Ihmisillä on taipumus uskoa myytteihin ja legendoihin. Näin on myös Linuxin suhteen. Yleinen harhaluuloahan on se, että Linux-koodia kirjoittavat yksinäiset nörtit siellä sun täällä pimeissä huoneissaan tietokoneen ääressä ja kahvikuppivieressä. Seinällä uskotaan roikkuvan Che Guevera-juliste sekä rinnassa koreilee nörtillämme Tux-nappi.
Ehkä tällaisiakin Linux-koodin rämppääjiä on. Mutta totuus on toinen. Ja tässä se tulee: LINUX-KOODIA KIRJOITTAVAT YRITYKSET
Tässä tilasto (Linux-kernelin koodin alkuperä):
-vain 18,2% koodista tulee ihmisiltä, jotka eivät ole yhtiöiden palkkalistoilla. Ja 7,6%:lla koodaajista ei ole kytköksiä yhtiöihin.
1. Red Hat: 12.3%
2. IBM: 7.6%
3. Novell: 7.6%
4. Intel: 5.3%
5. Independent consultant: 2.5%
6. Oracle: 2.4%
7. Linux Foundation: 1.6%
8. SGI 1.6%
9. Parallels 1.3%
10. Renesas Technology: 1.3%
11. Academia: 1.2%
12. Fujitsu: 1.1%
13. MontaVista: 1.1%
14. MIPS Technologies: 1.1%
15. Analog Devices: 1.0%
16. HP: 1.0%
Pojat, ei tässä ole muusta kyse kuin talouselämän muutoksesta. Siirrymme katedraalimallista basaarimalliin. Unohtakaa legendat vegaani-Linux-nörteistä.
Ehkä tällaisiakin Linux-koodin rämppääjiä on. Mutta totuus on toinen. Ja tässä se tulee: LINUX-KOODIA KIRJOITTAVAT YRITYKSET
Tässä tilasto (Linux-kernelin koodin alkuperä):
-vain 18,2% koodista tulee ihmisiltä, jotka eivät ole yhtiöiden palkkalistoilla. Ja 7,6%:lla koodaajista ei ole kytköksiä yhtiöihin.
1. Red Hat: 12.3%
2. IBM: 7.6%
3. Novell: 7.6%
4. Intel: 5.3%
5. Independent consultant: 2.5%
6. Oracle: 2.4%
7. Linux Foundation: 1.6%
8. SGI 1.6%
9. Parallels 1.3%
10. Renesas Technology: 1.3%
11. Academia: 1.2%
12. Fujitsu: 1.1%
13. MontaVista: 1.1%
14. MIPS Technologies: 1.1%
15. Analog Devices: 1.0%
16. HP: 1.0%
Pojat, ei tässä ole muusta kyse kuin talouselämän muutoksesta. Siirrymme katedraalimallista basaarimalliin. Unohtakaa legendat vegaani-Linux-nörteistä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
firmat kuten Analog Devices, MIPS Technologies ja Renesas Technology ovat siruvalmistajia - näiden firmojen palkkalistoilla olevat koodaajat kirjoittavat omalla merkityksellisellä tavalla Linux-kerneliä.
Jokohan alkavat monilla idealisteilla ja toisaalta Linux-fobikoilla (kuten P.Nelonen) putoamaan suomut silmistä?
...tämän muutenkin kiinnostavan listan tekee se, että osa noista ei-firmojen palkkalistoilla tai ei-firmoihin sidoksissa olevista, tekee esim. yliopistoissa tosisasiallisesti yhteistyötä myös firmojen palkkalistoilla olevien kanssa.
Tämä tieto ei muuta miksikään sitä faktaa että Linux on ilmainen ja vapaa (Linux is free). Se että firmat osallistuvat sadoilla miljoonilla dollareilla Linux-kernelin tekemiseen paremmaksi, vain osoittaa sen miten Linuxista on tullut suorastaan välttämätön ja olennainen osa ohjelmistokehitystä.
Jostain syystä medialla on vain tällainen idioottimainen käsitys Linuxista eräänlaisena propellipäiden juttuna. Tämä Computer Worldin kirjoitus Linux-kernelin todellisesta taustasta ehkä aukaisee monien hourailijoiden silmät. Toivottavasti.
"Firmat osallistuvat sadoilla miljoonilla dollareilla"
Tarkoittaa noille yrityksille pelkkää rahanmenoa ja tappiota satojen miljoonien edestä.
Selvitäkseen edes jotenkin noiden yritysten täytyy tehdä seuraavaa:
1. leikata rajusti kuluja, esim. työntekijöidensä palkoista
2. irtisanoa työntekijöitä
3. YLIhinnoitella palvelujensa hinnat
4. konkurssi
Joka tapauksessa yritys jolla ei ole muuta kuin kuluja satojen miljoonien edestä, mutta hyvin vähän tuloja koska tuhlaa pääomansa kannattamattomaan toimintaan(josta ei siis tule ollenkaan rahaa yritykseen päin), ei kauaa pystyssä pysy.
Kannattamatonta toimintaa on:
Sijoittaa satoja miljoonia tuotteen kehittämiseen ja antaa se kuluttajille ilmaiseksi. Se on suoranaista järjen köyhyyttä. Juuri niinhän nuo yritykset tekevät. Ei minkään yrityksen talous tuota kauaa kestä. Yritystoiminnan kannattavuus tilanteessa jossa yritystoiminnasta on lähes yksinomaan pelkkiä menoja, on yksinkertaisesti mahdotonta.
"Linux on ilmainen ja vapaa (Linux is free)"
Höh?! Ai on vai? Juurihan ehdit kirjoittaa: "Firmat osallistuvat sadoilla miljoonilla dollareilla..."
"Sijoittaa satoja miljoonia tuotteen kehittämiseen ja antaa se kuluttajille ilmaiseksi."
ja mitä firma tuosta saa itselleen? Jotain muuta koodia ilmaiseksi eli ei tarvitse tehdä kaikkea koodia itse uudelleen kun se on jo olemassa. Patenteistakaan ei tarvitse välittää kun se on koodin vääntäjän niskoilla.
"Tarkoittaa noille yrityksille pelkkää rahanmenoa ja tappiota satojen miljoonien edestä."
Pikemminkin se tarkoittaa sitä, että sijoittamalla Linux-kernelin koodaukseen nuo firmat laskevat saavuttavansa kustannustehokkuudella selvää hyötyä. Ei liene ihme että 1/8 Linux-kerneliä koodanneesta Red Hatista on tullut laman puristuksessa harvoja softapuolella liikevaihtoaan ja liikevoittoaan kasvattanut yhtiö.
Yhtiöitä, yhteisöjä ja organisaatoitajotka ovat viime aikoina koodanneet Linux-kerneliä on muuten kaikkiaan jo n. 240. Esim. käytännössä kaikki mobiilialan suuret nimet, samoin sirunvalmistajat.
Turha kuvitella että Linuxille ei olisi muka tulossa yhä laajempaa laitteistotukea. Useat firmat suorastaan haluavat tietää uusista Linux-distroista ja niiden julkaisuajankohdista jotta tarvittava osa laitteistoajurikoodista voidaan antaa käyttöön.
Pentti Nelosen kaltaisten taulapäiden maailma on murenemassa ja siitä vasta parku on alkanut!
Yksi ovelampi hyöty on mainostus. Ei tarvita ihan älyttömiä rahallisia sijoituksia päästä noille listoille kohtuulukemiin ja Linuxia käyttävien päättäjien mieliin. Nämä suosivat mahdollisesti kyseisellä listalla olevia firmoja.
löytyi myös listalta
0,6% Linux-kernelistä Nokian työntekijöiden kirjoittamaa. Muita alle prosentin firmoja oli mm. Net Application, Google, AMD ja Sun:
Firma --muutoksia--osuus kernelistä:
Freescale 1,375 0.9%
Google 1,261 0.9%
linutronix 1,246 0.9%
Astaro 1,109 0.8%
NetApp 1,049 0.7%
Marvell 894 0.6%
Nokia 842 0.6%
Simtec 820 0.6%
QLogic 808 0.6%
Movial 776 0.5%
AMD 775 0.5%
Sun 764 0.5%
nousee tälle listalle? Ballmerillehan voisi antaa jonkun pikkutehtävän - vaikka etsiä puolipistevirhettä. Eikös sellainen aiheuttanut mokan jossakin MS Office-softassa taannoin?
...hiukkasen yllättäen listalla jopa HP:n edellä. Googlen mukanaolo listalla ei varmaan ollut kenellekään yllätys. Mutta mikäs se tämä Simtec oikein onkaan? Tutkimuslaitosko?
Jokohan Matti Vanhanenkin alkaa uskoa, että Linuxissa ja open sourcessa on softamaailman tulevaisuus?
Linux on hitaasti, mutta varmasti kuolemassa.
Kysy Veikkaukselta mikä olisi tuon väitteen vedonlyöntisuhde...
Linux ei kuole eikä kulu. Hyvä uutinen meille muille, huono uutinen sulle ja sun homorakastajallesi Stevelle!
Kernel--kehittäjät--yhtiöt
2.6.11 389 68
2.6.12 566 90
2.6.13 545 94
2.6.14 553 90
2.6.15 612 108
2.6.16 709 111
2.6.17 726 120
2.6.18 815 133
2.6.19 801 128
2.6.20 673 138
2.6.21 767 143
2.6.22 870 180
2.6.23 912 181
2.6.24 1,057 194
2.6.25 1,123 228
2.6.26 1,027 203
2.6.27 1,021 188
2.6.28 1,075 213
2.6.29 1,180 230
2.6.30 1,150 240
Yhtiöiden ja kehittäjien määrät näyttävät olevan tasaisessa kasvussa.
Kuinka kieroon tuota pitää katsoa, että saa sen näyttämään tasaiselta kasvulta :D
Piirrä regressio niin huomaat että tuon tasaisemmaksi ei juurikaan tilastollinen materiaali voi tulla. ;)
http://www.aijaa.com/v.php?i=4710510.png
2.6.11 389 68
----------------------
2.6.30 1,150 240
389--->1150
68---->240
Että oikeen lineaarinen regressio :DDD
Noiden pisteiden lineaarinen regressio. ;)
Onko tullut harrastettua tilastomatikkaa minkä verran?
...johtuu pääasiassa libraries kasvusta. Muistaakseni yli 800 000 lisäriviä tuli tämän takia - ei siksi että itse kerneliin muuten olettaisiin tunkea "tarpeetonto" koodia.
Myyttiä ylläpitävät tälläkin palstalla henkitoreissaan riekkuvat win-trokarit. Ovat oivaltaneet helpon rahastuksen päivien olevan ohi ja yrittävät nyt jopa likaisin keinoin palata menneisyyteen jossa win-monopoli monopoli-valtiaan röyhkeydellä määräsi kaikesta.
...tarkoitatko sitkeästi esilläpidettyä kuvaa siitä kuinka Linux-kerneliä koodaavat hashiksen polttajat, talonvaltaajat, Suomen Kommunistisen Puoleen huligaanit?
Onko näin että heille on nakitettu tämä hypetys-puoli? :)
Vai kuinka?
Minä ilmoittaudun julkisesti Linux-käyttäjäksi. Tyytyväiseksi sellaiseksi.
Toisin kuin Pena joka koettaa esiintyä muka ylityhmänä Windowsin käyttäjänä ja näin yrittää edistää Linuxin käyttöä.
pitkän viiveen jälkeen Tietokone.fi huomasi tämän uutisen. Taisi uutinen olla toista viikko heiltä huomaamatta.