Hei.
Mistä saisi lentovarauksen otettua maksamatta sitä pariin viikkoon? Tarttis viivytellä maksun kanssa kunnes viisumi on varmasti myönnetty. Kyseisen maan edustusto edellyttää että on lentovaraus näyttää jo viisumihakemuksen jättövaiheessa. Kiitti.
Mistä lentovaraus
10
1359
Vastaukset
- heikoilla
pohjilla on sun matkas, jos täytyy jo nyt matkaanpääsyä jännittää.
Osta sellainen täysin vaihdettavissa/peruutettavissa oleva lippu, sillä pääset varmaan kaikkein helpoimmalla. Saat sitten rahat takaisin, jos et matkustakkaan- tuo vaihtoehto
Tuo lipputyyppi on kyllä tiedossa mutta jos asian voi hoitaa yli puolet halvemmalla niin miksei niin tekisi? Saako esim. jonkun matkatoimiston kautta tehtyä varauksen jonka voisi maksaa parin viikon päästä?
- saada
tuo vaihtoehto kirjoitti:
Tuo lipputyyppi on kyllä tiedossa mutta jos asian voi hoitaa yli puolet halvemmalla niin miksei niin tekisi? Saako esim. jonkun matkatoimiston kautta tehtyä varauksen jonka voisi maksaa parin viikon päästä?
Kysyähän voit, mutta kyllähän ainakin ennen (en pitkään aikaan ole ostanut lentoja muualta kuin netistä) halvimmat liput piti matkatoimistoonkin maksaa 3 pv:n kuluessa. Pakettimatkat, kuten vaikka OK-Matkojen matka Krakovaan, maksetaan vasta myöhemmin, paitsi meneehän niistäkin varausmaksu. Kohteesi taitaa kuitenkin olla sellainen, että pakettimatka ei ole vaihtoehto.
- puolet
tuo vaihtoehto kirjoitti:
Tuo lipputyyppi on kyllä tiedossa mutta jos asian voi hoitaa yli puolet halvemmalla niin miksei niin tekisi? Saako esim. jonkun matkatoimiston kautta tehtyä varauksen jonka voisi maksaa parin viikon päästä?
halvemmalla? Eihän toi tule loppupeleissä paljonkaan maksamaan. Jos ei yhtään.
- PelotonPelle16
tuo vaihtoehto kirjoitti:
Tuo lipputyyppi on kyllä tiedossa mutta jos asian voi hoitaa yli puolet halvemmalla niin miksei niin tekisi? Saako esim. jonkun matkatoimiston kautta tehtyä varauksen jonka voisi maksaa parin viikon päästä?
Miten niin puolet halvemmalla? Ns. täysin joustava lippu (muutettavissa ilman kuluja, peruutettavissa niin, että saa kaikki rahat takaisin) on tyypillisesti 4-5 kertaa kalliimpi kuin normaali turistiluokan lippu, erikoistarjouksista puhumattakaan.
Ehdotus joustavan lipun ostamisesta ei siis oikein ollut tästä maailmasta. Etenkin jos viisumin hylkääminen on varsin epätodennäköistä, kuten yleensä on, niin tulisipa "vakuutukselle" hintaa!
On vaikea sanoa, mikä on todellinen riski viisumianomuksen hylkäämiselle. Riippuu siitä, minne matkustaa ja miksi epäilee hylkäämistä.
Ainakin Blue1:n sivuilla muistan nähneeni maininnan, että turistiluokan lipustakin saa rahat takaisin, jos voi esittää lähetystön todistuksen siitä, että viisumianomus on hylätty ja matka peruuntuu sen takia. Kannattaa siis tarkistaa lentoyhtiöiden säännöt (ja vaikka kysyä yhtiöiltä jos on epäselvää - rahojen takaisin saamisen kaikkia ehtoja ei anna kerrota kovin selvästi ja tarkkaan).
- Mikä valuutta?
Mihin maahan on noin epävarmaa saada viisumia?
- maahan
johon yksikään länsimaalainen ei halua matkustaa eli Turkuun.
- sä
maahan kirjoitti:
johon yksikään länsimaalainen ei halua matkustaa eli Turkuun.
vitsikäs. Taitaa käydä kateeksi maantieteellinen sijaintimme.
- Anonyymi
hyviä vastauksia mutta yksikään ei vastannut kysymykseen..
Mitä tapahtui luottokorteille? Laskuhan tulee vasta ajan päästä...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724300SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213230SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352529Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT972288Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252