Vauvan kanssa tanssimaan

Dance77

Hei,

onko pääkaupunkiseudulla mitään tanssikoulua, jonne voisi mennä harrastamaan yhdessä tanssia vauvan kanssa? Olen kuullut, että olis jossain, mutten ole vielä sellaista löytänyt. Osaako joku suositella? Vauvani on 3kk ikäinen.

7

1474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missämennäääää

      ..vauvat saa olla vauvoja ku niit pitää viedä harrastuksesta toiseen jo tossa iässä???

      Eiks tavallinen äiti/vauvajumppa oo mitään enää???

      Haloo,lakatkaa tekemästä pennuistanne superihmisiä...

      Mut jos oon vääräs,pyydän anteeksi!

    • Lattareita

      Ainakin Tanssikeskus Footlightissa on Minilattarit 3-12 kk ikäisille vauvoille/vanhemmille. www.footlight.fi

    • Lattareita

      Myös Studio High Heelsissä Kampissa näkyy olevan bailatinoa mami&vaavi -ryhmässä, www.studiohighheels.fi. Omaa kokemusta ei tosin ole kummastakaan...

    • Elsku70

      Hei,

      kannattaa mennä Studio High Heels´n, joka sijaitsee Kamppikeskuksessa 5.krs. Siellä järjestetään viikolla päivällä Bailatino Mama& Vaavi-tunti. Siellä siis tanssitaan bailatinoa ja vauvaa pidetään niin sanottuna painona käsivarsilla. Toisella kädellä pidetään vauvaa pepun alta ja toisella edestä. Hyvin tehokasta liikuntaa äidille ja lapsi tykkää yleensä valtavasti keinua mukana tahdissa. Vauvojen riemun kiljahduksilta ei voi välttyä. Itse olen käynyt siellä aikoinani, kun lapseni olivat pieniä. Se oli sellainen mukava yhdessäolon hetki, mutta kuitenkin itselle hyvä liikunnallinen ja kuluttava hetki. Vaunut voi jättää tanssikoulun edustalle, siellä ainakin silloin, kun minä kävin oli varattu lukot, joilla vaunut sai kiinni. Pukuhuoneetkin oli hyvin varustettu.

      Suosittelen!

      • kk

        Syksyllä alkaa toi sama Bailatino Mama & Vaavi -tunti myös Tampereella Tanssiurheiluseura STEPissä.


    • ch

      olin 1,4 lapseni kanssa "tanssi taaperon kanssa" tanssiopistossa helsingissä kansakoulunkadulla, ei ollut mitään tanssia vai jonkun sortin super tylsä mamma-vauva-jumppa josta mun tyttöni ei ainakaa pitänyt yhtään. ja jos kerran sinne ilmoittaa niin osallistumista ei voi enää peruttaa ne laskuttaa joka tapauksessa.
      sali oli kylmä, pölynen ja isoista ikkunoista osa ei mennyt kunnolla kiinni.

    • danssaajat

      1v4kk ikäisen kanssa olen ollut pettynyt taaperotanssiin. Lapsella on huimasti rytmitajua ja omaa spontaania koreografiaa. Taaperotanssissa vaan ei pääse ollenkaan näitä hyödyntämään. Päin vastoin. Lapsilta menee varmaan kaikki oma spontaanisuus jos siellä jatkaa. Musa on tylsää, vanhanaikasta lastenlaulu jumputusta ja "tanssiminen" lähinnä ruumiinosien opiskelua. Kurja juttu.

      Etsin jotain afro, latino ym. tyyppistä. Tai pääasia ois että lapsen omaa liikettä ois mukana, eikä vaan jotain ohjattua polvi-korkeammalle marssia.

      Tossa ylhäällä näyttää olevan luupaavia vinkkejä. Onkos muita?

      Kirppanoitten BabyAfro oli muuten ihan hauska vauvaikäisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7794
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      128
      4250
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      69
      2855
    5. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2539
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2380
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2373
    9. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe