DVD-asema

Sain käsiini muutaman vuoden ikäisen HP:n läppärin. DVD-asema ei aukea mutta laitteistohallinan kautta ilmoittaa laitteen toimivan. Pitääkö asema asentaa uudestaan vai onko kyseessä joku fyysinen vika (virtalähde yms.) että pitäisi alkaa konetta purkamaan. Aseman luukku ei aukea katseluohjelman kauttakaan. Aseman etulevyssä on ledi johon myöskään ei tule valoa
383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hallussasi ulkoinen USB-kovalevy (koska useimmilla nykyään on). Asenna siihen käyttöjärjestelmä, buuttaa siihen ja ala komentaa DVD-asemaa. Jos ei toimi, lienee rikki. Jos toimii, sulla on koneen Windows "yllättäen" sekaisin.

Äänestä
  • se luukku auki, minulla kerran alkoi sen jälkeen toimimaan.

    Äänestä

...jos ei nappia tai ohjelmallista komentoa tottele eikä asemaan missään vaiheessa syty valoa.

Ja Mac-fanaatikko Repelle, joka kenties omistaa kohtuullisen hintavan iGrenaden, voi sanoa että enpä usko että Windows liittyy tähän mitenkään mikäli asema ei aukea konetta bootatessakaan, edes bios-vaiheessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HP-DVD kirjoitti:

Sain käsiini muutaman vuoden ikäisen HP:n läppärin. DVD-asema ei aukea mutta laitteistohallinan kautta ilmoittaa laitteen toimivan. Pitääkö asema asentaa uudestaan vai onko kyseessä joku fyysinen vika (virtalähde yms.) että pitäisi alkaa konetta purkamaan. Aseman luukku ei aukea katseluohjelman kauttakaan. Aseman etulevyssä on ledi johon myöskään ei tule valoa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu