Mossekokemuksia, tai Marlin XL7...

kellään..

Kun en ehtinyt BudgetSportin 299,- Stevensiä saamaan, niin onko kellään omakohtaista kokemusta tuosta Mossberg 100 ATR :stä?

Tosin Marlinin XL7 vaikuttaisi kaikista houkuttelevimmalta noista edullisista pulttilukkoisista, ja olisi jo yksi hyvin palvellut Marlin jo vanhastaankin. Sen saatavuus on vaan Suomessa heikohko, taitaa olla vaan yksi liike Turun seudulla, joka myy... Jenkkiarvosteluissa ainakin sitä kehutaan montaa huomattavasti kalliimpaa paremmaksi. Vaikuttaisi kuin siihen olisi otettu uuden polven edullisista pulttilukoista (Stevens, Mosse, 700, ...) parhaat puolet kustakin. Remari 700 sitten rupeaa olemaankin jo ihan oikean kiväärin hinnassa, joten sen voinee jättää laskuista.

Ymmärrän toki että tuohon hintaan ei saa käsin valikoituja osia ja kynsiviilalla tehtyä viimeistelyä. Mutta osaan jotain tehdä itsekin, ja kehityssaskel on kuitenkin melkoinen Mosin-Nagant-pohjaisesta vimpaimestani.

2

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torvi3000

      Minulla on vara-aseena tuollainen Mossbergin 100 ATR, kaliberissa .308Win. Ei ole aseesta pahaa sanottavaa. Ampuu oikein mukavaa kasaa 12 gramman Lapuan mega-luodilla. Jo kohdistettaessa sain 5 laukausta kyseistä luotia kympille, ja kasan kooksi 35 mm. Ampumaetäisyys oli 100m ja tauluna 63x63 pistoolitaulu. Nyttemmin aseella on jo kaadettu 5 hirveä ja useita peuroja.

      Hyvä ase jossa ei ole mitään ylimääräistä.

      • mossberk

        Minulla 100 atr cal 30-06. 11,7 grammaisella luodilla erittäin tarkka 150-200 metriin.ampumaradalla ei pitempää matkaa mahdollisuutta ampua.laukaisua täytyi herkistää. Oon tyytyväinen aseeseen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5666
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5299
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3334
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      88
      3253
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1044
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1020
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      952
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      736
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      735
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      679
    Aihe