Steinerkoulu pettymys monelle

itsekin pettynyt

http://www.herva.net/india_diary/text/050526_steinu_vs_aes.html

Linkistä paljastuu tyypillinen pettymystarina steinerkouluun. Koululle kyllä kaivataan vanhempia kaiken maailman rahankeruutalkoisiin, mutta kun lasten kasvatuksesta on kysymys, niin halu yhteistyöhön on vähäistä. Tyypillistä on myös, että ongelmat lakaistaan maton alle ja häiriökäyttäytyminen rehottaa. Huolestuttavaa on myös se, että steinerkoulussa on lapsia, jotka eivät esimerkiksi osaa vielä lukea neljännellä luokalla.

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulun käynyt

      Olen myös sitä mieltä, että stainerkouluun pettyneitä on paljon. Syitä pettymykselle on kuitenkin useita.

      Tässä muutamia yleisimpiä:

      -Runsas häiriökäyttäytyminen ja häirikkölapset normaalissa luokassa
      -Kehno opetuksen taso, joka mahdollistaa mainitsemasi jälkeen jäämisen oppimisessa (esim. ei opita lukemaan)
      -Oudot opit taustalla, asioiden valkeneminen vanhemmille (antroposofia)
      -"Puolipakolliset" kannatusmaksut, jotka saattavat olla osassa kouluja korkeitakin
      - Raju kiusaaminen, johon ei puututa
      -Käsittämättömät diagnoosit lapsesta
      -Lapselle määrättävät oudot terapiat, joita ei selitetä vanhemmille

      Omalta luokaltani poistui useita oppilaita jostain edellä mainitusta syystä. Kenenkään peruskouluun vaihtaneen en tiedä katuneen valintaansa.

      • vuonna

        kävit koulun?


      • koulun käynyt
        vuonna kirjoitti:

        kävit koulun?

        Steinerkoulussa olen vielä ollut vuosituhannen vaihteessa. Entinen opettajani työskentelee tänä päivänäkin yhdessä suuressa ja arvostetussa steinerkoulussa, jota on tälläkin palstalla useaan otteeseen kehuttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1298
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      118
      786
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      716
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe