valkoinen täplä

Pi-Ri-Ta

Ystäväni on ostamassa karkeakarvaisen mäyräkoiran pentua, jolla on pieni valkoinen täplä kaulassa. On nyt viikon ikäinen, ja haluaisimme tietää, häviääkö täplä iän mukana ja miten se vaikuttaa näyttelyssä käyntiin, jalostukseen, mihin muuhun ?

5

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      katsokaa mäyräkoira liiton sivuilta sielä on varmaan maininta noista väreistä ja täplistä.ja kyllä kasvattajakin pitäis tietää kysykää.

      • varma tieto

        Se täplä on hanan alku. Kun koira kasvaa, voi siitä valutella olutta!


    • Täplättäjä

      Minkähän värinen pentu muuten lienee kyseessä?

      Valkoiset täplät yleensä häviävät kun pentu vähän kasvaa. Tavallinen rintatäpläkin yleensä häviää/pienentyy ja pieni valkoinen läiskähän on ihan jees :) Yhden viikon ikäisestähän ei nyt pysty sanomaan juuri mitään värin, eikä rakenteenkaan puolesta :) Ja hampaitakin on aika hankala arvioida ;)

    • vai rinnassa?

      Tarkoittanet kuitenkin, että se on rinnassa?

      Rinnassa, jokseenkin rintalastan (etu)päässä oleva valkoinen merkki ei ole mitenkään erityisen harvinainen - kaulassa olevaa en muista koskaan nähneeni. Se ei ole toivottu, mutta rotumääritelmä sallii "pienen" valkoisen merkin.

      Lopputulos näyttelyssä on kiinni tuomarista ja merkin koosta. Pieniin merkkeihin jotkut tuomarit eivät kiinnitä mitään huomiota ja isommista saattaa tulla jopa arvosana hylätty.

      Joku on joskus sanonut nyrkkisääntönä, että raja kulkee korkeintan noin tulitikkuaskin kokoisessa merkissä, mutta kuten sanottu, mitään sentteinä yms. ilmaistua rajaa ei ole. Varsinkin kun se merkki tosiaan voi olla tikkuaskin mallinen tai pitkä kapea pystysuora viiru tai joku muu epämääräinen muoto.

      Tyypillisesti merkki pienenee hieman koiran kasvaessa ja hyvin pienet "kynnenkokoiset" merkit tassuissa ym. saattavat hävitä kokonaan.

      Eli koiraa näkemättä on vaikeaa arvioida tätä tapausta sen paremmin.

      Eikö kasvattajasi ole niin kokenut ja luotettava, että voisit keskustella hänen kanssaan asiasta?

    • Megalo.

      Sulle Pi-Ri-Ta.Ota gookle ja kirjoita sana DACHSHUND.Sieltä löytyy vastaus hakemalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      72
      10238
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      79
      7014
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      6987
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6245
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      99
      6009
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5354
    7. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      81
      5081
    8. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      37
      4873
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      53
      4580
    10. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      83
      4577
    Aihe