Olkaa tarkkana koiran omistajat.
Koirani söi lenkillä ollessamme löytämänsä lihanpalan ja aikalailla pahoinvoivaksi tuli. Olisiko joku idiootti taas levittänyt maastoon näitä myrkytettyjä tms. lihanpaloja.
Koirani söi lenkillä ollessamme löytämänsä lihanpalan ja aikalailla pahoinvoivaksi tuli. Olisiko joku idiootti taas levittänyt maastoon näitä myrkytettyjä tms. lihanpaloja.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Myrkyttäminen on väärin ja kauhean tuskallista myös, mutta koiran ulkoiluttajissakin on syytä.
Ihmettelen joka päivä miksi meidänkin talon pihaa koiran ulkoiluttajat luulevat koirien paskatus-alueeksi, vaikka siellä on useita kieltokylttejäkin kertomassa päinvastaista. Voiko mitenkään olla mahdollista että koirasikin söi myrkkypalan kieltomerkki-alueella, eli toisten pihalla, onhan sekin maastoa? Jos siellä söi, niin mitä varten se koira siellä oli ensinkään? Vapaata aluetta on yllin kyllin ulkoiluttaa elukoita, pakkoko on tuoda elukat paskomaan toisten pihaan? Taidat olla idiootti itse, jos et tajua kieltokyltin sanomaa.
laita talonne pihaan kieltotauluja ettei saa tupakoida,oksentaa, kusta, juopotella, katsella parvekkeille, roskata, särkeä pulloja,rakastella,leikkiä, jne jne. OLisi varmaan rouvalla mukavaa sitten.
Tiedäks mitä. Juttu on niin että kerrostalossamme asuu paljon lapsia ja myös aikuisia, jotka haluavat pelailla eri pelejä pihalla ollessaan. Inhottaa kun ei voi tuommoistakaan omalla pihalla tehdä, kun toiset käyttävät sitä paskatuspaikkana. Olemme hankkineet kieltokylttejä pihallemme siitä yksinkertaisesta syystä, että voisimme käyttää pihaa miten itse tahdomme. Vapaata "ei kenenkään maata" on ympärillä paljon, miksi ne koirat on tuotava paskalle toisten pihaan? Mikset paskatuta elukkaasi omaan pihaasi ja oman ovesi eteen? Kyllä koiran saa kieltotaulu-alueen ohitse ongelmitta, pakkoko on päästää se juuri pihan puolelle?
Älä ylläty jos joskus saat postiluukustasi oman elukkasi paskat takaisin, siinäpähän ehkä opit ajattelemaan minne annat elukkasi paskoa. Saatana minäkin vuokraan kohta jostain norsun, ja tuon sen paskomaan monta kertaa päivässä sinun pihaasi, ovesi eteen, autosi päälle. Katsotaan kauanko se tuntuu turhalta valittamiselta.
Ainakin minä myös koiranomistajana häpeän puolestasi. Tosin en asu Kuokkalassa, Luojan kiitos, mutta säännöt ovat samat kaikkialla.
Miksi joku pikkusieluinen koiranomistaja voi ajatella, että kieltotaulut ja -kyltit eivät kosketa *juuri häntä ja hänen koiraansa*, tyyliin, että kyllä tästä vähän voi oikaista ja eikä se haittaa, vaikka meidän Halli nyt paskoo tähän nurmikolle.
Tiedätkö, että juuri sinä ja sinun asenteesi ovat suurin syyllinen yhä yleistyvään koiravihaan?
Minulla on ollut monta koiraa (yhteensä kahdeksan vuosien mittaan), ja niistä tyhminkin on oppinut nopeasti sallitut ulostamisalueet, sekä se, että istuvat kiltisti odotttamassa, että kerään läjät talteen. Myöskin aikuisena tulleet yksilöt. Pätee myös uroskoirien merkkailuun muuten. Pentuna ne on kannettu, kun ei pidätyskyky ole kummoinen, ja syliin ei ole koskaan yksikään pissannut. Eikä tosiaan vaadi ovinkaan kummoista koulutusta. Itse kuulun niihin, jotka inhoavat koiranläjiä pihoilla ja mm kävelyteillä. Ja tietty koiranomistaja tyyppi kyllä onnistuu pilaamaan kaikkien maineen valitettavasti hyvin tehokkaasti. Kommenttisi perusteella kuulut juuri tähän ylimielisten ryhmään.
Ei sitä kiljupäissään jaksa pitemmälle lähteä. Parahaimmillaan olen paskotuttanut koirani ulko-oven viereen. Yleensä kuitenkin naapuritalon autopaikalle
onnitteluni myrkkypalojen laittajalle!
koiranpaskaa täynnä koko kuokkala.
Saisko Kuokkalan huumehörhö, juopot ja muut yhteiskunnan hyödyttömimmät myös myrkytettyä. Olisi kivempi kävellä kadulla jos niitä ei tulis vastaan eikä tarttis katsella rikottuja pulloja ja haistella oksennusta ja kusta.
sen kerran, kun joku lapsi ottaa vahingossa myrkytetyn ruoanpalan käsiinsä, syö myrkkyä, niin myrkyttäjä etsitään poliisien voimin ja saa syytteen taposta tai sen yrityksestä.
Pulloja rikkoo eniten lippispäiset, parinkymmenen ikävuoden molemmin puolin olevat, itseään täynnä olevat ylimieliset kakarat. Samaten juuri he sotkevat eniten paikkoja jätöksillään. Sopii mennä tutkimaan asiaa aikavälillä ke-la ilta jonnekkin julkiselle paikalle, niin totuus sinullekkin valkenee.
olkaa tarkkana pentujenne vanhemmat.
pentunne juovat kauppojen keskioluet ja siiderit ja aikalailla pahoinvoivaksi tulevat. olisiko joku idiootti taas hakenut pennuille kaupoista juomat.
On se kumma kun tästä aiheesta jaksetaan raivostua yhä uudestaan ja uudestaan. Koiran paskoja enemmän mua haittaa ihmisten sotkut ympäri Jyväskylää. Roskien levittely, kuseminen, oksennukset viikonlopun jäljiltä. Koiran paska sentään maatuu suht nopeasti -miten lie hampurilaisten käärepaperit??
Roskaaminen on tosi typerää ja samoin kaikenlaisten eritteiden levittely, mutta niin on myös eläinten paskatus toisten pihoihin tai julkisille paikoille. Eikö muka voi tuomita nuo kakki mainitsemasi asiat tasapuolisesti, minusta voi.
1. Käyttäkää ihmiset vessoja, älkääkä kusko / paskantako yleisille paikoille!
2. Laittakaa roskat roskiksiin, älkää heittäkö maahan!
3. Viekää elukkanne muualle sontimaan kuin toisten pihoihin tai yleisille kulkuväylille!
Mukavia syyspäiviä kaikille!
että hälläväliä-kaikkimullehetinyt-kännissä24/8 nuorisoa vois vähempää vessat tai roskikset kiinnostaa? Eihän näitä kiinnosta edes oma tulevaisuus!
Se ihmetyttää, että ihmiset eivät tajua noin yksinkertaisia sääntöjä. Jos ei viitsi kerätä koiransa kakkareita, ei kannata koiraa ottaa, tuumaan minä.