Kuvitellaanpa seuraavanlainen tilanne: Aikuisopiskelija on syvästi ihastunut opettajaansa, joka tietää asiasta. Opiskelija on useamman kerran pyytänyt opettajaa sanomaan suoraan, ettei ole kiinnostunut hänestä. Opettaja ei kuitenkaan koskaan vastaa kysymykseen vaan joko vaihtaa puheenaihetta tai vetoaa opettaja-oppilassuhteeseen. Opiskelija uusii opettajan pitämiä kursseja tarpeettoman monta kertaa ja lähettää tälle viikottain pitkiä sähköpostiviestejä. Tämä ei opettajan mukaan häiritse häntä lainkaan.
Kysymys siis kuuluu: Estääkö opettajan ammattietiikka häntä puhumasta omista tunteistaan? Ymmärrän, ettei opettaja voi kertoa olevansa ihastunut, mutta eikö sitäkään, ettei ole?
Viestistä tuli hivenen sekava, mutta toivon teidän ymmärtävän.
Opettajat ja tunteet.
2
1022
Vastaukset
- Aikuiskouluttaja
Opettaja ei vastaa kysymykseen, koska hän ei halua ottaa minkäänlaista henkilökohtaista kantaa oppilaan juttuihin; pahimmassa tapauksessa oppilas alkaa inttää ja jankata asiasta. Oppilas on minun mielestäni todella hävytön painostaessaan opettajaa ja vaatiessaan vastausta kysymykseen, jota ei ikinä olisi pitänyt edes kysyä.
Opiskeluun liittyvät sähköpostit ja kurssien uusimiset ovat opettajalle töitä, eivätkä välttämättä häiritse. Henkilökohtaisuuksiin menevä tunkeilu häiritsee ja on hyvin epämukavaa ja kiusallista. - Sad but true
Jos tunne olisi molemminpuolinen, opettaja todennäköisesti ilmaisisi asian jotenkin (vaikkapa edes epäsuorasti tms. ja ainakin aikaa myöten). Kuulostaa hieman siltä, ettei tunne ole molemminpuolinen. Ei kannata tuhlata helmiä sioille. Kiinnitä huomiosi vaikkapa miespuolisiin, vapaisiin opiskelijapoikiin/-miehiin ym. Tietenkin siinä on se ammattieettinen puoli, mutta jos olette molemmat aikuisia ja kyseessä on toisen asteen jälkeiset opinnot, ei mitään juridisia esteitä olisi romanttisemmallekin tutustumiselle.
Mutta jos toista ei kiinnosta, niin älä suotta häntä härnää. Pahimmassa tapauksessa hän on hyvinkin kiusaantunut tilanteesta, jos haluaa olla kuitenkin asiallinen ja/tai on hienotunteinen luonteeltaan ja jopa ujohko. Opettajaksi ryhtyvä ei kuitenkaan liene niin ujo, etteikö ilmaisisi, jos kiinnostusta olisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275705
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952499- 1312400
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 56976
- 10952
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍8932- 51872
- 76795
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101765