autostereot ja tossa näkyy olevan ihan ihmeellisii johtoja esim. moottoriantenni ja himmennin?? mihin hel*vettiin noi pitäs tunkee kun vanhas kasettisoittimes ei tommosia ollut ollenkaan.
ostin
uudet
7203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Haluatko himmentää jotain tai onko sinulla sähköllä nouseva antenni? Siellä on vähän sitä sun tätä. Itsellä suurin osa kaapeleista käyttämättä.
tunkea mihinkään. Joissakin autoissa tulee mittarivalojen johto myös radioliittimeen, jos kytket tähän sen himmennin johdon, saat radion taustavalot himmenemään samasta säätimestä kuin mittariston valotkin. Jos säädettävää mittariston valoa ei autossasi ole, etkä kyseistä toimintaa tarvitse, laita teippiä johdon päähän.
Moottoriantennin johdolla ohjataan sähköistä antennia ja usein myös lisävahvistinta, eli tätäkään et mahdollisesti tarvitse.
lisävahvistimen herätteenä toimii moottoriantennin piuha kans.
niissä muutamassa soittimessa joita olen itselleni sekä muille asentanut, tuo himmennin ei kyllä tuolla tavalla ole toiminut.
Homma menee niin että päivävaloilla/ilman valoja ajaessa soittimen valot palavat kirkkaasti, ja kun käännät valot päälle eli tulee pimeä, soittimen valot himmenevät.
Eli siihen työnnetään plusmerkkistä signaalia ylläolevan idean mukaisesti. Voihan siihen kytkeä mistä vain haluaa sen signaalin, vaikka vilkusta jos siltä tuntuu.
hyvistä vastauksista! Tosiaankin tuo vahvistin on takaluukkuun tulossa, elikkä siis vahvistimesta vedetään tuohon moottoriantenniin kaiutinjohto niin sillä pelaa tuo heräte? Soittimenahan toimii LG:n lac 5800.
Mutta kuitenkin suositteleln käyttämäänn vähintään 1.5mm2 piuhaa. Ihan tulevaa ajatellen ;)
Vedä suoraan akulta 3mm2 johto soittimelle ja sulakkeita ei tarvita.