Maidän kissan silmät rähmii. Keltaista paksua rähmää. Onko tulehdus? Paraneeko ilman hoitoa. Muuten ihan reipas ja energinen kuten ennenkin.
Kissan silmät
4
1703
Vastaukset
- vedellä
Kokeile muutamana päivänä pyyhkiä silmät keitetyllä vedellä pari kolme kertaa päivässä. Jos ei auta sitten eläinlääkärin juttusille. Usein lievät tulehdukset paranee itsekseenkin.
- koska kyseessä
mitä ilmeisimmin tulehdus jonka syykin pitää selvittää. Kotihoito ei auta vaan tarvitaan tutkimus jossa otetaan näyte silmän pinnalta (kyseessä voi olla myöskin silmäoirein alkava klamydia tai herpes). Vaikka olisi vain sidekalvon tulehduksesta kyse, se vaatii antibioottitipat koska bakteeritulehdus ei ilman hoitoa parane. Virusinfektiot taas menevät ohi aikansa jyllättyään, silti silmät on hoidettava ettei tulehdus etene silmää pidemmälle. Haavaumat on samalla tarkastettava, kaikki tipat kun eivät käy haavaisen silmän pinnalle (kortisonia sisältävät mm.).
- Tulehdus!
Kuulostaa tosiaan silmätulehdukselta, tod. näk. vaatii antibioottikuurin ja tarkastuksen juuri noiden haavaumien varalta! Toisin sanoe, täysin samaa mieltä kuin edellinen!
- xtiitii
Tulehdus! kirjoitti:
Kuulostaa tosiaan silmätulehdukselta, tod. näk. vaatii antibioottikuurin ja tarkastuksen juuri noiden haavaumien varalta! Toisin sanoe, täysin samaa mieltä kuin edellinen!
Kiitos vastauksista. Kisulimme sai kahtena päivänä tippoja. Ne olivat tulehtuneille ihmissilmille lääkärin määräämiä tippoja. Kissa on nyt ihan terve ja onnellinen, kuten emäntäsäkin. Kurnau ja kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305862Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144414Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403247IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522981Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3401579- 701339
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321216- 791179
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek101170