Onko kellään tietoa missä kannattaisi käännättää gradu englanniksi? Työ on lähes 80 sivua ja pitäisi kääntää, koska nyt on tarve lähettää se ulkomaiselle taholle.
Gradun käännös FI->ENG
1
1068
Vastaukset
- fm-englanti
Kääntäjällähän se kannattaisi käännättää.
Lisäksi kannattaa esim. kysellä yliopistojen englannin laitoksilta ja käännöstieteen laitoksilta sekä kielikeskuksista (yliopisto-opettajat tekevät usein käännöstöitä sivutyönään).
Opiskelijalla en välttämättä käännättäisi, mutta riippuu tietenkin tarpeestasi, Mutta jos haluat kunnollista jälkeä niin kääntäjälle tosiaan ja mielellään asiatekstikääntäjälle ja vieläpä sellaiselle, joka on erikoistunut gradusi aihealueeseen - niin ja mielellään pitäisi olla vieläpä natiivi, joka sen kääntää. Kääntäjät mielellään nimittäin kääntävät äidinkielelleen. Lisäksi kannattaa miettiä haluatko gradusi käännettävän brittienglanniksi vai amerikanenglanniksi - niissä on eroja.
Niin ja kannattaa tarjouspyyntöä tiedustellessa mainita työn sanamäärä tai rivimäärä, ei oikeastaan sivumäärää. Kääntäjät laskuttavat nimittäin yleensä sanamäärän mukaan tai riviveloituksena.
Asiatekstikääntäjillä FI-ENG hinnoittelu oli parisen vuotta sitten tehdyssä SKTL:n kyselyssä luokkaa 15 snt/sana, 2 e/rivi (riippuu hieman tosin siitä laskutetaanko lähde- vai kohdetekstin mukaan) alv. 22%.
Eli tuosta on aikaa, joten hinnoittelu lienee nykyisin astetta korkeampaa.
Mikä muuten mahtaa olla aihe-alue ja kuinka kiireinen työ? 80 sivua on kuitenkin sellainen pumaska, että ihan viikossa tai parissa et varmasti tule sitä saamaan keneltäkään ammattinsa arvon tuntevalta kääntäjältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1231694Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581242
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771191