Saako vankilassa saarnata kaikkien uskontojen edustajat? Muslimit, mormonit, jehovan todistajat, sceintologit jne.
Kysymys uskonnoista
7
318
Vastaukset
- EI!
EI!
Minusta vankiloihin ja sairaaloihin ym. pitäisi laskea vain sellaisten uskontokuntien edustajia joista on asiakkaita/vankeja siinä laitoksessa. Miksi laskea kaikki hengelliset helppoheikit rauhaa pilaamaan? Olin takavuosina muutaman päivän keskussairaalan sisätautiosastolla ja minulle riitti sairaalapappi mainiosti.
- "uskonveli".
"Moi sulo! en meinannut ensin tunnistaa sinua.Sitten tajusinkin että sinähän siellä kirjoittelet! Et ole laittanut kuvia galleriaasi? Oletko käynyt hengellisissä kokouksissa? Joko Rovaniemellä on ruska alkanut??
Jumalan siunausta ja lähetän tuossa sinulle hengellistä musiikkia.ps. teppo laine on nimeni ja asun Hyvinkäällä nykyisin.Muistatko vielä minut?
http://www.youtube.com/watch?v=fib0yE0P_bI "uskonveli". kirjoitti:
"Moi sulo! en meinannut ensin tunnistaa sinua.Sitten tajusinkin että sinähän siellä kirjoittelet! Et ole laittanut kuvia galleriaasi? Oletko käynyt hengellisissä kokouksissa? Joko Rovaniemellä on ruska alkanut??
Jumalan siunausta ja lähetän tuossa sinulle hengellistä musiikkia.ps. teppo laine on nimeni ja asun Hyvinkäällä nykyisin.Muistatko vielä minut?
http://www.youtube.com/watch?v=fib0yE0P_bIIkävä kyllä olet erehtynyt henkilöstä. En tunne ketään sellaista jonka nimen mainitsit. Rovaniemen ruskasta en myöskään tiedä koska asun eteläsuomessa. Katsoin laittamasi linkin mutta tuntuu vieraalle koska me lestadiolaiset emme harrasta tuontyyppistä musiikkia.
- ....
Eslest kirjoitti:
Ikävä kyllä olet erehtynyt henkilöstä. En tunne ketään sellaista jonka nimen mainitsit. Rovaniemen ruskasta en myöskään tiedä koska asun eteläsuomessa. Katsoin laittamasi linkin mutta tuntuu vieraalle koska me lestadiolaiset emme harrasta tuontyyppistä musiikkia.
Olet sheriffinä lestadiolaispuolella katsoin kommenttejasi, mitä sinä haluat tietää vankilauskonnosta? Mä olen käsittänyt että jos vanki itse haluaa että mistä tahansa seurakunnasta käydään katsomassa se sopii, kun etukäteen sovitaan. Ja miksei kokouksiakin jos on kysyntää?
Vangille saa tuoda vierailija kirjoja lehtiä sinne vankilaan , niitä hengellisiä. Myös DVD-videoitakin, joskus omaiset nauhoittaa viedolla kokoukset ja tuo niitä omaiselle tai läheiselle vankilaan, usein nämä videot kiertävät muiden vankien keskuudessa. Siten vanki pääsee seuraamaan aina tuoretta kokousta sellissään. Vanki on vanki vaikka olisikin uskossa smat säännöt häneen päteen kuin ateistille, ei häntä kiusata jos ei anna syytä= ei aseta itseään korkeammalle kuin muut. Ja mitään erityiskohtelua uskovainen vanki ei saa. Hengellisissä kirjoissa tai lehtien tuonnissa ei ole usein sitä 2-3 lehden rajaa, vaan voi tuoda vähän enemmän. Syytä en tiedä miksi.... itse vein sinne joskus 7 hengellistä kirjaa. onhan oman uskonnon harjoittaminen oikeus oli vankilassa tai ei. .... kirjoitti:
Olet sheriffinä lestadiolaispuolella katsoin kommenttejasi, mitä sinä haluat tietää vankilauskonnosta? Mä olen käsittänyt että jos vanki itse haluaa että mistä tahansa seurakunnasta käydään katsomassa se sopii, kun etukäteen sovitaan. Ja miksei kokouksiakin jos on kysyntää?
Vangille saa tuoda vierailija kirjoja lehtiä sinne vankilaan , niitä hengellisiä. Myös DVD-videoitakin, joskus omaiset nauhoittaa viedolla kokoukset ja tuo niitä omaiselle tai läheiselle vankilaan, usein nämä videot kiertävät muiden vankien keskuudessa. Siten vanki pääsee seuraamaan aina tuoretta kokousta sellissään. Vanki on vanki vaikka olisikin uskossa smat säännöt häneen päteen kuin ateistille, ei häntä kiusata jos ei anna syytä= ei aseta itseään korkeammalle kuin muut. Ja mitään erityiskohtelua uskovainen vanki ei saa. Hengellisissä kirjoissa tai lehtien tuonnissa ei ole usein sitä 2-3 lehden rajaa, vaan voi tuoda vähän enemmän. Syytä en tiedä miksi.... itse vein sinne joskus 7 hengellistä kirjaa. onhan oman uskonnon harjoittaminen oikeus oli vankilassa tai ei.Niin kiinnosti vaan tämä vankilapuolen uskontoelämä kun siitä tällä puolella (siis vankilan ulkopuolella) niin vähän kirjoitetaan. Mutta kiitos asiallisesta vastauksesta, sain vastauksen moneen muuhunkin asiaan jota aioin kysyä. Ihan hyvä että kohtelu on sama oli uskovainen tai ei. Uskonnonvapaus on kuitenkin taattu perustuslailla, se on siis korkeammalla kuin tavallinen laki. Näkyykö tämä mitenkään vankilan uskonnontarjonnassa tai muussa miten sitä saa harjoittaa? Meillä lestadiolaispuolella on hyvin vähän tietoa uskonnosta ja vankilasta. Tiedän etäisesti jonkun jonka poika on ollut linnassa. Jos jollain on kysymyksiä lestadiolaisuudesta, tervetuloa sinnepuolelle kysymään, en täällä kirjoita siitä koska meillä ei ole tapana tuputtaa.
- Mä luulen
Eslest kirjoitti:
Niin kiinnosti vaan tämä vankilapuolen uskontoelämä kun siitä tällä puolella (siis vankilan ulkopuolella) niin vähän kirjoitetaan. Mutta kiitos asiallisesta vastauksesta, sain vastauksen moneen muuhunkin asiaan jota aioin kysyä. Ihan hyvä että kohtelu on sama oli uskovainen tai ei. Uskonnonvapaus on kuitenkin taattu perustuslailla, se on siis korkeammalla kuin tavallinen laki. Näkyykö tämä mitenkään vankilan uskonnontarjonnassa tai muussa miten sitä saa harjoittaa? Meillä lestadiolaispuolella on hyvin vähän tietoa uskonnosta ja vankilasta. Tiedän etäisesti jonkun jonka poika on ollut linnassa. Jos jollain on kysymyksiä lestadiolaisuudesta, tervetuloa sinnepuolelle kysymään, en täällä kirjoita siitä koska meillä ei ole tapana tuputtaa.
Vankiloihin menevät jostakin syystä vierailemaan juuri helluntaiset ja vapaakirkkoliaset syytä en ymmärrä? Eli kun on suljettu vankila jos ei kukaan muu uskontokunta sinne tule aika vähiin muun uskonnonharjoittaminen käy....
Uskontoa saa harjoittaa aivan vapaasti mutta hienotunteisesti tälläisen käsityksen olen saanut. Mutta kyllä esim, vankilan sosiaalityöntekijät neuvovat sitten näissä ja vankilapastori joka ottaa vastaan myös vangin yksilökeskusteluissa ja se antaa myös vangille soittaa samalla vaikka omaiselleen lyhyen puhelunkin, kun on käyty tämä sielunhoitokeskustelu. Ja kun vanki käyttäytyy uskonsa mukaisesti eli noudattaa kaikkia sääntöjä kyllä se luottamus siitä syntyy ellei talot vaihdu puolen vuoden välein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.244545Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1043146Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2062996Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.552588- 801368
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk851136Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie261110- 1511026
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA53872Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril118871