milloin istumaan?

vauva on 4,5 kk ja yrittä jo kovati istua (on yrittänyt jo jonkun aika). siis jos makaasennossa annan hänelle kaksi sormea niin hän vetää itsensä istuma asentoon, siis ihan itse ja nauraa joka kerta. Myös sylissä ei enään oikein viihty muussa asennossa kuin istuessa (niin että saa tukea joko meidän selkä vasteen tai muuten pidetään kiini mahan puolelta). Meillä hän kyll oli jo 2kk-> puolimakavassa asennossa meidän selkää vasteen.
Neuvolassa (4kk-käynti) täti sanoi että vielä on aivan lian aikaisin istua, että puolimakavassa asennossa saa pitää niin että tukea pepulta ja selältä...
Miten teidän lapset,milloin he yrittivät istua ? Annoitteko te tehdä sen? koska minun mielestä jos vauva itse teke sen niin hän on siihen valmis.olenko väärässä?
5293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ole ikinä ymmärtänyt miten vauvoja saa pidettyä koko ajan makuuasennossa tai puolimakaavassa asennossa. Meillä sellainen johtaisi vaan huutoon, koska vauva haluaa olla usein sylissä aikalailla istuma-asennossa tukien tietysti kun ei istu itse vielä (2,5 kk). Monesti hän istuskelee sillä lailla että olleen kasvot vastakkain ja laulellaan ja nauretaan. Puoli-istuvassa asennossa nojaten hän suostuu olemaan kun on väsynyt eikä halua seurustella vaan lepäillä vaan. Eihän vauva opi päänkään kannatusta jos aina vaan makaa. Itse olen aika lailla vaatinut vauvalta pään omatoimista kannattelua aluksi tietysti varmistaen ettei repsahda mihinkään ja tukevaksi se niska on tosiaan tullut harjoituksella. Ei meillä neuvolassa mitään tuollaisia istumajuttuja ole sanottu vaikka vauva istuskelee sylissä. Miksi pitää ihmistä estää olemasta luonnollisissa asennoissa kuten istuma-asennossa. Sehän on ihan luonnotonta estää lapsen istumayritykset.

Äänestä

Meillä vauva saman ikäinen ja 3,5kk ikäisenä alkanut vänkäämään istuma-asentoon. Välillä pidämme sylissä istuma-asennossa niin, että ei tule painoa selälle ja pepulle liikaa, eli pidämme kainaloista kiinni. Myös löhöasennossa ollaan, mutta siitä ei kovin enää tykkää.
Mutta en uskalla vielä istuttaa itsestään, joskus on istunut sylissä omalla painollaan sen aikaa kun olen esim. noukkinut lelun lattialta. Tuntuu ihan hyvin istuvan, mutten uskalla vielä muuten istuttaa. Siis lattialla tai syöttötuolissa. Pitää odottaa vielä ainakin sinne puoleen vuoteen asti..
Vaikka tuntuu, että poika on ikäisekseen kehittynyt tosi hyvin ja tekee jo juttuja, joita ehtisi myöhemminkin, mutta en viitsi riskeerata.

Äänestä

Meilläkin poika teki vatsalihasliikkeitä siinä 3kk ylöspäin. Saattoi tehdä kunnon jumppasessioita ja hirveän hauskaa oli lapsen itsensä mielestä :) 4kk ikäisenä aloin vaunuissa nostaa selkänojaa vähän ylemmäs, eli melkein puoli-istuvassa istui silloin. Tähän tosin syynä oli pelkästään se, että poika inhosi vaunuissa makaamista ja tuolla tavalla sain hänet vähän edes viihtymään. Neuvola näytti tälle vihreää valoa. 4kk ikäisenä muistaakseni poika veti itsensä pari kertaa ihan kunnolla istumaan, mutta silloin katsoin paremmaksi vielä nostaa hänet pois siitä.

5kk ikäisenä pojalla oli neuvolassa kaikki istumaheijasteet kunnossa ja meille annettiin lupa istuttaa häntä syöttötuolissa pieniä hetkiä. Aluksi poika lähinnä roikkui tuolissa, mutta aika nopeasti ryhti suoristui. 6kk ikäisenä laitoin poikaa jo istumaan lattialle ja hän pysyi hyvin niin. Tosin lapsi oli todella malttamaton ja osasi jo seistä tukea vasten ennen kuin täytti 7kk. Sitten hän meni itse istumaan nousemalla ensin tukea vasten seisomaan ja siitä hivuttautui polvilleen :)

Äänestä
  • kun vauva itse osaa mennä istumaan laitettaessa lattialle makaamaan niin on myös valmis istumaan.Tietenkin voi istuttaa niin että selkää tuetaan mutta ei kai alle puolivuotias mitenkään pysty istumaan yksin.

    Äänestä

Kuhan vauva osaa olla selkäsuorana, ei siis selkä notkolla, niin voi ruveta istuttaa. Itse käytin imetystyynyä tukemaan lasta kun rupes harjottelee istumista, sai suht tukevasti ja jos horjahti johonki suuntaan niin oli aina tyyny vastanottamassa.
Itse en nyt muista minkä ikäisen oma tyttö rupes istuu, mut itekseen pääsi istumaan siinä 7kk ikäisenä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aaaaaaaaaaa kirjoitti:

vauva on 4,5 kk ja yrittä jo kovati istua (on yrittänyt jo jonkun aika). siis jos makaasennossa annan hänelle kaksi sormea niin hän vetää itsensä istuma asentoon, siis ihan itse ja nauraa joka kerta. Myös sylissä ei enään oikein viihty muussa asennossa kuin istuessa (niin että saa tukea joko meidän selkä vasteen tai muuten pidetään kiini mahan puolelta). Meillä hän kyll oli jo 2kk-> puolimakavassa asennossa meidän selkää vasteen.
Neuvolassa (4kk-käynti) täti sanoi että vielä on aivan lian aikaisin istua, että puolimakavassa asennossa saa pitää niin että tukea pepulta ja selältä...
Miten teidän lapset,milloin he yrittivät istua ? Annoitteko te tehdä sen? koska minun mielestä jos vauva itse teke sen niin hän on siihen valmis.olenko väärässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu