Micran vaihdeöljyn lisäys

Mörökölli

Mikähän k11 1.0 Vm.-97 Micrassa on se oikea kohta laatikossa, mistä tuuppaan uudet vaihteistoöljyt sisään, on niin monenmoista tietoa. Vaihdelaatikko vinkuu nelos ja vitosvaihdetta käyttäessä, öljyä taitaa olla liian vähän..? n.3 litraako pitäisi mennä?

9

5461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auto Masentaja 2

      mukana tullut ohjekirja olisi nyt syytä avata oikealta sivulta.
      Ellei ole, niin kotikunnan kirjastosta saattaisi löytyä korjausopas jossa asia on esitetty.

    • ainakin vanhemmissa

      Jos ei laatikon sivussa ole tayttö/tasotulppaa, tehdään kuten vanhemmissa ali K10 1.0:ssa. Laatikon päältä lähtee mittarivaijeri. Sen vierestä 10mm avaimella ruuvi pois ja vedetään hammaspyörä ulos. Täytetään siihen tasoon 10mm yli hammaspyörän.
      Jos ei oo pitkään aikaan vaihdettu, kannattaa ajaa lämpimäksi ja sitten avata edellämainittu ja alta poistoproppu ja laskea vanhat pois. Sitten 3-4L uutta vaihteistoöljyä (ei moottoriöljyä).

    • juuupajoo
      • jakke 2

        Ei ole enää 2001vm vaijeria, pelkkä anturi.
        Mitenköhän anturi irroitetaan?
        10mm pultti eka pois mut ei lähde vetämällä!
        Ei ainakaan kohtuudella?


      • micramies
        jakke 2 kirjoitti:

        Ei ole enää 2001vm vaijeria, pelkkä anturi.
        Mitenköhän anturi irroitetaan?
        10mm pultti eka pois mut ei lähde vetämällä!
        Ei ainakaan kohtuudella?

        itselläkin vm. 2001 Micra ja ei ole kauan kun irrotin itse sen nopeusmittarin anturin katsoakseni onko vaihteistossa yhtään öljyä :P
        Kun 10mm pultti on irti, voi anturia hiukan käännellä sivusuunnassa ja samalla koettaa nostaa sitä. Näin hivuttamalla se lähti irti. Laita jotain rättiä ympärille koska itsellä se roiskautti vähän öljyä vaihdekopan päälle, siellä oli vähintäänkin riittävästi öljyä, niin että anturin hammaspyörä ui öljyssä eikä aukon alareunaa näkynyt, saati mitään hammaspyöriä, pelkkä öljypinta näkyi.
        En sitten tiedä onko autossani liikaakin öljyä, vaihteiston etupuolella on tulpattu aukko jossa ilmeisesti olisi virallinen öljytaso ja täyttöaukko. On niin hankalassa paikassa että katsoin vaan nopeusanturin aukosta että öljyä on edes jonkinverran.


    • micranomistaja

      Kiitos näistä vinkeistä. Olivat hyvät ja tarpeelliset vielä näin vuonna 2018.
      Itsellä Micra 1.0 -98.
      Vaihelaatikon öljyt sain vaihdettua tuon vaijjerhäsdäkän kautta. Ainut asia mitä mietin oli ku pyörittelin sitä vaijerin "mutteria". Ilmeisesti ko mutteri (22mm) on siinä tiukkuuessa että onnistuu käsin pyörittää,ilman avainta. Ainakin minulla oli. En siis irrotellu sitä vaijeria ku vain huomasin että se oli sen verran löysällä. Kiristin sitä sen verran mitä käsin sai

    • Anonyymi

      Hassuja puheita nämä mittarivaijerianturin paikasta täytöt sun muut teoreettisoletukselliset jargonit. Vaihteiston etupuolella on täyttöproppu, josta (letkulla ja suppilolla) kaatamalla kolme (3) litraa öljyä on riittävä määrä hoitamaan homma. Propussa on kymmenmillinen (10 ) neliöreikä.

      • Anonyymi

        Juurikin näin


      • Anonyymi

        Ei löydy täyttöroppua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      30
      2836
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      143
      2696
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2227
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2153
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1910
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      178
      1450
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1246
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      95
      1214
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1182
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1138
    Aihe