Kertokaapas viisaat missä vika kun noin viikko sitten tv:tä laitettaessa päälle oli kaikki kanavat hävinneet muistista. Tein tietysti uuden kanavahaun ja kanavat löytyi mutta esim. Mtv3 siirtyi muistpaikalle 800(!) eli paikalle missä se oli ennen viimekeväistä Digitan kanavapäivitystä. Keväisen kanavapäivityksen jälkeen Mtv3 oli kanavapaikalla kolme aina viimeviikkoon saakka. Myös Nelosen ääni ja kuva ei enää ole "synkassa". Talon kaksi muuta tv:tä toimii ihan kuten ennenkin!! Ongelma esiintyy vain tässä yhdessä telkkarissa ja kaikkiin tulee sama signaali kattoantennilta. Kanavathan voisi siirtää haluttuun paikkaan suosikkilistalle mutta tämä Mirai ei anna tätä tehdä vaikka menu:sta tuo suosikkivalikko löytyy. Eli suosikkilistassa ei pysty kanavien paikkaa muuttamaan mikä on ihan perseestä koska oishan se loogista ja mukavaa jos esim.Mtv3 olisi muistipaikassa kolme ja Nelonen nelosessa jne.!! Myös ihmetyttää tuo nelosen äänen ja kuvan synkroni tai sen puute. Yht'äkkiä Mirai:n ääni jäi jälkeen kuvasta mutta vain Nelosen kuvassa! Muissa telkkareissa kaikki ok. Ymmärtääkseni Digita ei lähiaikoina ole rukannut mitään kanaviaan. Ärsyttävää!! Ja telkkarihan on siis Mirai 42" ja vajaan vuoden ikäinen. : /
Mirai 42"
J--K
2574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laita asetuksista tehdasasetuksien palautus, tai millä nimellä se onkaan, ota töpseli irti ja paina käynnistysnappulaa telkkarissa.Poista kaikki kanavat ja hae uusiksi. Irroita antennikaapeli ja laita takaisin. Hae toinen telkkari ja tarkista toimiiko Miran paikalla.
Thank's vinkistä mutta tuon tehdasasetusten palauttamisen jo tein samoin poistin kaikki kanavat ja tein uuden kanavahaun. Käynnistysnappulaa en tosin painanut enkä irroittanut antennikaapelia mutta kokeillaan sitä vielä... : )