Sukupuolitesti

Nyt on ongelma urheilupampuilla, kun pitäisi ratkaista onko nainen nainen, vai onko nainen mies. Sukupuolitesti kestää kuulemma viikon! Aivan oikein viikon. Enne vanhaan se tehtiin alta aikayksikön. Luulen, että maailmasta löytyisi monta äijää, jotka... tekisivät sen testin tuosta vaan Eevan ja Aatamin opettamalla tavalla. Aikoihin on eletty. Pillupoliiseja tarvittaisiin taas.
23379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Mitä sitten jos testitulos antaa tuloksen, onko miesnainen vai naismies, nämä nimitykset tulevat supuolenvaihdoksessa eittämättä esille.

Kromosomit ovat ja pysyvät joko XY tai XX, joka osoittaa sukupuolen jo idulla ollessa.

Muistan miten "ennenvanhaan" sanottiin henkilöstä joka muistutti toista sukupuolta kuin oli, on hän sitten naismainen mies tai miesmäinen nainen habitukselta. Se oli siinä enempää ei asiaa pohdittu. Onhan näitä ollut liki maailman sivun.

Äänestä
  • Sitä minäkin ihmettelin, kun ajattelin että se kromosomitutkimus verinäytteestä riittää ilman pöksyihin katsomista. Sukupuolielinten kehityshäiriöt voisivat tietysti vaikeuttaa määritystä. Ko. tytön valmentaja sanoi, että valmennettavansa on nainen, mutta hän ei mahda hänen kromosomeilleen mitään. Kromosomeissakin kuulema voi olla poikkeuksia normaalista. Niistä lisätutkimuksista ei minulla ole tietoa. Siksi kai tutkinta sitten kestää viikon.

    Ei se Maria Mutolakaan kovin naiselta näyttänyt. Onkohan naisille kuitenkin päästy syöttämään niitä mieshormooneja. Jospa jo ennen urheilu-uraa doppaus aloitetaan ja ikäänkuin kasvatetaan urheilutyyppi, määt tiijä.

    Äänestä

  • 1-katleija kirjoitti:

    Sitä minäkin ihmettelin, kun ajattelin että se kromosomitutkimus verinäytteestä riittää ilman pöksyihin katsomista. Sukupuolielinten kehityshäiriöt voisivat tietysti vaikeuttaa määritystä. Ko. tytön valmentaja sanoi, että valmennettavansa on nainen, mutta hän ei mahda hänen kromosomeilleen mitään. Kromosomeissakin kuulema voi olla poikkeuksia normaalista. Niistä lisätutkimuksista ei minulla ole tietoa. Siksi kai tutkinta sitten kestää viikon.

    Ei se Maria Mutolakaan kovin naiselta näyttänyt. Onkohan naisille kuitenkin päästy syöttämään niitä mieshormooneja. Jospa jo ennen urheilu-uraa doppaus aloitetaan ja ikäänkuin kasvatetaan urheilutyyppi, määt tiijä.

    Tiedät varmaan, mistä Down syndrooma johtuu, juuri kromosomien poikkeavaisuudesta . Ei siinä tilanteessa ole syötetty nais- eikä mieshormneja, on vaan luonnon järjestelmässä käynyt virhe, joka voi olla perinnöllinenkin.

    Omassa maassamme voimme seurata, mitä naishormonien käyttö tekee sukupuolenvaihdoksella mainetta hakenut kirkkoherralle. Nyt näyttää ulkoinen habitus suorastaan kosmetologien työn taidonnäytteeltä saada mies näyttämään naiselta!!!!!!!

    Äänestä

  • miksi,miksi kirjoitti:

    Tiedät varmaan, mistä Down syndrooma johtuu, juuri kromosomien poikkeavaisuudesta . Ei siinä tilanteessa ole syötetty nais- eikä mieshormneja, on vaan luonnon järjestelmässä käynyt virhe, joka voi olla perinnöllinenkin.

    Omassa maassamme voimme seurata, mitä naishormonien käyttö tekee sukupuolenvaihdoksella mainetta hakenut kirkkoherralle. Nyt näyttää ulkoinen habitus suorastaan kosmetologien työn taidonnäytteeltä saada mies näyttämään naiselta!!!!!!!

    Sanotaan se nyt tässä. Ihmisen solussa on tavallisesti 46 kromosomia, mutta Down-ihmisillä niitä on 47, mutta miehespuolisilla on kuitenkin sukupuolikromosomi xy ja naispuolisilla xx. Syndrooma aiheuttaa tässä kehityshäiriössä tyypillisen ulkonäön, jonka maallikkokin helposti tunnistaa.

    Genetiikka on tieteenhaara, josta minulla ainkaan ei ole syvällisempää tietoa, se on asiantuntijoilla. Jäin vaan ihmettelemään sen valmentajan sanoja ja lehden kirjoitusta.

    Äänestä

Pakarat ja iso kaistale navan seutua on ainakin juoksija- ja hyppääjätytöillä näkösällä, joten testaaminen käy ihan silmämääräisesti. Pikkuruiset urheilupöksyt eivät muutenkaan paljon arvailun varaan jätä, ilmankos Madonnakin kelpuutti suomalaiset tanssipökät. Nimettömiksihän pikkareita ennen kainosti kutsuttiin. Kuulamörssärit ovat paitsi tuhdimpia, tuhdimmin puettujakin ja karjaisevat kuin olisi ylimääräistä testosteronia .
Kun lapsena olin satubalettia katsomassa, hihittelimme siskosten kanssa niitä miestanssijoiden "sukkahousuja" ja olihan sellaisia entisajan kuninkaillakin, myös satukirjojen kuvituksessa.

Äänestä
  • muinaisen Kreikan olympialaisissa nuorukaiset, ei tainnut naiset silloin kilpailla.

    Äänestä

  • urheilivat kirjoitti:

    muinaisen Kreikan olympialaisissa nuorukaiset, ei tainnut naiset silloin kilpailla.

    Uskoisin olevan niin, ettei nainen nähdessään kauniin miesvartalon samalla lailla syty pelkkään ulkonäköön, niinkuin mies. On todettu miehen syttyvän silmiensä kautta.

    Äänestä

Eipä noissa ihan huipulla pyyhältävissä naisurheilijoissa kovin paljoa miesten katsetta vangitsevia naismuotoja esiinny.

Muistattekos Itä-Saksan naisten koripallojoukkuetta vielä? Kyllä sitäkin aikoinaan ihmeteltiin.

Äänestä
  • Sadan metrin juoksua on aivan mahtavaa katsella sekä miesten että naisten. Asusteet ovat kovin niukat, siinä pyllyt pyörivät rytmikkäästi kuin täti Monican käsilaukku. Ei minua häiritse ne miesten muhkurat edessä, jos ne yleensä sattuvat erottumaan.

    100m juoksussa jokainen kilpailija on aidoimmillaan, ei naaman kiristyksiä, kasvojen ilme kuvastaa pyrkimystä eteenpäin ja mikä mahtavinta nähdä kauniita nuoria pitkäsäärisiä osanottajia kilvoittelemassa eka-tilasta. Ei muuten näy niitä joita sanotaan persjalkasiks sav.........

    Äänestä

  • Aloin oikein miettimään, miksi minä seuraan yleisurheilua mielelläni. Ekana tulee tietysti itse kilpailu, kuka on paras. Saa seurata aivan ilmiömäisiä suorituksia ja voittajan ilon ilmauksia. Äärimmilleen treenatut nuoret pistävät kaikkensa likoon menestyksen eteen. Jokaisesessa lajissa tyypit vaihtelevat ihan ulkoisilta ominaisuuksiltaan. Vertaa kuulantyöntäjää, jolla voi olla roikkuva iso vatsa. Eipä kävisi sama 10 000 m:n juoksijalle. Lyhyillä juoksumatkoilla näemme lihaskimppuja ja pitkillä taas sairaalloisen laihoja kuivia juoksijoita, jotka eivät suinkaan sairaita, vaan hyvin terveitä ja kestäviä. Ruskeaihoiset ovat vallanneet monia lajeja esimerkkinä tuo 100 m:n juoksu. Hyppääjät ovat poikkeuksetta pitkäjalkaisia. Afrikasta tulevat sitkeät juoksijat, kumma ettei heitä ole hyppylajeissa vielä.

    Mielenkiintoista ja kaunista katseltavaa. Ihailen nuorta kaunista vartaloa. Mielestäni naisurheilijat olisivat paremman näköisiä, jos heillä olisi tällaiset housut kuin maailmanennätysjuoksija ja olympiamitalisti Marion Jonesilla. (en ole varma, tuleeko kuvalinkki esille)
    [URL=http://www.aijaa.com/v.php?i=4713008.jpg][IMG]http://www.aijaa.com/img/b/00038/4713008.jpg[/IMG][/URL]

    Äänestä

  • mummi* kirjoitti:

    Sadan metrin juoksua on aivan mahtavaa katsella sekä miesten että naisten. Asusteet ovat kovin niukat, siinä pyllyt pyörivät rytmikkäästi kuin täti Monican käsilaukku. Ei minua häiritse ne miesten muhkurat edessä, jos ne yleensä sattuvat erottumaan.

    100m juoksussa jokainen kilpailija on aidoimmillaan, ei naaman kiristyksiä, kasvojen ilme kuvastaa pyrkimystä eteenpäin ja mikä mahtavinta nähdä kauniita nuoria pitkäsäärisiä osanottajia kilvoittelemassa eka-tilasta. Ei muuten näy niitä joita sanotaan persjalkasiks sav.........

    evakot meillä päin mustia ja pieniä, lappalaiset vielä enemmän. Rannikon ruotsalaisissa ehkä pitkäsäärisempiä enemmän.

    Äänestä

  • 1-Katleija kirjoitti:

    Aloin oikein miettimään, miksi minä seuraan yleisurheilua mielelläni. Ekana tulee tietysti itse kilpailu, kuka on paras. Saa seurata aivan ilmiömäisiä suorituksia ja voittajan ilon ilmauksia. Äärimmilleen treenatut nuoret pistävät kaikkensa likoon menestyksen eteen. Jokaisesessa lajissa tyypit vaihtelevat ihan ulkoisilta ominaisuuksiltaan. Vertaa kuulantyöntäjää, jolla voi olla roikkuva iso vatsa. Eipä kävisi sama 10 000 m:n juoksijalle. Lyhyillä juoksumatkoilla näemme lihaskimppuja ja pitkillä taas sairaalloisen laihoja kuivia juoksijoita, jotka eivät suinkaan sairaita, vaan hyvin terveitä ja kestäviä. Ruskeaihoiset ovat vallanneet monia lajeja esimerkkinä tuo 100 m:n juoksu. Hyppääjät ovat poikkeuksetta pitkäjalkaisia. Afrikasta tulevat sitkeät juoksijat, kumma ettei heitä ole hyppylajeissa vielä.

    Mielenkiintoista ja kaunista katseltavaa. Ihailen nuorta kaunista vartaloa. Mielestäni naisurheilijat olisivat paremman näköisiä, jos heillä olisi tällaiset housut kuin maailmanennätysjuoksija ja olympiamitalisti Marion Jonesilla. (en ole varma, tuleeko kuvalinkki esille)
    [URL=http://www.aijaa.com/v.php?i=4713008.jpg][IMG]http://www.aijaa.com/img/b/00038/4713008.jpg[/IMG][/URL]

    Mielestäni kaikki nuoret ovat kauniita, olivatpa urheilijoita tai ei. Urheilijan kroppa usein timmiintyy urheilulajin mukaan äärimmilleen. Silti nuori ihminen on aina upea, liikkeet, ryhti, fyysisyys ja yleensä koko olemus. Olen ollut ikäni urheilusta kiinnostunut ja nykyisin on mukava katsoa kisat kuin kisat tv:stä ja hurrata hyville suorituksille. - Joskus sitä ihan kaiholla ajattelee omaa mennyttä nuoruuttaan ja mietin - olimme mekin silloin kauniita ja ylväitä.

    Äänestä

  • Luin kirjoituksen urheilijoiden dopingista. Aina keksitään uusia ja ne ovat edellä testaajia. Kasvuhormooni on jo "vanha", mutta joku ihmetteli jamaikalaisnaisten hammasrautoja, joita minä kyllä en huomannut muilla kuin 100 m:n voittajalla. Epäili kirjoittaja kasvuhormoonia käytetyn. Sehän kasvattaa leuikaluita ja siitä olisi sitten harvahampaisuus seurauksena, jonka vuoksi hampaat pitää taas vetää lähemmäs toisiaan. Aika utopistista.
    Jotain kaurapuuroa siellä Jamaicalla varmaan juoksijoille syötetään, kun noin hyviä ovat.

    Äänestä

  • oli urheilijoita tai ei kirjoitti:

    Mielestäni kaikki nuoret ovat kauniita, olivatpa urheilijoita tai ei. Urheilijan kroppa usein timmiintyy urheilulajin mukaan äärimmilleen. Silti nuori ihminen on aina upea, liikkeet, ryhti, fyysisyys ja yleensä koko olemus. Olen ollut ikäni urheilusta kiinnostunut ja nykyisin on mukava katsoa kisat kuin kisat tv:stä ja hurrata hyville suorituksille. - Joskus sitä ihan kaiholla ajattelee omaa mennyttä nuoruuttaan ja mietin - olimme mekin silloin kauniita ja ylväitä.

    mutta voipi olla ruusunpunaiset silmälasit sinulla.Jos nyt totta puhuisimme,alkavat nykytytöt olla aika kaukana kauniista,hyvinkin moni liikakiloineen,jopa läskeineen juuri mahan kohalla.Ja ylväitäkö ryhtinsä puolesta,kaukana siitä.
    Muistanpa hyvinkin,kun ennenvanhaan juuri oma äitini opetti,että ryhti on olemukselle tärkeä ja niinpä kävelimmekin kotosalla painava kirja pään päällä,siinäpä tuli automaattisesti ryhtiä.

    Äänestä

  • hehkutuksellesi kirjoitti:

    mutta voipi olla ruusunpunaiset silmälasit sinulla.Jos nyt totta puhuisimme,alkavat nykytytöt olla aika kaukana kauniista,hyvinkin moni liikakiloineen,jopa läskeineen juuri mahan kohalla.Ja ylväitäkö ryhtinsä puolesta,kaukana siitä.
    Muistanpa hyvinkin,kun ennenvanhaan juuri oma äitini opetti,että ryhti on olemukselle tärkeä ja niinpä kävelimmekin kotosalla painava kirja pään päällä,siinäpä tuli automaattisesti ryhtiä.

    ei aina ylväyttä käytöksessäkään, viinakin tahtoo kuvioissa olla, ei ole hyväksi nuoresta pitäen olla yhden asian ihminen.
    Ihmetellä pitää tuota navan näyttämistä, takaa persvako voi paistaa. Ushhh...

    Äänestä

  • ruipeloilta, olis kiva kattoo kun ne pomppis ilosesti juostessa .

    Äänestä

  • 1-Katleija kirjoitti:

    Aloin oikein miettimään, miksi minä seuraan yleisurheilua mielelläni. Ekana tulee tietysti itse kilpailu, kuka on paras. Saa seurata aivan ilmiömäisiä suorituksia ja voittajan ilon ilmauksia. Äärimmilleen treenatut nuoret pistävät kaikkensa likoon menestyksen eteen. Jokaisesessa lajissa tyypit vaihtelevat ihan ulkoisilta ominaisuuksiltaan. Vertaa kuulantyöntäjää, jolla voi olla roikkuva iso vatsa. Eipä kävisi sama 10 000 m:n juoksijalle. Lyhyillä juoksumatkoilla näemme lihaskimppuja ja pitkillä taas sairaalloisen laihoja kuivia juoksijoita, jotka eivät suinkaan sairaita, vaan hyvin terveitä ja kestäviä. Ruskeaihoiset ovat vallanneet monia lajeja esimerkkinä tuo 100 m:n juoksu. Hyppääjät ovat poikkeuksetta pitkäjalkaisia. Afrikasta tulevat sitkeät juoksijat, kumma ettei heitä ole hyppylajeissa vielä.

    Mielenkiintoista ja kaunista katseltavaa. Ihailen nuorta kaunista vartaloa. Mielestäni naisurheilijat olisivat paremman näköisiä, jos heillä olisi tällaiset housut kuin maailmanennätysjuoksija ja olympiamitalisti Marion Jonesilla. (en ole varma, tuleeko kuvalinkki esille)
    [URL=http://www.aijaa.com/v.php?i=4713008.jpg][IMG]http://www.aijaa.com/img/b/00038/4713008.jpg[/IMG][/URL]

    [URL]http://www.aijaa.com/img/t/00641/4730057.t.jpg[/URL]

    Äänestä



  • kuvansiirto/katl kirjoitti:

    Nyt onnistui kuvansiirto. Tuo edellinen lähti vahingossa, kun piti vain esikatsella.
    Tämmöisiä housuja tarkoitin, että luonnikkaampia olisivat (siis minun mielestäni vaan)
    Tuo Marion on kauniimpi katsella tässä kuvassa, eikö olekin.
    http://www.aijaa.com/v.php?i=4732336.jpg

    että on nainen (?), treenatusta miehestä kävisi. Toisen naisen silmääkö viehättää, ei ole naisellisuutta minkään vertaa. Housutkin kuin miesten urheiluhousut.

    Äänestä

Kauneushan on katsojan silmässä.

Eikös niin?

Äänestä
  • ja kauneutta löytyy paljon----vanhoissakin ihmisissä,joita paljon työni kautta näin.

    Se on selittämätöntä, mutta sen vain näkee.

    Äänestä

  • pilvi* kirjoitti:

    ja kauneutta löytyy paljon----vanhoissakin ihmisissä,joita paljon työni kautta näin.

    Se on selittämätöntä, mutta sen vain näkee.

    näkyy myös ulospäin. Jos jostain ihmisestä pidän, hän on kaunis minun silmissäni. Nuorissakin luonnollinen on kaunis, ei huippuunsa trimmattu lihaskimppu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naisurheilufani kirjoitti:

Nyt on ongelma urheilupampuilla, kun pitäisi ratkaista onko nainen nainen, vai onko nainen mies. Sukupuolitesti kestää kuulemma viikon! Aivan oikein viikon. Enne vanhaan se tehtiin alta aikayksikön. Luulen, että maailmasta löytyisi monta äijää, jotka... tekisivät sen testin tuosta vaan Eevan ja Aatamin opettamalla tavalla. Aikoihin on eletty. Pillupoliiseja tarvittaisiin taas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu