Maidän kissan silmät rähmii. Keltaista paksua rähmää. Onko tulehdus? Paraneeko ilman hoitoa. Muuten ihan reipas ja energinen kuten ennenkin.
Kissan silmät
4
1678
Vastaukset
- vedellä
Kokeile muutamana päivänä pyyhkiä silmät keitetyllä vedellä pari kolme kertaa päivässä. Jos ei auta sitten eläinlääkärin juttusille. Usein lievät tulehdukset paranee itsekseenkin.
- koska kyseessä
mitä ilmeisimmin tulehdus jonka syykin pitää selvittää. Kotihoito ei auta vaan tarvitaan tutkimus jossa otetaan näyte silmän pinnalta (kyseessä voi olla myöskin silmäoirein alkava klamydia tai herpes). Vaikka olisi vain sidekalvon tulehduksesta kyse, se vaatii antibioottitipat koska bakteeritulehdus ei ilman hoitoa parane. Virusinfektiot taas menevät ohi aikansa jyllättyään, silti silmät on hoidettava ettei tulehdus etene silmää pidemmälle. Haavaumat on samalla tarkastettava, kaikki tipat kun eivät käy haavaisen silmän pinnalle (kortisonia sisältävät mm.).
- Tulehdus!
Kuulostaa tosiaan silmätulehdukselta, tod. näk. vaatii antibioottikuurin ja tarkastuksen juuri noiden haavaumien varalta! Toisin sanoe, täysin samaa mieltä kuin edellinen!
- xtiitii
Tulehdus! kirjoitti:
Kuulostaa tosiaan silmätulehdukselta, tod. näk. vaatii antibioottikuurin ja tarkastuksen juuri noiden haavaumien varalta! Toisin sanoe, täysin samaa mieltä kuin edellinen!
Kiitos vastauksista. Kisulimme sai kahtena päivänä tippoja. Ne olivat tulehtuneille ihmissilmille lääkärin määräämiä tippoja. Kissa on nyt ihan terve ja onnellinen, kuten emäntäsäkin. Kurnau ja kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2246979Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61847Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733