Opettajat ja tunteet.

TakarivinTyttö

Kuvitellaanpa seuraavanlainen tilanne: Aikuisopiskelija on syvästi ihastunut opettajaansa, joka tietää asiasta. Opiskelija on useamman kerran pyytänyt opettajaa sanomaan suoraan, ettei ole kiinnostunut hänestä. Opettaja ei kuitenkaan koskaan vastaa kysymykseen vaan joko vaihtaa puheenaihetta tai vetoaa opettaja-oppilassuhteeseen. Opiskelija uusii opettajan pitämiä kursseja tarpeettoman monta kertaa ja lähettää tälle viikottain pitkiä sähköpostiviestejä. Tämä ei opettajan mukaan häiritse häntä lainkaan.

Kysymys siis kuuluu: Estääkö opettajan ammattietiikka häntä puhumasta omista tunteistaan? Ymmärrän, ettei opettaja voi kertoa olevansa ihastunut, mutta eikö sitäkään, ettei ole?

Viestistä tuli hivenen sekava, mutta toivon teidän ymmärtävän.

2

995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikuiskouluttaja

      Opettaja ei vastaa kysymykseen, koska hän ei halua ottaa minkäänlaista henkilökohtaista kantaa oppilaan juttuihin; pahimmassa tapauksessa oppilas alkaa inttää ja jankata asiasta. Oppilas on minun mielestäni todella hävytön painostaessaan opettajaa ja vaatiessaan vastausta kysymykseen, jota ei ikinä olisi pitänyt edes kysyä.

      Opiskeluun liittyvät sähköpostit ja kurssien uusimiset ovat opettajalle töitä, eivätkä välttämättä häiritse. Henkilökohtaisuuksiin menevä tunkeilu häiritsee ja on hyvin epämukavaa ja kiusallista.

    • Sad but true

      Jos tunne olisi molemminpuolinen, opettaja todennäköisesti ilmaisisi asian jotenkin (vaikkapa edes epäsuorasti tms. ja ainakin aikaa myöten). Kuulostaa hieman siltä, ettei tunne ole molemminpuolinen. Ei kannata tuhlata helmiä sioille. Kiinnitä huomiosi vaikkapa miespuolisiin, vapaisiin opiskelijapoikiin/-miehiin ym. Tietenkin siinä on se ammattieettinen puoli, mutta jos olette molemmat aikuisia ja kyseessä on toisen asteen jälkeiset opinnot, ei mitään juridisia esteitä olisi romanttisemmallekin tutustumiselle.

      Mutta jos toista ei kiinnosta, niin älä suotta häntä härnää. Pahimmassa tapauksessa hän on hyvinkin kiusaantunut tilanteesta, jos haluaa olla kuitenkin asiallinen ja/tai on hienotunteinen luonteeltaan ja jopa ujohko. Opettajaksi ryhtyvä ei kuitenkaan liene niin ujo, etteikö ilmaisisi, jos kiinnostusta olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe