Laboratoriotekniikan insinööri vaiko kemisti?

antti-.-91

Jep, eli nyt on viimeinen vuosi amiksessa laboranttipuolella alkanut, ja mietin jatko-opintoja. Kumpi ois parempi vaihtoehto; tämä uusi Turussa alkanut laboratoriotekniikan insinöörikoulutus vaiko yrittäisin yliopistoon ja musta tulis kemisti. Keskiarvo oli ennen tätä typerää arvosana-asteikon muutosta vajaa 4,5. Nykyään varmaankin reilu 2.

Kummat työllistyy paremmin? Kumpaan kouluun on helpompi päästä? Millainen palkka?

3

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shshsh

      josko kysyt vaikka tuolla ammattikorkea- tai yliopistopuolella kysyä niin saat ehkä vaustauksenkin. Ammattikorkeakoulututkinnon tai ylemmän korkeakoulututkinnon opiskelu ei ole jatko-opiskelua.

    • Tutkinto nimi ?

      Hei, mikä tämä Turussa oleva amiksessa oleva laboratoriopuoli on ? Mikä tämä Lab. puolen tutkintonimike on ?

    • opinto viikot eivät -

      Kun katsot nyt linjaasi ja alkoi se viimeinen vuosi tutkinto suoritusta niin kuvailee että linja on enemmän kuin yksi vuosi .
      Monta linjaa ei ole luotu peruslinjaksi vielä kunhan linja on numeraalinen ( kuvailit keskiarvosi ) tutkintoon menvä aika on vähintäin kolme vuotta .
      Lab. alan tutkintoja ovat Lab.apulinen, Lab.analyytikko ja Kemian Laborantin perustutkinto joista ainoastaan Kemian Laborantin perustutkinto on hyväksytty tiedekunnissa Yliopistokelpoiseksi hakijaksi ( OT. in side talk ) .
      Kemian Lab. analyytikko ei ole kelpuutettu Yliopistoon haku kelpoiseksi tutkinnoksi vaikkakin aika tutkintoon menee Analyytikolta yli kolme vuotta .
      Varmaan Lab. analyytikko voi hakea mutta ei tule valituksi pääsykokeisiin toisin on Kemian Laborantin perustutkinnon suorituksen jälkeen jolloin kaikki ovet ovat lentäneet auki Huo. Kemian Laborantin perustutkintoon sisältyy paljon enemmän vaateita kuin Kemian analyytikon esm. erona Kemian Laborantin perustukinnon suorituksessa pitää kyetä suorittamaan kvalitatiivisen / kvantitatiivisen kemian teorian ja käytännön jota ei edes sisälly Kemian Lab. analyytion opinto suoritus vaateisiin .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe