Omituisii noi sun lapset

onkohan

Tuollaisia kommentteja saan kuulla tuon tuosta,no syy niihin on kun meiän lapset vaan tykkää leikkiä sadekelillä ulkona.Tänäänkin he olivat ulkosalla sateessa useamman tunnin,ja ihan omasta tahdosta.Olen saanut kommenttia kun muka pakotan heidät ulos sateeseen ettei talo likaantuisi.

Vanhin poika on 11v hän on aina halunnut leikkiä pihalla ja kuraleikit on ollut ne parhaat.Poika on sitten innostanut tytön mukaan ja nuorin poika 3v on sitten innoissaan sisarustensa leikkiseurasta.Eipä ollut tänäänkään muita lapsia ulkona kun meiän poppoo ja he antavat toisilleen seuraa ja turvaa,niin mitä omituista siinä on.Itse ihmettelen sitä kun jotkut antaa lastensa roikkua tietokoneella tuntikausia,on meilläkin kone se vaan ei poikaa niin hirveesti innosta,eli käyttö on oikeaa.Vielä sanoisin että lapset haluavat aina laittaa asianmukaiset sadevaatteet päälle itse oma aloitteisesti,siitäkään ei tarvitse tapella.Tämäkin on joidenkin mielestä omituista,kai me sitten ollaan sellainen omituisten otusten kerho,heh.

3

708

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsena leikittiin

      niitä kuraleikkejä sateella,en tiedä miksei enää nykyään monet niitä leiki. Eilen oli kyllä kaatosade täällä ja hemmetin kylmä eikä poika ois ees halunnu mennä ulos mutta en ole kyllä kesäisin estänyt ulos menemästä vaikka sataa..

    • Isä84

      Ihana kuulla, et on vielä vanhempia, jotka eivät estä lapsia leikkimästä, koska "vaatteet likaantuu" tai "on niin huono ilma". Pyh ja pah! Se et lapset ei nykyää leiki sateella on ihan vanhempien turhamaisuuden tulosta.

      Ei siis mitään omituista lapsissasi - päinvastoin! Hyvin tervettä toimintaa! =)

    • itsekin!

      Naapurit katto toooooosiiiiiii hitaasti, kun 6v tyttären kanssa menimme rankkasateella ulos tanssimaan sadetanssia. Oli ollut paahtavan kuuma kesä, vailla ainuttakaan sadetta. Sitten kun taivaan hana aukesi, tuli tulva. Juoksimme heti ulos ja riehuimme pihalla, oli todella hauskaa.
      Huomasin, kun rivitalon ikkunoissa alkoivat verhot heilua.
      No, siinäpähän miettivä, mistä käytöksemme johtui.
      Tuosta on kohta viisi vuotta ja tyttö vieläkin muistaa, miten hauska se hetki oli! :o)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe