (jyräys). Kolme samaa maata olevaa kuvakorttia tai kaksi kuvakorttia ja 10 ovat siis 30 pistettä.
Poikkeuksena on kolme samaa korttia, jotka ovat arvoltaan 30,5 pistettä tai kome ässää. Kolme ässää pelaajan kädessä lopettaa pelin heti kun kortit saatu pelaajan käteen eikä seuraavaa kierrosta pelata.
Jos kaikki pelaajat sanovat ohi yhden kierroksen aikana, jaetaan pöytään pakasta uudet kolme korttia ja pöydässä olleet kolme poistuvat.
Yleensä pelaamme Photoplayn sääntöjen mukaan niin, että kaikilla pelaajilla on kolme krediittiä ja yksi nollakierros, eli jokainen pelaaja on vähintään neljällä kierroksella mukana. Vain kierroksella viimeiseksi jäänyt pelaaja menettää krediitin, paitsi salaman kohdalla jolloin kaikki muut pelaajat paitsi salaman pelannut pelaaja menettävät krediitin.- Anonyymi
Pelailtiin tätä aikoinaan paljon mutta sittemmin on säännöt unohtunu. Eli tarkoittiko tuo kierros loppuun että jos kierroksen viimeinen passaa niin peli loppuu siihen? Ja oliko 3 ässää tuo salama? Ja muistanko oikein että ensimmäisellä kierroksella ei saanut passata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm69929- 55908
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s39839Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54655Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21644- 33605
Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.246542Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44518Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br160483Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi5481