käyttääkö joku induktiosilmukkaa julkisella paikalla?

NalleMies30

Ajattelin kysyä, kun täällä ilmeisesti myös kuulolaitteen käyttäjiä, että käytättekö julkisilla paikoilla induktiosilmukkaa?

Ärsyttävää mulle joskus on se, että.. noh porukka ei tiedä miten niitä käytetään ja joskus riittää että pistää päälle, aivan tyhmiä ennakkoluuloja virkailijoilla tms. niiden suhteen.

Puhumattakaan siitä, että esim. hesan linja-autoasemalla yhdessä pisteessä PITÄISI olla induktiopalvelusilmukka, kukaan vain ei tiedä missä ja jos tietää, nii hankala mennä just sinne lippuluukulle kun käytössä on vuorolappusysteemi.

AIVAN ihanaa oli tennispalatsissa, kun kuuntelin T-asennolla Star Trek leffaa vuosia sitten leffasalissa.. Trekkifanina melkein kyynelet kihahti silmiin kun KERRANKIN kuuli leffan KUNNOLLA ilman mitää "liikaa melua", popcornin rouskuntaa jne. vain se leffa "suoraan korvaan".

Kinopalatsissa myöskin on induktiosilmukoita.. Nykytaiteen museon opaskierroksilla olen ollut 2 kertaa ja aina pyytänyt opasta pitää FM-laitetta, ne saa kysymällä respasta.

Intercity-junissa siis niissä 2 kerrosvaunuissa on myös silmukat, kiva kuulla kuulutukset :)))

0

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Immu otti pataan

        Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        174
        2593
      2. Näetkö feminismin uhkana

        Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
        Ikävä
        206
        1204
      3. Tykkäätkö halaamisesta?

        Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
        Maailman menoa
        113
        1111
      4. Hinduilu on suurta eksytystä

        tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
        Hindulaisuus
        389
        940
      5. Malmin tapaus on järkyttävä

        Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
        Maahanmuutto
        299
        933
      6. Miksi kaivata miestä

        jolla ei edes muna toimi?
        Ikävä
        101
        912
      7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

        Tällä hetkellä parasta?
        Ikävä
        66
        878
      8. Mitä haluaisit kysyä

        Kaivatultasi?
        Ikävä
        62
        865
      9. Kyllä me vaan

        Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
        Ikävä
        53
        851
      10. Oot nainen kaunis

        muista hymyillä jatkossakin.
        Ikävä
        46
        849
      Aihe