Nuori tyttö yksin Lontoossa?

Tyttäreni aikoo lähteä ensivuonna viikon lomamatkalle Lontooseen yksin, Aurinkomatkojen kautta. Kuinka helppoa ja turvallista 18-vuotiaan tytön on oleskella siellä viikon yksin? Hän sanoo että se on ihan helppoa mutta minä olen vähän levoton. Millaista yöelämä, yms. on Lontoossa? Aurinkomatkoihin kai kuuluu sentään oppaat sunmuut?
51211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No, oikeastaan, mä olen 40 tällä hetkellä, mutta olen ollut nuorenakin Lontoossa, tosin en biletyspaikoissa.

Aika jännä, että hän menee Aurinkomatkojen kautta, sillä omatoimisesti Ryanariilla/Blueonella olisi taatusti halvempaa ja samoin palveluin, kun katsoo hotellin etukäteen läheltä keskustaa. Ei siis metromatkoja, vaikkei metro tai bussikaan ole vaarallista sinänsä, jos ajoissa lähtee hotellille päin.

Mikset mene mukaan? Äiti-tytär-matkat ovat kivoja :) Taatusti pääsisitte Aurinkomatkojen hinnalla molemmat Lontooseen omatoimisesti ?? Kannattaa ainakin kysästä, josko "kelpaisit" seuraksi lompakkona :)

Joka tapauksessa menee hän sitten yksin tai sinun kanssa, kaikki sujuu kyllä, kun normaalia älyä käyttää kuten Suomessakin. Ei lasia vartiomatta pöytään, ei käsilaukkua tuolin selkään, ei pimeällä epämääräisille kaduille, ei kenenkään matkaan.. taksilla pääsee, jos näyttää hiljaiselta, mutta niin myöhään ei saa olla liikenteessä., samat systeemit kuin normaalisti. Siellä ei liiku Viiltäjä-Jackeja enää :)

Äänestä
  • Lontoo on turvallinen. Itsekin asuin siellä parikymppisenä ja kuljin kaikkialla yksin - jopa yöllä, mitä en kyllä tietenkään suosittele hämärillä alueilla. Lontoossa on niin paljon ihmisiä joka paikassa, että ihan turvallista; aina saa apua asiaan kuin asiaan, jos vaan pyytää. Britit on super ystävällisiä ja avuliaita, jos vain rohkenee heille puhua.

    Kannattaa ottaa vain rempseä asenne, kun on yksin matkalla, eikä näyttää olevansa hukassa niin hyvin menee. Äitiä ei aina tarvita mukaan:)
    Yöelämästä - haluaako tyttösi todella lähteä yksin bilettämään? Jos haluu, niin eiköhän sekin onnistu, kun sen järjen päässä pitää eikä lähde outojen tyyppien mukaan. Ihan niinkuin Suomessakin...

    Toivotaan ihanaa reissua tytöllesi. Lontoo on ihana kaupunki juuri nuorelle!

    Äänestä

  • kirsi78 kirjoitti:

    Lontoo on turvallinen. Itsekin asuin siellä parikymppisenä ja kuljin kaikkialla yksin - jopa yöllä, mitä en kyllä tietenkään suosittele hämärillä alueilla. Lontoossa on niin paljon ihmisiä joka paikassa, että ihan turvallista; aina saa apua asiaan kuin asiaan, jos vaan pyytää. Britit on super ystävällisiä ja avuliaita, jos vain rohkenee heille puhua.

    Kannattaa ottaa vain rempseä asenne, kun on yksin matkalla, eikä näyttää olevansa hukassa niin hyvin menee. Äitiä ei aina tarvita mukaan:)
    Yöelämästä - haluaako tyttösi todella lähteä yksin bilettämään? Jos haluu, niin eiköhän sekin onnistu, kun sen järjen päässä pitää eikä lähde outojen tyyppien mukaan. Ihan niinkuin Suomessakin...

    Toivotaan ihanaa reissua tytöllesi. Lontoo on ihana kaupunki juuri nuorelle!

    aiemmin vastaili fiksusti kysymykseen turvallisuudesta, niin ikinä ei ole niin paljon missään päin maailmaa pelännyt kuin suomessa ravintoloiden sulkeuduttua :) Tämä pätee myös Lontoon yöelämään!

    Äänestä

Tyttäresi kyllä varmasti pärjää ja voihan tuo suunnitelma vielä muuttua.
Toivottavasti tyttäresi löytää jonkin samanhenkisen ystävänsä mukaan matkalle.
Ja ehkä löytyy pakettimatkaa edullisempi vaihtoehto, eli yhdessä tyttäresi kanssa etsitte netistä sopivat lennot majapaikan keskustasta.

Suuressa kaupungissa on tietty paljon ihmisiä, ja niitä ikäviäkin joukossa enemmän kun suomessa. Mutta, maalaisjärjellä pärjää kyllä pitkälle. Teette säännöt selviksi, ei typerää riskinottoa, iltaisin yksin kuljeskelua tai baareissa riehumista humalassa, tavaroista pidettävä huolta, ei passia ja koko matkakassaa laukussa, vaan pväbudjetti mukana ja loput hotellin turvalaatikossa.

Lontoossa on aina paljon turisteja, joten keskustassa ja lähellä nähtävyyksiä, on suht turvallista, mutta taskuvarkaita erittäin paljon. Eli ei laukkua tai kameraa huolettomasti viereiselle penkille tai kukkaroa repun sivutaskuun.

Kyllä tyttäresi pärjää, laatikaa yhdessä vaikka jokin väljä viikkosuunnitlema, mitä nähtävyyksiä, miten sinne pääsee milläkin metrolla jne jne.

Vanhempien huoli on aina ymmärrettävää, mutta toisaalta emme voi estää heitä kasvamasta aikuiseksi ja tekemästä omia erheitään.

Äänestä
  • Kivaa, että tyttäresi haluaa Lontooseen! Kyllä varmaan 18v pärjää siellä yksin, kunhan yhdessä käytte läpi erinäisiä asioita ennen matkaa.
    Budjetti on mielestäni tärkein, eli onko tyttö varovainen rahan käytössä? Lontoossa saa helposti palamaan matkabudjetin alta aikayksikön. Tytön kannattaisi tehdä suunnielma etukäteen tyyliin: ruokaan / kahviloihin 25 puntaa päivä, pääsymaksuihin 50 puntaa, travelcardiin tietty summa, tuliaisiin vaikkapa 100 puntaa, omiin ostoksiin 300 puntaa jne.
    Laske budjetti mieluummin yläkanttiin. Sellainen 75 puntaa päivä on mielestäni ihan minimi. Ehkä tuon ikäinen sillä pärjää, voi jo vähän ostellakin kaikkea.
    Tyttö varmaan ihan mielellään voi suunnitella alustavasti viikko-ohjelman, jota tuossa joku jo suunnittelikin.
    Hän voisi myös käydä katsomassa www.streetsensation.co.uk -sivuilla miltä Lontoossa kadut näyttävät! Tämä on hauska sivusto, jonka avulla saa vähän osviittaa mitä tuleman pitää ostoskaduilla.
    Olin itse 19v ekaa kertaa Lontoossa ja syksyllä lähdin aupairikdi Hampshireen. Sittemmin olen lomaillut Lontoossa varmaan kymmenisen kertaa, nyt ikää on jo hyvän matkaa yli 30v ja omat lapsetkin ovat jo Lontoossa käyneet (taaperoita vasta ovat).
    Oi, aina ilahdun kun kuulen, että joku menee Lontooseen! Käy vaan täällä palstalla kysymässä jos jokin askarruttaa.
    Se tuossa Lontoossa on hienoa, että vielä vuosien päästäkin ja kerta toisensa jälkeen siellä on aina vaan kaikkea uutta. Ei sitä koskaan opi tuntemaan täysin. Mutta onpa sitten kiva taas mennä sinne uudestaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyksiä... kirjoitti:

Tyttäreni aikoo lähteä ensivuonna viikon lomamatkalle Lontooseen yksin, Aurinkomatkojen kautta. Kuinka helppoa ja turvallista 18-vuotiaan tytön on oleskella siellä viikon yksin? Hän sanoo että se on ihan helppoa mutta minä olen vähän levoton. Millaista yöelämä, yms. on Lontoossa? Aurinkomatkoihin kai kuuluu sentään oppaat sunmuut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu