Heipp! mulla on ainaki 101 kysymystä vähän kaikenlaisista jutskista.
Jos joku on asunut kanadassa tai osaa muuten kertoa 100 % varmaa tietoa niin antaa tulla vaan.
Eli miten eläminen Kanadassa (Vancouver), onko kalliit vuokrat, ruuoat?
Miten työpaikan laita? Löytyykö helposti? Miten olette itse järjestäneet muutto asiat? Mistä etsitte asuntoa tai mitä kautta sen saitte? Entäpä oleskelu lupa maassa? olen suunnitellu lähteväni vuodeksi kanadaan "oleskelemaan" eli asumaan ja elämään. millaiset luvat pitää hankkia, mistä ne saa ja paljonko maksaa? Entäpä pankkikortit/tilit? Voiko tavallisen visa electronin kanssa mennä Kanadaan vai pitääkö sitten hommata jokin uusi tili Kanadaan ?
Olisi erittäin kiva kuulla kokemuksia käytännön asioista kanadassa, ja jos joku tietää jotakin järkevää blogia niin sellaisetkin kiinnostaa.
Kiitos! (:
Living and working in canada
3
747
Vastaukset
- in canada
en ole asunut vanissa, joten vuokrista en tiedä sanoa. lue vanin graiglistaa ja seuraa hintoja siellä.
ruoka on halvempaa kuin suomessa, ravintolassakin raskii syödä usein.
työpaikan saanti itsestä kiinni.
muuttoasia järjestyi, kun ei otettu mukaan kuin omat vaatteet. kirppareilta löytyy halvalla kaikkea, mitä tarvitsee, eikä tarvi itseään kipeäksi maksaa. mitä niitä romuja tänne suomesta kannattaa raahata, pyh.
ei tänne pääse oleskelemaan loppumattomiin. turistina saa olla kolme kk, mutta töihintuloon pitää olla työlupa. työlupaa et saa, ellei sinulla ole työpaikka valmiina. ja nykyään riippuu alasta, saatko työlupaa. lääkäreillä saattaa olla mahiksia...ja hoitsuilla. ehkä joitakin muitakin aloja vielä on...
suomalaisella pankkikortilla et pärjää, ellei sulla ole visaa. mulla on visa electron ja sillä ei tee mitään. hommasin paikallisesta pankista tilin, jonne palkka juoksee, kun se erikseen sovittiin työpaikan kanssa. tavallisesti shekki annetaan käteen. pankkitiliä et saa ihan noin vaan. pitää olla täppiä laittaa tilille alkuun, olikohan peräti tonni. mutta sitten homma toimii. ei se ihan samallalailla toimi kuin suomessa, mutta kohtuudella. oman pankin automaatista nosto ilmaista, mutta muista maksullista. pankkikortilla voi maksaa pienetkin ostokset. klikoita silti tarvitsee aina. tippiä ja linjureita varten esim. ja ehkä jokunen lati jonkun lippalakkiin.
valkeniko yhtään? - ...nojohan
...onnea matkaan, jos lahdet tuolla "oleskelemaan" asenteella. Heittavat sinut rajalla seuravaan lentokoneeseen ja takaisin. Sinun laskuun tietty.
- vancitygirl
hei!
Olen ollut opiskelemassa kouluni kautta 6kk Vancouverissa 07-08. Kanadaan tosiaan pitää anoa työlupa, maahanmuuttolupa tai kansalaisuus mikäli haluat oleskella maassa. Turistina voit olla ilman mitään lupia, mutta tullissa kysyvät paluulipun perään. Eli sinulla täytyy olla todiste siitä, milloin lähdet maasta pois. Hengailemaan on vaikea jäädä laillisesti. Lisätietoa löydät esim Googlettamalla immigration Canada tms. Ota ensin selvää, miten voit oleskella maassa laillisesti, vasta sitten kannattaa haaveilla muista asioista ettei tule pettymyksiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044650Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724550Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen704107Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613005Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652732Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391925- 471685