Elikkäs O-loppuisia tytön nimiä kaipailtas.
Aino on jo, muuten ehdotuksia otan vastaan ilomielin!!
Aino on jo, muuten ehdotuksia otan vastaan ilomielin!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vieno
Vanamo
Vellamo
Marjo
Mariko
Kaino
Sisko
Tellervo
Pirjo
Pirkko
Nämä tulivat näin äkkiseltään mieleen. En edes tiedä onko noita enempää, suomihan on siitä poikkeuksellinen että naisen nimi tosiaan voi päättyä o-kirjaimeen, mutta eipä noita nimiä kovin montaa tunnu olevan.
Niin niitä ei ole paljoa, siksi aloinkin kysellä apuja.
Miesten nimiä on vaikka kuinka, mutta naisten nimissä ei paljoa.
Täsmentäisin vielä, että nimi voisi olla myös "uudenlainen" nimi, ei välttämättä ns. vanhanajan nimiä.
Vaikea keksiä mitään uuden ajan ehdotusta, kun o-kirjainta ei yleensä käytetä maailmalla naisen nimessä lopyssa. Karkeasti ottaen: Antonia on nainen ja Antonio on mies. Ei nimiä voida väsätä niin, että lisää vaan o:n perää ja saa uudenlaisen tytön nimen.
Ehkä tarpeeksi yhdistävä piirre lapsillasi on se, että he ovat sinun lapsiasi. Jos yllämainitut o-nimet eivät kelpaa, sinun on pakko keksiä joku muu tapa "soinnutella" lapsesi nimiä.
Aino ja Marjo olisivat kaunis pari, ei sen puoleen. Kuten Aino ja Vienokin.
Hyvä ja kieroilematon vastaus.
Ei tule muita täällä mainitsemattomia o-loppuisia nimiä mieleen kuin Kielo ja Vuokko.
Uudehko keksitty nimi perhenetin sivuilta: Hillervo
naisen nimiä esim Joko, Joshiko ja Noriko.
Meillä niitä on vähän. O-loppuiset nimet ovat yleensä miehennimiä. Esim täällä esille tullut Hillervo on muistaakseni miehennimi. Ne o-loppuiset, joita suomen kielessä on, ovat diminutiiveja esim Pirjo Pirjetasta ja Marjo Marjatasta tai sitten esim kasvien tai ominaisuuksien nimiä. Tässä joitakin:
Angervo
Esikko
Vuokko
Kaino
Vieno
Sajo
Sisko
Marjo
Vieno
ainakin Iro. On vissiin aika uusi nimi koska en ainakaan muista että olisi ollut kalenterissa montaakaan vuotta.
Kielo täällä taidettiin jo mainitakin. Sitten on ihan Pirkko ja Pirjo.