Mitä erilaisia aksu "lajeja" on, siis esim a.fulica, a. iredalei, a. immaculata ym..? Millasia ne on? Fulica taitaa olla yleisin? Onko fulica nimenomaan se ainoa oikea "akaattikotilo" ja nuo muut jtn. sukulaislajeja vai häh? Onko kaikkien hoito samanlaista? Voiko niitä pitää samassa terrassa?
Kiitos vastaajille!! (-----:
Kysymyksiä!
7
2166
Vastaukset
- Keggis
Noiden luettelemiesi lisäksi on vielä esim. a.marginata, joka on pienempi ja pyöreämpi kuin fulica. Ja kyllä, fulica on yleisin. Ja juurikin noin se on, muut ovat sukulaislajeja, läheistä sukua kyllä, tiedä sitten millä niitä voisi kutsua näin suomeksi..
Hoito ei poikkea juurikaan fulican hoidosta useimpien lajien kohdalla. Samassa terrassa EI kannata pitää eri lajeja. Eikä edes saman lajin yksilöitä, jos kokoero on suuri :]- sddssdsdsd
Kuulemma tiikerikotilot (achatina achatina) ja akaattikotilot eli achatina fulicat voivat asua samassa terrassa, jos ovat saman kokoisia, tai ainakin monet kasvattajat ovat pitäneet.
Hoito ei hirveästi poikkea, mutta kuulemma monet lajit ovat paljon herkempiä, eli jotkut muut lajit vaativat joka päivä tuoreen ruuan, todella paljon kosteutta, lihaa joka viikko. Eli fulicat ovat kaikista helpoimpia, tiikerikotilot ovat kuulemma myös helppoja, mutta nukkuvat päivät ja vaativat myös enemmän kosteutta, ja enemmän tilaa.
- tikruti--
Juu, Achatina fulican lisäksi Achatina -lajeja on hyvin paljon. Tässä osa niistä: http://www.petsnails.co.uk/species/ Vasemmalla Achatina -suvun kotiloita ja oikealla Archachatina -suvun kotiloita, joihin myös Keggiksen mainitsema marginata kuuluu. Tuossa ei todellakaan ole kaikki noihin sukuihin kuuluvat lajit, niitä on huomattavasti enemmän, mutta en nyt jaksa etsiä netistä sitä sivustoa missä on kaikki tunnetut lajit. Englanninkielisestä wikipedistasta saattaa myös löytyä lista niistä. Mutta tuolla sivustolla taitaa olla ne yleisimmät lemmikkinä pidettävät ja hiukan enemmänkin. Useista lajeista löytyy myös erilaisia värimuotoja ja alalajeja. Tuota antamaani sivustoa selaamalla varmaankin löydät myös englanninkielisen kotilofoorumin missä on paljon hyödyllistä juttua kotiloista :)
Eroja hoidossa eri lajien välillä kyllä löytyy ainakin kosteuden ja lämmön suhteen. Useat Länsi-Afrikkalaiset lajit vaativat liki 30 asteen lämpötilan ja hyvin korkean kosteuden. Myös terraarion kokovaatimukset vaihtelevat lajeittain.
Näitä Achatina- ja Archachatina -sukujen lajeja tiedän olevan suomessa:
Achatina fulica
Achatina fulica hamillei f. rodatzi
Achatina fulica f. "white jade" (albiino)
Achatina immaculata var. immaculata
Achatina immaculata var. panthera
Achatina immaculata f. "two-tone"
Achatina achatina
Achatina reticulata (myös albiino)
Achatina iredalei
ja Archachatina lajit:
Archachatina marginata var. ovum (myös albiino)
Archachatina marginata var. suturalis
Archachatina marginata var. marginata. - Kotilonomistaja
Ensinnäkin nämä muut lajit eivät ole "aksuja", fulica on aksu. Marginata ei ole pienempi kuin aksu, päinvastoin. Lisäksi eri kotilolajien hoito voi poiketa hyvinkin pajon aksujen hoidosta joten kannattaa perehtyä hyvin lajin hoitoon ENNEN kuin sellaisen hankkii.
Tiikerikotilo ei ole helpoin laji, terraariota ei voi lämmittää lämpömaton avulla sillä luonnossa tikrut kaivautuvat turpeeseen jos on liian kuuma, tällöin terraariota on lämmitettävä esim lampulla. Muutenkin se tarvitsee isot tilat, vähintään 100 litraa per pariskunta.
Lisäkis joillakin lajeilla poikasten hoito poikkeaa aikusiten hoidosta.
Samassa terrassa ei pitäisi pitää eri lajeja, mutta jos pitää niin tulevat munat on tuhottava estämään kotilokantojen menemistä pilalle.- minäpä tiiän
Se on muuten 100l / 1 tikru. (:
- OIKEAA TIETOA
Ja tiikerikotiloita (Achatina Achatina) EI MISSÄÄN NIMESSÄ SAA LAITTAA akaattikotilon (Achatina Fulica) kanssa samaan terraarioon!!!! Tiikerikotilon terraarion lämpätila pitää olla n.30 astetta ja akaattikotilon n.22. Samaan terraarioon on mahdoton toteuttaa molemmille sopivia olosuhteita. Jos laittaa samaan joko tiikerikotilo kylmettyy tai akaattikotilo paahtuu hengiltä.
- Anonyymi
Jos kotiloiden elin vaatimukset (kosteus, lämpö) on suhteelliset samat voiko silloin pitää samassa terrassa ? (Jos kyllä, mitä lajeja voisi pitää achatina iredalein kanssa ?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713428
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541929Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471849Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591784- 771634
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481609Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811449The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251199- 1581192